Fúze společnosti Tilray s Aphrií je konečně dokončena a vzniká tak globální marihuanová společnost

Minulý týden se Tilray (NASDAQ: TLRY) a Aphria formálně spojily a vytvořily novou společnost. Okamžitě se stala lídrem na kanadském trhu. Jejich roční příjmy činily 874 milionů kanadských dolarů, což je o 73 % více než 506 milionů CA $, které za poslední čtyři čtvrtletí generoval průmyslový gigant Canopy Growth.

A s přítomností ve více zemích existuje mnohem více trhů, na které se Tilray může obrátit, aby dosáhl většího růstu. Nyní, když je dohoda dokončena, se investoři možná ptají, jaké jsou další kroky pro novou společnost (která si udrží název „Tilray“) a co by měli očekávat. Zvažme budoucnost společnosti a prozkoumejme, zda je to dnes dobrý nákup.

Jak dlouho může integrace podniků trvat?

Stejně jako u všech fúzí a akvizic se obě strany musí spojit a provést nezbytné změny, aby zajistily, že fungují efektivně a nedochází k nadbytečnosti. Společnost Tilray předpokládá, že do 18 měsíců dosáhne úspory nákladů před zdaněním ve výši 100 milionů CA $ (ročně). To by mělo investorům naznačit, jak dlouho si společnost bude myslet, že bude trvat, než zváží všechny aspekty provozu a kdy bude nový obchod fungovat na optimální úrovni.

Chystají se velké pohyby?

Generální ředitel Irwin Simon uvedl, že nyní, když je dohoda hotová, „naše zaměření se nyní obrací k realizaci našich nejvyšších priorit návratnosti, včetně obchodní integrace a zrychlení naší globální růstové strategie.“ Mezinárodní trh s konopím nepředstavoval obrovský segment podnikání starého Tilraye. Tržby z mezinárodní lékařské marihuany dosáhly v loňském roce celkem 33,9 milionu USD a představovaly 16 % jejího hrubého příjmu.

Aphria však byla pro svůj růst více závislá na prodejích mimo Kanadu. Její dceřiná společnost CC Pharma v Německu řídí téměř všechny příjmy společnosti z distribuce. V šestiměsíčním období končícím 28. února činily výnosy z distribuce 178,8 milionů CA. To je 57 % z čistého výnosu 314,2 milionu USD, který vygeneroval v daném časovém rámci.

Tilray naznačil, že jakmile se omezení koronaviru zmírní, zejména v Kanadě a Německu, mohou být na cestě velké kroky. V tiskové zprávě oznamující dokončení dohody Simon uvedl, že společnost „je připravena udeřit a transformovat průmysl“. To, v kombinaci se zaměřením na zrychlení růstu, naznačuje, že v nepříliš vzdálené budoucnosti by mohlo dojít k určitému posunu. Nevyhnutelně vypadá i expanze nad rámec Kanady – výzkumná společnost Brightfield group předpokládá, že kanadský trh dosáhne vrcholu do roku 2026 přibližně 8,6 miliard CA.

Další oblastí zájmu investorů jsou nápoje

V listopadu 2020 oznámila společnost Aphria akvizici společnosti SweetWater Brewing Company. Tento krok dal podniku přítomnost na americkém trhu a potenciálně jej uzpůsobil tak, aby tam prodával nápoje s obsahem konopí, jakmile to bude legální. O několik let dříve, v roce 2018, se společnost Tilray spojila se společností Anheuser-Busch InBev a vytvořila konopné nápoje pro kanadský trh. Společně mají společný podnik s názvem Fluent Beverage.

Celosvětový sektor konopných nápojů je slibný. Projekty GrandView Research budou mít v roce 2025 hodnotu 2,8 miliardy USD a do té doby budou růst složeným ročním tempem 17,8 % a to především díky příležitostem v Severní Americe. Toto je stále mladý segment a společnost Fluent představila svůj první nápoj s obsahem CBD až v Kanadě v prosinci 2019.

Jelikož však obě společnosti projevily zájem o tento segment trhu, existuje zde velký potenciál, zejména proto, že kombinují znalosti a schopnosti.

Je nový Tilray vhodný pro nákup ?

Analytici jsou optimističtí ohledně fúze mezi Aphria a Tilray, přičemž Owen Bennett z Jefferies stanovil cenový cíl 23 $ na akcii. Vzhledem k ceně 15 $ na začátku týdne by to znamenalo více než 50 %. Investoři by si však měli uvědomit, že analýza zohledňuje americký trh.

Ačkoli stále více států legalizuje marihuanu, kanadská společnost jako Tilray potřebuje federální legalizaci, než vstoupí na americký trh. I když je Tilray rozhodně dobře vybaven na to, aby pronikl do USA, jakmile bude cesta (legálně) jasná, ještě to neznamená, že k tomu dojde.

Vzhledem k volatilitě v sektoru marihuany bychom se právě teď zdrželi nákupu akcií Tilray. Z dlouhodobého hlediska jeho vyhlídky vypadají skvěle, ale jelikož se tyto dva podniky integrují v příštích 18 měsících, mohlo by dojít k krátkodobým bolestem a neuspokojivým výsledkům, které by mohly akcie poslat dolů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ