Akcie Novavaxu a Tesly poslaly v pondělí index Nasdaq směrem dolů. Co by jste o tom měli vědět?

První květnový obchodní den se Wall Streetu obecně dobře rozběhl. Jediný pokles mezi velkými indexy zaznamenal Nasdaq Composite, který poklesl asi o třetinu procenta.

Několik akcií hrálo v pondělí pozoruhodné role při tažení Nasdaqu dolů. Biofarmaceutická společnost Novavax (NASDAQ: NVAX) dostala špatné zprávy o vakcíně COVID-19, zatímco Tesla (NASDAQ: TSLA) podle všeho trpí zpožděním, které by mohlo zmařit její plány na zvýšení výroby elektrických vozidel (EV) v blízké budoucnosti.

Novavax a jeho opoždění

Akcie společnosti Novavax klesly v pondělí odpoledne o více než 16 %. Společnost má v NVX-CoV2373 slibného kandidáta na vakcínu proti COVIDu-19, ale investoři nebyli spokojeni s možnou časovou osou pro budoucí dohodu o distribuci vakcíny.

Společnost Novavax již měsíce pracuje na pokusu o dokončení dohody s Evropskou unií o povolení NVX-CoV2373 pro očkování. Kvůli některým problémům v dodavatelském řetězci však musela odložit termín konečné dohody. Nyní se ukazuje, že i když dojde k dohodě, Novavax do roku 2022 stále nedodá většinu z očekávaných 200 milionů dávek. Vzhledem k pomalému tempu očkování v mnoha zemích po celém světě by nemělo být pro společnost pozdě, ale stále to není tak rychlé, jak se očekávalo.

Investoři však některé dobré zprávy do značné míry ignorovali. Společnost také uvedla, že zahájí rozšiřování své studie fáze 3 s kandidátem na vakcínu, aby zahrnovala i mládež ve věku od 12 do 17 let. Pokud bude studie úspěšná, mohlo by to znamenat prodloužení věku, ve kterém mohou lidé vakcínu užívat. V současné době nemají osoby mladší 16 let k dispozici žádnou vakcínu ani na základě nouzového povolení.

Za posledních pár měsíců ztratil Novavax téměř třetinu své hodnoty. To ukazuje, jak netrpěliví akcionáři vůči společnosti, aby prošla zkouškami a prokázala účinnost NVX-CoV2373, zatímco pro její použití stále existují dobré příležitosti.

Zpoždění pro Teslu

Akcie Tesly mezitím klesly téměř o 4 %, kvůli podobným obavám ze zpoždění. Výrobce elektrických vozidel slíbil, že v dohledné budoucnosti zvýší produkci, ale případný problém s klíčovým projektem by se mohl ukázat jako překážka.

Tesla již nějakou dobu rozšiřuje svou výrobní kapacitu a plánuje otevřít nové výrobní závody v klíčových místech po celém světě. Přes víkend se však objevily zprávy, které naznačovaly, že plánovaná berlínská Gigafactory Tesly v Německu nemusí být schopna se rozjet až do konce roku 2021. To je podstatně později, než Tesla doufala.

To je špatná zpráva pro ambicióznější analytiky, kteří sledují Teslu. Společnost očekává 50% rozšíření objemu dodávek vozidel v roce 2021, což by mělo znamenat zhruba 750 000 automobilů. Někteří analytici však očekávali více než 900 000 dodávek společnosti Tesla, přičemž poukazovali na čekající otevření berlínské gigafactory jako klíčového ukazatele. Pokud se závod neotevře letos, bude velmi obtížné dosáhnout vyššího počtu.

Nejasné je, do jaké míry vzrostla cena akcií společnosti Tesla v roce 2020 na základě okamžitého zvýšení výroby a dodávek. Dnešní pokles akcií je ve srovnání s loňským nárůstem malý, ale pokud by Tesla nedokázala vrátit věci zpět na správnou cestu, mohl by to být jen začátek většího poklesu.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ