Počítačový systém Nasdaqu nedokáže zvládnout vysokou cenu akcií Berkshire Hathaway

Nejslavnější trh s elektronickými akciemi na světě nemůže konkurovat tvrdohlavosti 90letého miliardáře.

Warren Buffett po celá desetiletí odmítá rozdělit své neobyčejně vysoké akcie společnosti Berkshire Hathaway (BRKA) třídy A, které v pátek vystoupaly na závratných 436 312 dolarů.

Buffettova vytrvalost způsobila tento týden v Nasdaqu problém.

Jaký je to problém?

32bitový počítačový systém Nasdaqu nedokáže zpracovat ceny nad 429 496.722 95 $. A akcie Berkshire Hathaway A se v pondělí dostaly o 2 % nad tuto úroveň.

Nasdaq (NDAQ), první elektronická burza na světě, nemohla riskovat zasílání chybných nabídek akcií. Rozhodla se tedy odpojit, alespoň dokud nedokončí opravu, která bude schopna zvládnout vznešenou cenu akcií Berkshire.

Po konzultaci s regulačními orgány Nasdaq v úterý dočasně pozastavil vysílání cen akcií společnosti Berkshire třídy A. Jen o dva dny později se akcie Berkshire poprvé vyšplhaly nad maximum, které Nasdaq zvládne.

I když se nezdálo, že by to mělo dopad na obchodování nebo stanovení cen, pozastavení způsobilo, že makléři a mediální klienti Nasdaqu spoléhali na „temný zdroj“ dat. Museli by se obrátit jinam, aby zjistili cenu obchodovaných akcií. Nasdaq 16. dubna oslovil klienty, aby je upozornil na hrozící problém a poskytl jim čas na získání dat jinde.

„Integrita dat je pro Nasdaq nanejvýš důležitá, proto jsme zavedli dočasné opatření, abychom zajistili, že před dokončením technického upgradu nebudou šířena žádná nesprávná data,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí Nasdaq.

Nasdaq uvedl, že informace o cenách akcií třídy Berkshire třídy A v reálném čase budou k dispozici až 17. května. Žádné jiné akcie pravděpodobně nebudou čelit podobným problémům do té doby, protože se nic neobchoduje téměř za tolik jako akcie třídy Berkshire.

Berkshire neodpověděl na žádost o komentář.

Ačkoli Buffett opakovaně odmítl rozdělit akcie třídy Berkshire třídy A (tzv. split), společnost představila dostupnější akcii třídy B, která mění majitele za pouhých 289 dolarů.

Společnosti často dělí své ceny akcií tak, aby byly přístupnější retailovým investorům. Dnes je to ale pravděpodobně menší potřeba, protože mnoho online makléřů nyní umožňuje investorům nakupovat zlomky akcií.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ