Ceny ropy díky naději na oživení poptávky v USA a Číně rostou

Ceny ropy dnes rostou. Pomáhá jim optimismus z oživení poptávky v zemích jako Spojené státy a Čína, který zmírňuje obavy z růstu počtu nových případů nemoci covid-19 v Indii a ze zvýšení těžby skupinou OPEC+.

Kolem 18:00 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,9 procenta na 67,36 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o téměř jedno procento a obchodovala se kolem 64,20 dolaru za barel.

Indie již 12. den za sebou ohlásila více než 300.000 nově odhalených případů nemoci covid-19. Nová vlna již způsobila v zemi v dubnu pokles prodeje pohonných hmot. Indie je třetím největším spotřebitelem ropy na světě.

I přes pokles v Indii se analytici domnívají, že by cena ropy mohla v příštích měsících stoupnout nad 70 dolarů za barel. Pomoci jí má oživení poptávky v USA a Číně, tedy v zemích, které jsou největšími konzumenty na světě.

Cena ropy Brent si letos připsala téměř 30 procent. Oživila tak z loňských rekordních minim díky snížení dodávek Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny nazývané OPEC+. Nicméně minulý týden skupina potvrdila, že od tohoto měsíce mírně zvýší dodávky. V dubnu také těžba OPEC stoupla, hlavně díky vyšší těžbě Íránu. Vyšší dodávky by mohly zbrzdit růst cen ropy, napsala agentura Reuters.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ