Zde je důvod, proč byste měli uvažovat o nákupu této biotechnologické akcie na poklesu

Novavax (NASDAQ: NVAX) byl loňskou hvězdou akciového trhu se ziskem více než 2 000 %. Biotechnologická společnost udělala dojem na investory, protože přinesla kandidáta na vakcínu proti koronaviru prostřednictvím klinických studií a získala investice od americké vlády ve výši 1,6 miliardy dolarů. Akcie rozšířily zisky počátkem letošního roku a v únoru dosáhly vrcholu 186 %. Ale v poslední době to nebylo tak růžové.

Rivalové Pfizer a Moderna očkovali více než 30 % Američanů, zatímco Novavax zůstává stranou. V poslední době společnost odložila své regulační požadavky a nyní bude dokončovat žádost o povolení ve třetím čtvrtletí místo ve druhém. Výsledkem je, že jeho akcie od začátku měsíce poklesly o více než 40 %.

Ale to neznamená, že byste měli uprchnout z Novavaxu. Místo toho je zde důvod, proč byste měli uvažovat o nákupu této biotechnologické akcie na poklesu.

Počáteční zavedení

Novavax zjevně nebude mít prospěch z původního zavedení vakcíny v USA. Země nakoupila dostatek dávek od společností Pfizer a Moderna, aby pokryla většinu Američanů. Společnost Novavax se může v následujícím roce snažit získat podíl na trhu, ale USA mohou nadále volit primárně společnosti Pfizer a Moderna, pokud jsou spokojeny s výkonem jejich produktů.

Ale Novavax může mezinárodně výrazně vyniknout. Společnost jedná s Evropskou komisí o možné dohodě o dodávkách. A několik evropských zemí se obrací zády k společnostem AstraZeneca a Johnson & Johnson poté, co se u některých jedinců, kteří dostali své vakcíny, vyvinuly vzácné, ale někdy smrtelné krevní sraženiny.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen nedávno oznámila dohodu o 900 milionech dávek společnosti Pfizer do roku 2023. Důležité je také to, že von der Leyen rovněž uvedla, že „budou zvažovat další smlouvy a další technologie vakcín“. Mohli bychom si tedy představit Novavax jako jednoho z příjemců.

Doposud má Novavax podepsané dohody o dodávkách 200 milionů dávek do různých zemí. A podepsal předběžnou kupní smlouvu na 1,1 miliardy dávek s Gavi, Aliancí vakcín, která pokrývá země s nízkými až středními příjmy. Novavax říká, že i tyto prodeje za nižší ceny pomohou vybudovat podnikání rychlým tempem. Společnost ve skutečnosti očekává, že v příštích čtyřech až šesti čtvrtletích vyprodukuje tržby v řádu miliard dolarů.

Dlouhodobý vítěz

To vše představuje příležitost v blízké budoucnosti. Ale co dlouhodobější horizont? I zde by mohl být Novavax vítězem.

Novavax nedávno uvedl, že jeho kombinovaná vakcína proti chřipce a koronaviru prokázala povzbudivé výsledky v předklinických studiích. U fretek očkování produkovalo protilátky proti oběma virům dva týdny po počáteční dávce, poté ještě vyšší hladiny po druhé dávce.

Ke spuštění kombinované vakcíny je ještě daleko. Společnost musí reprodukovat pozitivní výsledky na lidech. Novavax říká, že očekává zahájení klinických studií potenciálního produktu později v tomto roce. A jeho cílem by bylo uvést takový produkt na trh do roku 2025. Společnost Novavax staví tohoto kandidáta na své zkoumané vakcíně proti koronaviru v kombinaci s NanoFlu, kandidátem na vakcínu proti chřipce.

NanoFlu splnilo všechny hlavní body ve své studii v loňském roce. A data z britského klinického hodnocení vakcíny proti koronavirům byla příznivá, protože ukázala 96,4% účinnost proti původní verzi SARS-CoV-2.

Pohled na akcie

Nyní se podívejme na cenu akcií. Jistě, Novavax mohl vyletět loni a začátkem tohoto roku. Pokud však vezmeme v úvahu jeho potenciál příjmů, nemusí to být koneckonců tak drahé. Průměrný odhad analytiků na zisk na akcii v příštím roce je 32,07 USD. EPS v budoucnu by se mohlo posunout výše, pokud bude Novavax úspěšný s posilovací dávkou, která se nyní testuje ve fázi 2. A dnešní práce na kombinovaném kandidátu na chřipku a koronavirus mohou vést k dalším ziskům.

Akcie Novavaxu nejsou pro opatrného investora tou nejlepší volbou. Určitě budou reagovat (pozitivně nebo negativně) na jakékoli zprávy o koronaviru. Tato biotechnologická akcie je tedy lepší volbou pro investory, kteří dokážou zvládnout určité riziko a nevadí jim vidět, že jejich investice se sem tam pohybuje jak na horské dráze. Ale vzhledem k údajům o klinických studiích, které jsme zatím viděli, jsme si jisti, že v průběhu času bude Novavax produkovat velké výnosy a bude následovat trvalé zvyšování ceny akcií.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ