Ropné a plynárenské společnosti: to je nyní nejžhavější sektor na akciovém trhu

Akciový trh zahájil nový měsíc smíšeně. Po svátku Memorial Day se zpočátku zdálo, že investoři jsou připraveni pokračovat v býčím trhu, ale zisky se rychle vypařily. Do konce obchodování se indexu Dow Jones Industrial Average (DJINDICES:^DJI) podařilo udržet mírný náskok, ale indexy S&P 500 (SNPINDEX:^GSPC) a Nasdaq Composite (NASDAQINDEX:^IXIC) oslabily.

I když většina akciového trhu bojovala o směr, existoval jeden sektor ekonomiky, kterému se v úterý mimořádně dařilo. Akcie energetických společností se posunuly prudce vzhůru a zdá se, že hospodářské oživení má největší dopad na tradiční ropné a plynárenské společnosti, které se snaží uspokojit náhle nenasytnou poptávku po energetických produktech.

Hnací síla sektoru

Jak už to tak bývá, akcie ropných společností si vzaly příklad z komoditních trhů. Ceny ropy prudce vzrostly o 2,5 % a přiblížily se k 68 dolarům za barel. To je nejvyšší úroveň za posledních několik let a také zemní plyn se dostal nad úroveň 3 USD, což přispělo k býčí náladě.

Ještě silnější výkonnost zaznamenaly rafinérské produkty. Ceny benzinu na úrovni 2,18 USD za galon dosáhly nejvyšší úrovně za posledních sedm let, protože lidé unavení z toho, že zůstali zavření doma, vyrazili o víkendu Memorial Day na silnice. Odborníci na trh vidí, že silná poptávka bude pokračovat po celé léto, což by mohlo vyvolat ještě další růst cen.

Tlak na růst akcií energetických společností

Není proto překvapením, že se daří akciím v celé energetické oblasti. Výrazně vzrostly akcie společností zabývajících se průzkumem a těžbou, v čele s Contango Oil & Gas, Devon Energy a Marathon Oil, které si připsaly 14 až 15 %. Solidní zisky zaznamenaly také vrtné společnosti, přičemž Nabors Industries vyskočila o 16 % a Transocean se ustálila na 7% růstu.

Dařilo se také výrobcům zařízení pro ropná pole. Společnost Schlumberger zaznamenala 5% nárůst, zatímco NOV a Tidewater se vyšplhaly rovněž o více než 5 %. Rafinérské společnosti zaznamenaly mírnější zisky, ale HollyFrontier se podařilo vyšplhat o téměř 5 %, zatímco Valero Energy se posunula vzhůru o 2 %.

Může ropa dále růst?

Jednou z věcí, kterou investoři do energetiky pozorně sledují, je nově vznikající oblast aktivismu akcionářů. Velké ropné společnosti zažily minulý týden historické hlasování akcionářů, přičemž společnost ExxonMobil (NYSE:XOM) ztratila kontrolu nad několika místy v představenstvu ve prospěch aktivistického energetického hedgeového fondu usilujícího o změnu po masivních ztrátách v roce 2020. U společnosti Chevron (NYSE:CVX) hlasovalo více než 60 % akcionářů pro snížení některých emisí.

Mnozí odborníci na energetiku se domnívají, že výsledkem těchto kroků by mohlo být snížení produkce amerických společností, což by dalo větší moc nad trhy s ropou a zemním plynem členům OPEC. OPEC odvedl poměrně dobrou práci, pokud jde o udržení produkčních cílů tváří v tvář větší nabídce ze strany USA, a pokračující disciplína by mohla podpořit další zisky ropy.

Vzhledem k tomu, že mnoho trendů ve světě směřuje k obnovitelným zdrojům energie, budou investoři chtít sledovat, jak svět zvládne nevyhnutelné přechodné období mezi současností a plnou elektrifikací. Pokud ekologická regulace předstihne technologické inovace, pak by nedostatek komodit mohl způsobit dramatické cenové výkyvy, které budou pro investory do energetiky zajímavé.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ