Pražská burza je nejsilnější od doby před začátkem epidemie covidu

Pražská burza se dnes dostala na nejsilnější úroveň od doby před začátkem epidemie nemoci covid-19. Index PX stoupl oproti předchozímu závěru o 0,18 procenta na 1111,92 bodu. Výše byl naposledy loni 6. února. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Posílila většina hlavních emisí burzy. Nahoru ji táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, Komerční banky a bankovní skupiny Erste.

Vývoj indexu pražské burzy od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, kopíroval vývoj epidemie. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů. V létě posílil skoro k tisícovce bodů, ale podzimní druhá vlna epidemie znamenala další propad zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po nárůstu počtů nakažených však index opět kolísal. Od začátku letošního března epidemie znovu zpomaluje a burzovní index postupně roste.

K dnešnímu růstu přispělo hlavně posílení emisí ČEZ, Komerční banky a Erste, které patřily k cenným papírům, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Akcie ČEZ zdražily o 0,75 procenta na 607 korun, akcie Komerční banky o 1,19 procenta na 683 korun a akcie Erste o 0,75 procenta na 806 korun.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry výrobce lihovin Stock, a to o 2,10 procenta na 82,80 koruny. Nejvýraznější propad naopak postihl akcie softwarové společnosti Avast, které zlevnily o 1,58 procenta na 137,15 koruny.

Česká měna dnes zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 posílila vůči euru o sedm haléřů na 25,58 Kč/EUR a k dolaru o osm haléřů na 21,04 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ