Provozní zisk Daimleru v prvním čtvrtletí předběžně vystoupil na rekord

Německý automobilový koncern Daimler v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk bez mimořádných položek podle předběžných údajů na rekordních pět miliard eur (129,5 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávání analytiků, hlavně díky vyšším cenám, nižším nákladům a vysoké poptávce po vozech Mercedes-Benz, zvláště v Číně, uvedla dnes firma. Před rokem zisk činil 719 milionů eur.

Analytici v anketě agentury Reuters čekali zisk čtyři miliardy eur. Včetně jednorázových položek provozní zisk činil téměř 5,8 miliardy eur.

Vysoký zisk přiměl automobilku zveřejnit údaje dříve, další podrobnosti k hospodaření Daimler oznámí až 23. dubna. Loni v prvním čtvrtletí se zisk Daimleru kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl o 70 procent. V roce 2019 provozní zisk činil 2,3 miliardy eur.

V automobilové divizi očištěný provozní zisk činil zhruba 3,8 miliardy eur. Před rokem se zisk v divizi propadl na 600 milionů eur a na začátku roku 2019 činil 1,4 miliardy eur.

Daimler už dříve oznámil, že prodej vozů Mercedes v prvním čtvrtletí vzrostl o 22 procent na 581.270. Odbyt v Číně se zvýšil o 60 procent.

Automobilky už se teď neobávají tolik o vývoj poptávky, ale o dodávky součástek. Po celém světě totiž bojují s nedostatkem čipů, upozornila agentura Bloomberg.

Daimler začátkem února oznámil, že se rozhodl oddělit divizi nákladních vozidel a autobusů Daimler Truck a uvést její akcie na burzu. Dodal, že zbývající část podniku zahrnující výrobu osobních aut by se v budoucnu měla přejmenovat na Mercedes-Benz.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ