Souboj fintech společností Paypal Holdings vs. Square neboli která společnost je lepší

Je těžké porovnat dvě z nejlepších fintech akcií – PayPal Holdings (NASDAQ: PYPL) a Square (NYSE: SQ). Oba jsou růstové stroje, které byly velkou investicí a pravděpodobně budou i nadále. Je ale jeden o něco lepší než ten druhý?

PayPal zveřejňuje další rekordní čtvrtletí

PayPal je jedním z dědiců fintech, který byl spuštěn v roce 1998. Společnost, jejíž platformy umožňují uživatelům digitálně odesílat a přijímat peníze, přichází v roce 2020 s rekordním rokem, kdy se během pandemie více podniků a jednotlivců obrátilo na digitální platby.

Tržby vzrostly o 21 % na 21,4 miliardy USD, zatímco výnosy vzrostly o 71 % na 3,54 USD na akcii. Společnost vydělala na celkovém objemu plateb (TPV) 936 miliard dolarů, což je o 36 % více než v předchozím období a přidala 72,7 milionů čistých nových účtů.

Letošní rok je zahájen ještě lepším začátkem, protože společnost v prvním čtvrtletí vykázala rekordní čísla, a to díky pokračujícímu posunu směrem k digitální ekonomice. Společnost přinesla tržby ve výši 6 miliard USD, což je meziroční nárůst o 30 %, zatímco TPV činila ve čtvrtletí 285 miliard USD, což je nárůst o 50 %. Zisk na akcii vystřelil až na 0,92 USD za akcii z 0,07 USD před rokem. Dále bylo přidáno 14,5 milionu čistých nových účtů, čímž se celkový počet zvýšil na 392 milionů uživatelů. Venmo, aplikace pro mobilní platby, představovala 51 miliard dolarů TPV, což je meziroční nárůst o 63 %. Společnost začala ve čtvrtletí umožňovat uživatelům nakupovat a prodávat kryptoměny na Venmo.

Koncem loňského roku zahájila společnost PayPal iniciativu, která lidem umožňuje platit na Venmo pomocí QR kódů. Poptávka je vysoká, protože již více než 1 milion obchodníků přijímá QR kódy. PayPal byl také přidán na trh Alibaba jako možnost platby, což otevírá obrovský potenciál v Číně. Společnost očekává další velký rok v roce 2021 s tržbami o 20 %, TPV o 30 % vyšší, 52 až 55 miliony čistých nových účtů a ziskem na akcii na 3,33 USD.

„Naše produkty jsou podstatným činitelem digitální ekonomiky a naše poslání utvářet budoucnost, kde se každý může plně podílet na tomto novém digitálním světe, nikdy nebylo důležitější,“ uvedl generální ředitel Dan Schulman ve výzvě k výdělku v prvním čtvrtletí.

Square těží z Cash App a přidává bankovnictví a hudbu

Square, také společnost zabývající se digitálními platbami, a byla zveřejněna v roce 2015. V loňském roce společnost zaznamenala nejlepší rok v historii, a to z mnoha stejných makroekonomických důvodů jako PayPal, protože akcie připsaly 247 %.

Společnost Square se vyvinula od poskytovatele čtečky kreditních karet, kterou připojujete k telefonu. Dnes nenabízí pouze různé platební služby obchodníkům; Square má aplikaci Cash, která stejně jako Venmo umožňuje zákazníkům odesílat a přijímat peníze. A v roce 2021 společnost Square přidala banku ke svému názvu, protože zahájila banku průmyslových půjček, která primárně nabízí půjčky malým podnikům. Společnost Square nabídla v prvním čtvrtletí půjčky v rámci programu na ochranu výplaty 531 milionů dolarů a banka umožní společnosti Square rozšířit bankovní služby o více malých podniků, uvedl generální ředitel Jack Dorsey ve výzvě k výdělku.

Celkově společnost v prvním čtvrtletí zpracovala hrubý objem plateb 33,1 miliardy USD, což představuje nárůst o 29 %. Čistý výnos meziročně vzrostl o 266 % na 5,1 miliardy USD, zatímco hrubý zisk byl 964 milionů USD, což je nárůst o 79 %. Obrat ve světe plateb obchodníků nebo prodávajících generoval meziročně tržby ve výši 1 miliardy USD a hrubého zisku 468 milionů USD, což je nárůst o 19 %, respektive 32 %. Cash App představoval tržby 4 miliardy USD a hrubý zisk 495 milionů USD, což je nárůst o 666 %, respektive 171 %. Čistý zisk činil 39 milionů USD neboli 0,19 USD na akcii, což je nárůst oproti čisté ztrátě před rokem.

Dva z velkých faktorů příjmu byly Bitcoin a Cash Card, což je debetní karta vázaná na účet Cash App. Bitcoinové transakce generovaly tržby 3,51 miliardy dolarů, což je samozřejmě obrovská částka. Ale je to trochu zavádějící, protože Square z bitcoinů vygeneroval pouze hrubý zisk 75 milionů $. Velká nesrovnalost souvisí s tím, jak jsou účtovány výnosy z bitcoinů. Hrubý zisk ve výši 75 milionů dolarů je ale v porovnání s předchozím rokem 11násobný, protože poptávka po bitcoinech prudce vzrostla. Na konci čtvrtletí měla Cash Card 10 milionů uživatelů se 7 miliony aktivních uživatelů týdně, což je dvojnásobný počet než před rokem. Společnost také koupila Tidal, podnik na streamování hudby ve vlastnictví Jay-Z.

Která společnost je tedy lepší investice?

Jak bylo uvedeno v úvodu, nemůžete prohrát ani s jednou z těchto akcií. Oba jsou lídry v oblasti digitálních plateb, jsou inovativní, dobře řízené a směřují po větru do digitální ekonomiky. Ale kdybych měl vybrat jen jednu, šel bych s PayPal. Má delší historii a je zdaleka největším hráčem v oboru, který v podstatě vynalezl svět digitálních plateb.

Oba jsou obrovskými růstovými stroji, ale PayPal má více volných peněžních toků, nižší dluh vůči vlastnímu kapitálu a vyšší marže. Mnoho z toho je proto, že Square je stále relativně nová společnost, která stále značně investuje do podnikání a teprve začíná vytvářet konzistentní čtvrtletní výdělky. V ideálním případě můžete investovat do obou, ale pokud byste si mohli vybrat jen jednu, vzal bych PayPal.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ