Ropa dál roste, příznivý výhled převážil obavy z vývoje pandemie v Indii

Ceny ropy dnes pokračují v růstu. Příznivý výhled poptávky, vývoj americké ekonomiky a slabý dolar převážily nad obavami z vývoje pandemie v Indii, Brazílii a v Japonsku.

Krátce po 17:00 SELČ cena severomořské ropy Brent přidávala 1,55 procenta na 68,31 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 1,35 procenta na 64,72 dolaru za barel. Oba typy zpevňují už třetí den po sobě.

Podle analytika společnosti PVM Oil Associates Tamase Vargy ukazují poslední dny neutuchající víru trhu ve zdravé oživení ekonomiky a poptávky. „Rovněž z toho vyplývá, že se neočekává, že by nebezpečná a ničivá covidová noční můra, která zaplavila mimo jiné Indii, Japonsko a Turecko, měla dlouhodobý dopad na hospodářskou expanzi,“ citovala ho agentura Reuters.

Dolar se dnes poté, co americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu měnovou politiku beze změny. pohybuje poblíž svého devítitýdenního minima. Slabší dolar zlevňuje ropu pro neamerické investory, a jejich zájem o ropu tak roste, což zvyšuje cenu.

Vzpruhou byla pro ropu i zpráva o zrychlení růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 procenta, což byl nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí 2003.

Podle analytiků společnosti Citi by se poptávka po ropě v létě mohla zvýšit na rekordní maximum 101,5 milionu barelů denně. Varovali ale, že místní poptávku v Indii a Brazílii by mohly zasáhnout případné další uzávěry kvůli nové vlně nemoci covid-19.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ