Psychologické předsudky, které ovlivňují naše investiční návyky a mohou způsobit ztráty

Pokud jste si mysleli, že investování na akciovém trhu je především o hře čísel, budete překvapeni, když zjistíte, že vaše vlastní psychologie je pro kritická rozhodnutí stejně důležitá, ne-li ještě důležitější. Studium mysli a chování v souvislosti s tím, jak investujeme, je téma, které je nejen nesmírně zajímavé, ale také velmi užitečné pro investory.

Vzhledem k tomu, že pohyby na trhu bývají nepravidelné a často iracionální, může nám sebeuvědomění pomoci poznat, kdy naše instinkty nejsou založeny na jasném myšlení. Nic není nešťastnější než ztráta peněz, přestože máte správný výzkum na dosah ruky, jednoduše kvůli lidské tendenci jednat a myslet určitými způsoby.

Jednou z důležitých oblastí, kterou psychologie akciových trhů prozkoumává, jsou předsudky, kterými investoři trpí. Strach z neúspěchu je chybný způsob myšlení, na který jsme si zvykli. Vezměme si například instinkt zvaný averze ke ztrátám. Investoři reagují na ztráty intenzivněji než na zisky.

Takže radost ze zisku 10 000 Kč není tak intenzivní jako bolest způsobená ztrátou 2 000 Kč. To je důvod, proč investoři prodávají své akcie v panice, pokud trh klesá. A poté, co se k šílenství přidává stále více investorů, následuje krach.

Nyní zvažte zkreslení informací díky dostupnosti. Při výzkumu společnosti mají investoři tendenci soustředit se na data a informace, které jsou jim snadno dostupné. Toto je příklad zkreslení díky dostupnosti. Místo hledání důležitých, i když méně snadno dostupných údajů, investoři zakládají své investiční teze na informacích, které ani nemusí hledat. A co víc, pokud již mají názor, fixují se na informace, které potvrzují jejich hledisko a odmítají veškerá konfliktní data. Tyto dva předsudky vedou k neúplnému výzkumu, který se často nevyplatí.

Pak také uvidíte, jak se chování stáda na akciovém trhu velmi významně kulminuje, takže jednotlivé sektory nebo akcie jsou předražené. Nejnovějším módním výstřelem je IPO. Na dnešním vzkvétajícím trhu mnoho těchto firem přineslo dobré zisky. To přilákalo rostoucí skupinu lidí, kteří si říkají „IPO investoři“. Když vidíme tuto euforii, stále více společností se na seznam dostává.

Kultovní investor a partner Warrena Buffetta Charlie Munger hovořil o tendenci mít rád, kde se investoři často zamilují do svých akcií. Skutečnost, že je zkoumali, dlouhodobě se jich drželi a možná na nich dokonce vytvářejí papírové zisky, jim brání v objektivitě. Mají tendenci ignorovat jakýkoli nepříznivý rozvoj této firmy. To nakonec vede ke zničení bohatství. I v tomto okamžiku „milující“ tendence způsobuje, že investoři zůstávají v naději na oživení.

Tyto předsudky jsou jen některé z mnoha dalších, které existují, z nichž mnohé jsou v knihách o tomto tématu dostatečně prozkoumány. Mezi dobré patří např Chování od Richarda Thalera, Myslení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana a Umění jasného myšlení od Rolfa Dobelliho. Investorům tyto knihy pomohou k racionálnější investování do akcií.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ