Saúdská Arábie jedná prodeji podílu jednoho pct. v ropné Aramco zahraniční firmě

Saúdská Arábie jedná o prodeji podílu jednoho procenta ve státní ropné firmě Saudi Aramco přední globální energetické společnosti. Řekl to v televizním rozhovoru saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Aramco je největší ropnou firmou na světě a koncem roku 2019 vstoupila na saúdskoarabskou akciovou burzu.

„Nyní se jedná o akvizici jednoprocentního podílu přední světovou energetickou společností v rámci důležité dohody, která by podpořila prodej firmy Aramco v důležité zemi,“ řekl princ bez bližších podrobností. Do dvou let by také firma mohla prodat další akcie mezinárodním investorům a na domácí burze a část akcií firmy by mohla být přesunuta do saúdskoarabského státního investičního fondu.

Rozhovor s princem ve státní televizi se uskutečnil v rámci pětiletého výročí jeho ekonomického programu Vision 2030. Jeho cílem je snížit závislost státu na příjmech z prodeje ropy a zlepšit kvalitu života v zemi. Primární nabídka Aramco je považována za jeden z pilířů tohoto programu.

Aramco z primární nabídky získala celkem 29,4 miliardy USD. Zisk z prodeje byl přesunut do státního investičního fondu, který je pro prince Muhammada hlavním nástrojem pro transformaci saúdskoarabské ekonomiky a získání dalších zdrojů příjmů mimo ropný průmysl, napsala agentura Reuters.

Saudi Aramco je největším producentem ropy na světě a na globální produkci se podílí asi deseti procenty. Společnost se při svém vstupu na burzu stala prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota překonala dva biliony dolarů, a její primární veřejná nabídka akcií byla největší na světě.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ