Akcie společnosti Novavax klesly o 50 %, dělá to z něj momentálně výhodnou investici?

Za poslední rok se hodnota akcií společnosti Novavax (NASDAQ:NVAX) pohybovala mezi extrémně nadhodnocenou a extrémně podhodnocenou hodnotou, přičemž cena akcií se pohybovala od minima 40,50 USD po maximum 331,68 USD. V současné době je to o více než 50 % méně než tato historická maxima, kterých dosáhla v únoru.

Investoři byli nadšeni, že společnost vyvinula solidního kandidáta na vakcínu proti koronaviru, ale poté byli šokováni jejími logistickými problémy. Je nyní čas na nákup akcie?

Co se stalo?

Společnost Novavax vytvořila svou kandidátní vakcínu proti koronavirům NVX-CoV2373 s použitím genetického materiálu, který napodobuje protein špičky koronaviru, spolu s imunoadjuvantem (látkou, která zvyšuje imunitní odpověď). V klinických studiích prokázala vakcína NVX-CoV2373 96% účinnost proti původnímu viru a 86% a 55% účinnost proti britskému a jihoafrickému kmeni.

Je zřejmé, že vědecké poznatky, které stojí za touto vakcínou, jsou solidní. Jako nově vznikající biotechnologická společnost se však Novavax začal potýkat s problémy s výrobou a podáváním žádostí o regulaci. K dnešnímu dni vakcína NVX-CoV2373 nezískala v žádné zemi povolení k mimořádným opatřením. Společnost mezitím musela odložit svůj cíl vyrábět 150 milionů dávek měsíčně až z druhého čtvrtletí roku 2021 na čtvrté čtvrtletí.

Toto zpoždění znamená, že Novavax pravděpodobně nestihne zavést vakcínu v zemích G7. V důsledku toho začali investoři hromadně opouštět akcie.

Zbývá ještě nějaká naděje?

Společnost Novavax 6. května uzavřela dohodu s globální očkovací aliancí Gavi o výrobě a distribuci 350 milionů dávek své vakcíny na bázi rekombinantních proteinů do rozvojových zemí. Na základě samostatné dohody plánuje společnost vyrobit 1,1 miliardy dávek své kandidátní vakcíny vyráběné Indickým sérovým institutem (SII). S přispěním UNICEF společnost Novavax bezplatně převedla svou technologii vakcíny na SII.

Tím se dostáváme k hlavnímu důvodu, proč jsou akcie společnosti podhodnoceny – její úsilí o mezinárodní expanzi. Je sice pravda, že poptávka po vakcínách v USA prudce klesá, ale jinde to tak dobře nevypadá. K dnešnímu dni obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru pouze 10 % světové populace (toto číslo zvyšují především rozvinuté země).

Pokud se společnosti Novavax podaří dát se dohromady a začít vyrábět vakcíny do konce roku, mohla by být v roce 2022 velmi dobře svědkem miliardových příjmů. Společnost by musela udělat určité cenové ústupky – například nabízet své vakcíny za 3 až 4 dolary za dávku. Mějte však na paměti, že její tržní kapitalizace klesla na 10,94 miliardy dolarů a společnost má stále 2 miliardy dolarů v hotovosti v bance, což jí dává hodnotu podniku nižší než 9 miliard dolarů. To je na výrobce s výrobní kapacitou 2 miliardy dávek velmi levné.

Jaký je verdikt?

Vzhledem k síle kandidáta na vakcínu proti koronaviru, současnému ocenění a rostoucí poptávce po vakcínách mimo USA jsou akcie společnosti Novavax ideální biotechnologickou společností k nákupu v současné době. Stejně jako všichni ostatní výrobci vakcín proti koronaviru má Novavax potenciál prodávat další vakcíny po dokončení počátečního zavádění pomocí posilovacích injekcí. Pokud snesete velkou volatilitu, dejte akciím šanci.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ