Světoví výrobci čipů stále nemohou vyrábět čipy dostatečně rychle, aby uspokojili trh

Globální nedostatek čipů způsobuje bolesti hlavy v mnoha průmyslových odvětvích. Výrobci počítačů, mobilních zařízení, herních konzolí, vozidel, síťových zařízení a průmyslových strojů se snaží získat dostatek čipů pro své produkty.

Investoři, kteří se chtějí orientovat v této situaci a vyhnout se problematickému obchodování s akciemi společností, které nedostatek čipu sužuje, by měli vědět příčiny této pokračující krize.

1. Chyby Intelu

Intel (NASDAQ: INTC), největší světový výrobce procesorů x86 pro PC a datová centra, měl problémy v roce 2018 pro nedostatek čipů poté, co jeho problémový vývoj nových 10nm čipů ovlivnil jeho výrobu 14nm čipů. Nevyřešil tento nedostatek ani v loňském roce, kdy znovu narazil na zpožděné spuštění svých nových 7nm čipů. Chybné kroky společnosti Intel způsobily, že více výrobců počítačů kupovalo procesory AMD (NASDAQ: AMD), což zatěžovalo jeho dodávky.

Na rozdíl od společnosti Intel, která vyrábí své vlastní čipy se svou mezinárodní slévárnou, AMD outsourcuje výrobu všech svých čipů na Taiwan Semiconductor Manufacturing (NYSE: TSM), nejpokročilejší slévárnu čipů na světě.

2. Klesající ceny paměťových čipů

Ceny paměťových čipů mezitím v letech 2017 a 2018 prudce vzrostly, ale v letech 2019 a 2020 klesly na rozdíl od pomalé poptávky na PC a smartphony. Výrobci DRAM a NAND chipů – včetně Samsung, SK Hynix a Micron Technology (NASDAQ: MU) – před pandemií omezily svoji produkci.

3. Krize COVID-19

Stručně řečeno, trh byl vratký již při loňské pandemii. Pandemie však dočasně narušuje dodávky polovodičů, protože celosvětová poptávka po nových mobilních zařízeních, počítačích a upgradech datových center prudce vzrostla v reakci na vzdálenou práci, online učení a další trendy v domácnosti.

Hlavně výrobci čipů se vzpamatovali ze svých počátečních odstávek a TSMC zůstalo produktivní, protože její nejpokročilejší závody ve Tchaj-wanu nebyly ovlivněny. Tvůrci paměťových čipů rychle zvyšují svoji produkci v reakci na tuto rostoucí poptávku.

Čipový sektor ale stále nemohl uspokojit poptávku. Fabrika společnosti TSMC již v posledních 12 měsících fungovala na více než 100%. Společnost Intel také nedávno varovala, že globální nedostatek čipů může trvat další dva roky a jeho řešení bude vyžadovat „první“ investice.

4. Sekulární zadní vítr

Globální poptávka po čipech byla v posledních několika desetiletích obecně cyklická. Sekulární růst nových technologií – včetně cloudových služeb, sítí 5G a služeb AI – nicméně zvětšila poptávku, která by mohla trvat déle než tradiční cyklus.

Společnost Skyworks Solutions (NASDAQ: SWKS), která vyrábí bezdrátové čipy pro výrobu různých průmyslových odvětví, očekává, že každý 5G smartphone používá front-end čipy v hodnotě 25 $, ve srovnání s 18 $ za zařízení 4G a pouze 8 $ za zařízení 3G .

Skyworks také očekávají, že téměř tři čtvrtiny všech automobilů budou dodávány s celulárním připojením do roku 2024. IHS a Deloitte odhadují, že náklady na všechny elektronické součástky v automobilech představují 45 % jejich nákladů v roce 2020, v porovnání s pouze 18 % v roce 2000, a to poměr by mohl stále stoupat.

5. Probíhající technologická válka

Dále je tu také technologická válka mezi USA a Čínou, která se zintenzivnila za prezidenta Donalda Trumpa. USA již zavedly sankce proti několika velkým čínským společnostem, včetně SMIC a Huawei.

Tyto sankce prohlubují nedostatek čipů Číně, ale také pobízejí čínskou vládu, aby agresivně investovaly do svých domácích výrobců čipů, aby snížily svou další závislost na zámořských technologiích – což by mohlo vést chaotické oddělení trhu USA a Číny. .

6. Před námi další výzvy

Biden nedávno navrhl utratit 50 miliard dolarů na zlepšení amerického odvětví výroby čipů, ale čerstvé peníze někdy nevyřeší současný nedostatek.

Je to proto, že nejprve globální trh s polovodičovými součástmi stále spoléhá na zámořské společnosti, jako je nizozemský výrobce polovodičových zařízení ASML (NASDAQ: ASML), tchajwanský TSMC a jihokorejský Samsung – které jsou důležitější než ostatní američtí výrobci čipů.

Kromě toho několik nedávných neúspěchů – včetně výpadku napájení v TSMC, pozastavení výroby ve společnosti Samsung, vyžaduje naprostou závislost na zámořských společnostech.

Co tento nedostatek znamená pro investory?

Jak nedostatek čipů pokračuje, tyto informace investoři využívají k nákupu akcií společností, jako jsou ASML a TSMC – které budou těžit z toho, že bude silná poptávka po jejich produkci a službách.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ