Prodej vašich akcií ve vhodnou dobu je klíčový parametr pro váš celkový investiční úspěch

Víte, že Nick Train, zakladatel Lindsell Train a manažer britského fondu, vytvořil obrovské bohatství jednoduše „ne“ prodejem? Je to vzácný investor typu buy-and-hold, který se poměrně úspěšně vyhnul špatnému investičnímu chování nadměrného obchodování. Stejně jako Warren Buffett věří, že investoři jsou obecně příliš připraveni vyprodat investice.

Nákup správných akcií a jejich prodej ve vhodnou dobu je důležitý pro úspěch investování do akcií, ale ještě důležitější je neprodávat akcie předčasně.

Kdy by však měl investor prodat své podíly? Měl by tak učinit ve čtyřech případech. Zaprvé, když dosáhl finančního cíle, k vůli kterému investoval, například odchod do důchodu nebo do zplacení vysokoškolského vzdělání svých dětí. Zadruhé, změnily se fundamenty – dluh explodoval, prodeje šly do poklesu nebo byl generální ředitel zatčen za podvádění akcionářů. Zatřetí,  cena šla nad rámec racionálního vysvětlení. Začtvrté, původní teze byla špatná.

Podívejme se na tyto důvody trochu podrobněji.

Blížící se finanční cíl

Tvorba bohatství není samoúčelná, ale je to obvykle prostředek k dosažení cíle. To by mohlo znamenat výlet do Grand Canyonu, platba za renovaci domu nebo léčení vašich rodičů v jejich stáří.

Nejlepším důvodem k prodeji investic je to, že jste splnili finanční cíl, k vůli kterému jste investovali. Jedná se o konečnou definici úspěchu investování a možná nic není potěšitelnější než sklízet plody svého investičního úsilí k naplnění toho, co chcete. Pokud se tedy váš finanční cíl blíží a vaše investice dostatečně vzrostly, tak prodejte své akcie. Nezapomeňte však, že své peníze nenecháte investované do poslední chvíle. Trh je ze své podstaty nepředvídatelný a můžete se ocitnout v prudkém poklesu. Nejlepší je začít s vytahováním z trhu alespoň jeden rok předem a v následujících měsících to dělat postupně, jak se váš cíl blíží.

A konečně, prodej, který splňuje vaše finanční potřeby, neznamená, že své investice spotřebujete na impulzní výdaje na nejnovější mobilní telefon nebo jakýkoli zbytečný nákup.

Změny fundamentů

Společnosti rádi citují takovéto statistiky: Indie má pouze 13 automobilů na 1 000 lidí ve srovnání s 440 v USA, což znamená obrovský budoucí růst. Vstupte do společností Uber a Ola, které rychle způsobují nadbytečnost vlastnictví automobilů a vážně zpochybňují prognózu.

A to u aut nekončí. Vzestup internetového a mobilního bankovnictví znamená, že ty chybějící bankovní pobočky ve venkovské Indii se možná nikdy nepostaví. Vzestup aplikací pro doručování restaurací může znamenat, že tyto místní prodejny Domino a Pizza Hut se nikdy neuskuteční. Uvolnění uzamčené ubytovací kapacity prostřednictvím Airbnb má vážné důsledky pro hotelové řetězce. Stále rostoucí dosah společnosti Google do našich životů ohrožuje řadu průmyslových odvětví – cestovní kanceláře, IT a dokonce i automobily. Jedno z největších dnešních odvětví, ropa a plyn, se vzpamatovává z dopadu břidlicové revoluce.

Jde o to, že po investici do akcií se může hodně změnit, což zpochybňuje vaše investiční důvody. Může to být interní faktor společnosti – zhoršující se výsledky, nové vedení, které vezme společnost směrem, který se vám nelíbí nebo hádka v zasedací místnosti. Nebo to může být vnější faktor způsobující dopad na celé odvětví.

To vše jsou důvody, proč se obávat vyhlídek na vaše akcie. Nezapomeňte je však ověřit, než stisknete tlačítko prodeje.

Několik věcí, na které byste si měli dát pozor:

Klesající podíl na trhu
Zhoršující se tržby a marže
Snižující se provozní peněžní toky
Nižší výplaty dividend
Rostoucí úroveň dluhu
Podezřelé transakce se spřízněnými stranami

Cena se stává iracionální

Jedním ze základních pravidel investování je nákup velkého podniku za rozumnou cenu. Ocenění tedy hraje velmi důležitou roli při vydělávání peněz i v dlouhodobém horizontu. Podobně hraje ocenění důležitou roli při rozhodování, kdy akcie prodat.

V průběhu investice se může hodnocení vaší investice pohybovat nahoru a dolů a udržení kurzu je důležité pro dlouhodobé vydělávání peněz. Přijde však čas, kdy ocenění jde nad rámec rozumu, což je čas, kdy by se mělo začít uvažovat o prodeji akcií.

„Cena je to, co zaplatíš. Hodnota je to, co dostaneš,“ řekl Warren Buffett. Měli bychom zjistit hodnotu, vzhledem k kvalitě podnikání, řízení a růstu, který lze očekávat. Po zohlednění všech těchto faktorů, pokud máte pocit, že ocenění není oprávněné, odejděte. Například pokud se očekává, že společnost s velkou obchodní a konkurenceschopnou silou v příštích pěti až deseti letech přinese růst o 20–25 %, pak není cena / zisk za více než 100 násobek oprávněná. Proto je čas prodat.

Chybná práce

Každý dělá chyby, zejména v tak komplexním procesu, jako je analýza akcií.

Společnosti se snaží vykreslit pozitivní obraz, aniž by nutně činily nepravdivá prohlášení. Pokud si uvědomíte, že jste se ve smysluplné části své investiční práce mýlili, měli byste svou chybu uznat a akcie okamžitě prodat.

Investoři se často nadále drží svých poražených titulů v naději, že své peníze získají zpět. To je velká chyba. Čím více oddálíte odchod, tím vyšší jsou náklady na držení poraženého titulu místo toho, abyste své peníze přesunuli do dobré společnosti.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ