Čínská společnost ByteDance, která stojí za platformou TikTok odkládá plány na IPO

Čínská společnost ByteDance Ltd. byla ještě docela nenápadně založena už v roce 2012. Dnes ji ovšem známe především jako velkou nadnárodní internetovou firmu, která provozuje extrémně populární sociální síť TikTok. Společnost má své sídlo v čínském Pekingu, oficiálně nicméně sídlí na Kajmanských ostrovech.

Právě sociální platforma TikTok se v posledních pěti letech těší obrovskému zájmu prakticky po celém světě. Její uživatelskou základnu tvoří sice především mladší ročníky, nicméně i právě proto je TikTok velice zajímavým prostředím například pro reklamní formáty nebo práci influencerů. Je tedy docela logické, že společnost ByteDance se už nějakou tu dobu zasněně dívá za potenciálním úpisem IPO. Společnost je ale čínského původu. A právě dlouhodobě napjaté politické vztahy mezi Čínou a Spojenými státy americkými se v tomto případě mohou ukazovat jako stále větší překážka.

Podle deníku South China Morning Post (SCMP) byly plány společnosti ByteDance Ltd. na počáteční veřejnou nabídku jejich akcií pozastaveny. Hongkongské noviny s odvoláním na neidentifikované zdroje uvedly, že ByteDance se snaží vyhovět regulačním požadavkům Číny a USA. To může být ale skutečně obrovský oříšek.

ByteDance totiž čelí dlouhodobým obtížím při hledání obchodní struktury, která by mohla potěšit Čínu i USA, uvádí zpráva SCMP. Jednou z komplikací je, jak vlastně oddělit platformy Douyin a TikTok. Douyin je čínský protějšek TikToku a obě aplikace sdílejí stejný algoritmus. V jednoduchosti by se vlastně dalo říci, že TikTok byl vytvořen pro globální scénu a Douyin zase specificky pro tuzemský čínský trh.

Noviny citovaly nejmenovaného vládního úředníka podílejícího se na regulaci ByteDance a uvedly, že IPO musí být odloženo kvůli napětí mezi USA a Čínou. To sice asi nikoho nepřekvapuje – ale na jak dlouho? ByteDance dosáhl na soukromém trhu již rekordního ocenění ve výši 400 miliard USD, což téměř ztrojnásobilo jeho ocenění 140 miliard USD z fundraisingu v březnu 2020.

ByteDance tak nakonec v pátek uvedl, že v současné době neplánuje řešit IPO. V březnu přitom společnost jmenovala svého nového finančního ředitele, bývalého výkonného ředitele společnosti Xiaomi Corp (OTC: XIACF) (OTC: XIACY) Shou Zi Chew, který před více než dvěma lety dohlížel na IPO právě u společnosti Xiaomi. To vyvolalo spekulace, že se veřejná nabídka blíží snad i pro případ Bytedance.

Agentura Reuters ale přitom již dříve uváděla, že ByteDance zkoumá možnosti zařazení aplikace Douyin v New Yorku nebo Hongkongu. Rovněž tak docela pochopitelně zkoumala tako potenciální IPO pro svůj nečínský obchod, kam patří i TikTok.

TikTok se 689 miliony denních uživatelů na celém světě přispěl celou 1 miliardou dolarů k celkovým tržbám ByteDance ve výši 37 miliard dolarů v roce 2020.

TikTok byl zdrojem napětí mezi Čínou a USA, protože federální úřady vyvolaly obavy, že by čínské zpravodajské agentury mohly prostřednictvím TikToku získávat osobní údaje občanů USA.

Společnost nadále čelí nejistotě i za prezidenta Joe Bidena, který do značné míry pokračuje v nekompromisním postoji vůči Číně, který zahájil již bývalý prezident Donald Trump.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ