2 akcie společností, které za 1 rok přetavily investici ve výši 200 000 Kč na více než 1 milion Kč

Některým trpělivým investorům se za poslední rok podařilo dosáhnout pěkného bohatství.

V návaznosti na nejrychlejší pokles o minimálně 30 % v historii S&P 500 si investoři užili velkou rally. Mezi 23. březnem 2020 a 11. květnem 2021, získal index S&P 500 skvělých 86 %. Připomínáme, že historický roční průměrný výnos S&P 500 je 7 %, včetně reinvestice dividend. To dává do perspektivy, jak působivé byly výnosy za posledních 13,5 měsíců.

I když není neobvyklé, že nejlepšími hráči na trhu jsou akcie s malou kapitalizací, kterých si  trh začne všímat, tak je zde i hrstka akcií s velkou kapitalizací (společnosti s tržní kapitalizací nejméně 10 miliard dolarů), které  výrazně překonaly index S&P 500. Pokud byste měli prostředky, žaludek a štěstí investovat 200 000 Kč do některé z těchto akcií s velkou tržní kapitalizací, dnes byste seděli na více než 1 milionu Kč.

 

Plug Power: 1,1 milion Kč

Na prvním místě je poskytovatel řešení pro vodíkové palivové články Plug Power (NASDAQ: PLUG). I po ztrátě dvou třetin své hodnoty z 52 týdenního maxima je tato alternativní energetická společnost během posledních 12 měsíců stále téměř o 450 % výše. To znamená, že investice ve výši 200 000 Kč by nyní měla hodnotu přibližně 1,1 milionu Kč.

Humbuk kolem společnosti Plug Power souvisí především s rostoucím tlakem v USA a na celém světě směrem k řešením čisté energie. Vítězství prezidenta Joe Bidena v listopadu, spolu s demokraty, kteří si v lednu těsně vzali zpět Senát, učinilo zřejmým, že na Capitol Hill bude možné předat zákon o zelené energii. Zatím není jasné, co by to konkrétně znamenalo pro Plug Power, ale případné daňové úlevy zaměřené na zelenou energii by byly dobrou zprávou.

Plug Power také těží ze svých dvou velkých partnerství s odstupem několika dní v lednu. SK Group převzala 10% akciový podíl ve společnosti Plug a plánuje spolupráci na vývoji automobilů a čerpacích stanic na vodíkové palivové články v Jižní Koreji. Francouzská automobilka Renault mezitím uzavřela partnerství se společností Plug, aby mohla vstoupit na evropský trh lehkých užitkových vozidel.

Snad nejdůležitější je, že společnost poskytla obchodní aktualizaci před méně než týdnem, která predikuje lepší než meziroční růst hrubých fakturací o více než 60 %. Společnost Plug Power rovněž zopakovala své dlouhodobé pokyny k hrubým fakturacím ve výši 1,7 miliardy USD do roku 2024, což by bylo více než trojnásobek prognózy pro tento rok.

 

 

Novavax: 1,13 milionu Kč

Mezi akciemi ve zdravotnictví žádný z titulů během uplynulého roku neukázal zelenou ve větším měřítku než Novavax (NASDAQ: NVAX). Tato biotechnologická akcie převážně v klinické fázi by přeměnila investici ve výši 200 000 Kč na vydatných 1,13 milionů USD.

Jak jste možná uhodli, největším katalyzátorem Novavaxu je experimentální vakcína společnosti proti COVIDu-19 s nepěkným názvem NVX-CoV2373. Ve studii fáze 3 ve Velké Británii prokázal NVX-CoV2373 96,4 % účinnost proti původnímu kmenu viru a 86,3 % proti nové variantě ve Velké Británii, která se také objevila v různých částech Spojených států. Celkově vedla experimentální vakcína společnosti Novavax k 89,7 % účinnosti. To je povzbudivé znamení toho, že NVX-CoV2373 bude efektivní při řešení i dalších variant koronaviru.

Společnost Novavax však narazila na mnohá zpoždění, pokud jde o podání žádosti o povolení nouzového použití (EUA) ve Spojených státech, Velké Británii a Evropě. Společnost nyní očekává podání žádosti o EUA ve třetím čtvrtletí a očekává se, že úplnou výrobu vakcíny zvládne až ve čtvrtém čtvrtletí.

Dobrou zprávou je, že Novavax je dobře situovaný a zdá se, že NVX-CoV2373 má dobrou šanci získat nouzovou autorizaci. Otázka zní: Jak trpěliví budou investoři se společností?

 

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ