Proč by Novavax mohl v Evropě porazit Modernu po obrovském obchodu mezi EU a Pfizerem?

Obchod s vakcínami proti COVIDu-19 je právě teď velkou hrou. Společnosti s velkými dodavatelskými smlouvami jsou schopny vydělat spoustu peněz.

Společnosti Pfizer (NYSE: PFE) a BioNTech (NASDAQ: BNTX) jsou nyní pravděpodobně na trůnu, poté, co o víkendu uzavřely významnou dohodu o dodávkách s Evropskou unií. Na cestě by však mohl být i další vítěz. Novavax (NASDAQ: NVAX) by mohl být nastaven tak, aby porazil společnost Moderna (NASDAQ: MRNA) v Evropě, když EU uzavřela významnou smlouvu se společnostmi Pfizer a BioNTech.

Velký obchod

Evropská komise souhlasila s nákupem minimálně 900 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech na období 2021 až 2023. Země EU mají navíc možnost koupit dalších 900 milionů dávek, což by mohlo vést k celkovému počtu 1,8 miliardy dávek.

Nebyly poskytnuty žádné finanční podrobnosti dohody o dodávkách. Německá tisková agentura však uvedla, že cena dohody byla až 35 miliard eur, což je zhruba 43 miliard dolarů. Společnosti Pfizer a BioNTech si rovnoměrně rozdělily hrubý zisk z prodeje své vakcíny COVID-19.

Celkový počet obyvatel 27 zemí EU v současné době činí přibližně 446 milionů. Dohoda se společnostmi Pfizer a BioNTech umožní EU plně očkovat všechny obyvatele po dobu jednoho roku režimem dvou dávek. Volitelných 900 milionů dávek navíc by poskytlo další rok úplného očkování všech obyvatel EU.

Je však možné, že pro posilovací zásahy do budoucna bude zapotřebí pouze jedna dávka. Pokud by tomu tak bylo, dohoda EU o dodávkách se společnostmi Pfizer a BioNTech by byla na očkování všech obyvatel v letech 2022 a 2023 více než dost.

Jak do toho promluví Novavax?

Tato významná dohoda se společnostmi Pfizer a BioNTech nevylučuje možnost, že dojde k dalším obchodům. Ve skutečnosti předseda Evropské komise Ursula von der Leyen tweetovala, že „budou následovat další smlouvy a další vakcínové technologie“.

Neočekávejte, že společnost AstraZeneca vyhraje nějaké obchody. EU je v současné době zapletena do soudního sporu s tímto velkým výrobcem léků z důvodu obvinění, že neplnila své smluvní závazky vyplývající z dřívější dohody o dodávkách.

Moderna vyniká jako zřejmý kandidát na to, aby EU potenciálně zajistila další dávky. Tato firma se ukázala jako bezpečná a vysoce účinná.

Existuje však dobrý důvod se domnívat, že Novavax je v EU v ještě silnější pozici než Moderna. Všimněte si, že tweet von der Leyen konkrétně zmiňoval „další technologie vakcín“. Vakcína proti COVIDu-19 od společnosti Moderna je založena na podobné technologii messenger RNA (mRNA) jako vakcína Pfizer-BioNTech.

Na druhé straně vakcína Novovaxu využívá technologii proteinové podjednotky. Přístupem společnosti Novavax jsou nanočástice proteinu, které napodobují protein na povrchu nového koronaviru a tak se zvyšuje imunitní odpověď.

Von der Leyen dokonce vypadala, že myslí Novavax, aniž by konkrétně pojmenovala společnost. Na schůzce v Portugalsku uvedla, že EU „prozkoumá další smlouvy, například na základě jiných technologií, jako jsou technologie založené na bílkovinách“.

Překážky 

Jistě, je ještě příliš brzy na to, abychom věděli, zda Novavax v příštích několika letech porazí Modernu v Evropě. Společnost musí nejprve získat povolení pro svou vakcínu proti COVIDu-19. Je také možné, že EU podepíše s Modernou ještě větší dohodu než s Novavaxem.

Při čtení mezi řádky se však zdá, že je docela dobrá šance, že by Novavax mohl být další společností, která přistoupí k významné dohodě o dodávkách s EU. Reuters nedávno skutečně uvedl, že Novavax je blízko dokončení dohody s EU o dodání 200 milionů dávek své vakcíny na konci let 2021 a 2022.

Akcie Novavaxu je téměř o 50 % níže než je její vrchol z února. Dokončení dohody s EU by pravděpodobně poskytlo tolik potřebnou jiskru.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ