Současná největší slabost společnosti Novavax a způsob, jak ji tato společnost může překonat

Investoři společnosti Novavax (NASDAQ: NVAX) netrpělivě očekávali jednu věc – aby společnost požádala o povolení k prodeji svého kandidáta na vakcínu proti koronaviru. Začátkem tohoto roku společnost Novavax naznačila, že se tak stane ve druhém čtvrtletí. Zdálo se tedy, že tento krok je bezprostřední.

A pak přišlo zklamání. Během zprávy o příjmech za první čtvrtletí tohoto týdne společnost Novavax uvedla, že potřebuje více času. Společnost nyní očekává, že ve třetím čtvrtletí podá žádost o povolení nouzového použití. Výsledkem je, že akcie klesly během jedné obchodní relace o téměř 14 %. Tato zpráva nás vede k největšímu problému Novavaxu právě teď. Podívejme se podrobně na tento problém a na to, jak může biotechnologická společnost uspět navzdory tomu.

 

3 povolené vakcíny

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv dosud povolil tři vakcíny proti koronavirům: vakcíny od společností Moderna, Johnson & Johnson a partnerů Pfizer a BioNTech. USA objednaly dávky u všech těchto hráčů na rok 2021. Ve skutečnosti vláda počátkem tohoto roku zvýšila své objednávky a nakoupila dostatek dávek k očkování téměř celé populace.

Slabinou Novavaxu je tedy to, že nebude hrát významnou roli v zavedení vakcín pro USA v roce 2021, přestože vláda ve skutečnosti předobjednala 110 milionů dávek kandidáta od Novavaxu. Pokud Novavax letos uvede svůj produkt na trh, může vláda tyto dávky darovat dalším zemím, které vakcíny potřebují. Prezident Joe Biden o tom hovořil nedávno.

Má Novavax šanci, pokud jde o obsluhu amerického trhu v roce 2022? Možná. Moderna a Pfizer si vybudovaly vedoucí postavení v USA. Společně plně zaočkovaly více než 30 % celkové populace. Nyní jsou obě společnosti blízko ke spuštění posilovačů specifických pro určitý kmen. A společnost Pfizer dokonce získala povolení k použití své vakcíny u dospívajících. Moderna je těsně za ním.

To vše znamená, že je velmi pravděpodobné, že se americká vláda může rozhodnout objednat velké množství svých dávek 2022 od těchto lídrů na trhu. Zpoždění společnosti Novavax může v nadcházejícím roce skutečně ztěžovat vyčlenění podílu na americkém trhu.

 

Zaměření na poptávku

Jak může Novavax mezitím tuto slabost překonat? Zaměřením na trhy, kde je vyšší poptávka. Dobrou zprávou je, že Novavax zjevně vyvíjí úsilí, aby se etabloval jako velký poskytovatel na mezinárodní úrovni.

Zpočátku bude Novavax upřednostňovat dodávky do zemí s nižšími příjmy, které platí za vakcíny nižší ceny. Generální ředitel Stanley C. Erck neočekává, že by to poškodilo vyhlídky na růst společnosti.

„Očekáváme, že i při raných produktech prodávaných za nízké ceny budeme schopni srovnat to s tržbami ze zemí s vyššími příjmy, abychom byli schopni generovat dostatečné peněžní toky pro rychlé rozšíření našeho podnikání,“ uvedl Erck během výzvy k výdělku.

Nasazení vakcíny tam, kde je to nejvíce potřeba, je správná věc. A funguje to také z obchodního hlediska. Nabízí to společnosti Novavax příležitost hrát klíčovou roli při kontrole pandemie a začít generovat výnosy z produktu. Začátkem letošního roku společnost Novavax podepsala předběžnou kupní smlouvu se společností Gavi a Vaccine Alliance, s cílem poskytnout 1,1 miliardy dávek její případné vakcíny.

 

Co je třeba sledovat

Zde je něco důležitého, co je třeba sledovat: Novavax nadále jedná s Evropskou komisí ohledně dohody o dodávkách. Finanční ředitel společnosti Novavax John Joseph Trizzino řekl: „Jsme potěšeni naším dosavadním pokrokem.“

To by mohlo představovat velkou příležitost. EU letos utrpěla nedostatek vakcín. A některé země v regionu vyjádřily znepokojení nad vzácnými krevními sraženinami, které se vyskytly u některých jedinců, kteří dostali vakcíny Johnson & Johnson a AstraZeneca. Možná tedy EU hledá alternativy.

Novavax říká, že neuspokojená globální poptávka by měla být jedním z hlavních faktorů, které v příštích čtyřech až šesti čtvrtletích povedou k miliardovým výnosům.

Velkou slabinou společnosti Novavax je tedy nalezení místa na americkém trhu v blízké budoucnosti. Ale to je v pořádku. Pokud společnost může zavést svoji vakcínu v mnoha dalších zemích po celém světě, může stále generovat značné příjmy. Poté se může zaměřit na dlouhodobější získání podílu na trhu v USA.

Odborníci říkají, že koronavirus tu bude nějakou dobu. To znamená, že existuje příležitost k trvalému příjmu. A to čeká Novavax, jakmile uvede na trh svého kandidáta na vakcínu.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ