Johnson oznámil obchodní a investiční dohodu s Indií za miliardu liber

Britský premiér Boris Johnson v pondělí večer oznámil obchodní a investiční dohodu s Indií v hodnotě miliardy liber (téměř 30 miliard Kč). Podle Londýna vydláždí cestu britsko-indické dohodě o volném obchodu. Sdělení přichází před on-line setkáním s indickým premiérem Naréndrou Módím, které nahradí plánovanou cestu Johnsona do Indie zrušenou kvůli silné druhé vlně koronaviru, informovala BBC.

Součástí dohody je i nová investice Indie v Británii za 533 milionů liber, od níž se čeká vznik zhruba 6500 pracovních míst. „Každé z více než 6500 pracovních míst, která jsme dnes oznámili, pomůže rodinám a obcím vzpamatovat se z koronaviru a povzbudí britskou a indickou ekonomiku,“ řekl Johnson.

Smlouva obsahuje mimo jiné 240 milionů liber pro společnost Serum Institute of India na podporu klinických studií, výzkumu a případné výroby vakcín. Firma už v Británii zahájila první fázi studie jednodávkové nosní vakcíny proti koronaviru ve spolupráci se společností Codagenix.

Britsko-indická obchodní výměna činí nyní zhruba 23 miliard liber ročně. Podle britské vlády je na ní závislých víc než půl milionu pracovních míst.

Analytička Dharshini Davidová podle webu BBC zdůraznila, že Británie v posledních letech prodávala do Indie méně zboží než do Švédska nebo do Belgie. Nyní ale vláda ve světle stoupajícího napětí s Čínou doufá v užší vztahy s jednou z nejvíce lidnatých a nejrychleji rostoucích ekonomik.

Ekonomové však podle Davidové varují, že uzavřít kompletní dohodu o volném obchodu nebude snadné. Dillí bude podle nich chtít po Londýnu pravděpodobně usnadnit získávání britských víz indickým pracovníkům a studentům.

Pokusy jiných zemí jako Austrálie a Nového Zélandu či Evropské unie uzavřít s Indií dohodu o volném obchodu zatím selhaly. Podle Davidové by ale Indie nyní mohla zvolit pragmatičtější přístup, protože se potýká s ekonomickými dopady pandemie a i ona čelí rostoucí čínské hrozbě.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ