Koruna na začátku týdne posílila k oběma hlavním světovým měnám

Koruna na začátku týdne posilovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru dnes česká měna ve srovnání s pátečním závěrem zpevnila o osm haléřů na 25,80 Kč/EUR. K dolaru si polepšila o 13 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,37 Kč/USD.

Koruna se během dnes dostala až na 25,76 Kč/EUR, poté ale část zisků odevzdala. Důvodem bylo prohlášení ratingové agentury Moody´s, podle které rozpočtové plány české vlády pro středně dlouhé období nezahrnují žádné významné cíle v oblasti konsolidace veřejných financí, což má negativní vliv na hodnocení úvěrové spolehlivosti. Konsolidace rozpočtu připadne až na příští vládu, uvedla agentura.

„To ale přece nemůže nikoho zaskočit. Všichni přece vidí, že jsou veřejné finance v žalostném stavu, a to po celé Evropě. Všichni snad také chápou, že před volbami, kde jedné vládní straně hrozí, že se vytratí ze Sněmovny, a druhé, že utrpí velké ztráty, nechce šetřit,“ sdělil hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Ratingová agentura Moody’s tak podle něj neřekla nic, co se neví, naopak řekla jen to, co mnozí nechtějí říct nahlas, aby nebyli poslové špatných zpráv. „A jestliže není zpráva překvapivá, nebude mít na korunu v dalších dnech velký dopad,“ dodal Pikora.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ