Vstup výrobce koblih a společnosti Krispy Kreme na burzu: Co byste měli vědět

Po pěti letech, které strávila jako soukromá dceřiná společnost evropského konglomerátu JAB Holding, se společnost Krispy Kreme chystá vrátit na veřejné trhy. Společnost JAB získala výrobce koblih v roce 2016 za 21 dolarů na akcii, což ji tehdy ocenilo na 1,35 miliardy dolarů, ale nyní se chce společnost vyčlenit v rámci primární veřejné nabídky akcií (IPO). Tento krok přichází zhruba rok poté, co společnost JAB podobně převedla na burzu společnost JDE Peet’s.

Společnost Krispy Kreme podala před svým návratem nové registrační prohlášení S-1, které poskytuje pohled do jejích účetních knih. Zde jsou informace, které by investoři měli o chystané transakci vědět.

Získávání franšíz pomáhá zvyšovat tržby

Tržby v minulém fiskálním roce, který skončil 3. ledna, vzrostly o 17 % na 1,12 miliardy USD, ale provozní výnosy se snížily o téměř 90 % na 4,3 milionu USD kvůli zvýšeným nákladům souvisejícím se strategií získávání franšíz společnosti Krispy Kreme a také s otevíráním nových prodejen.

Společnost zaměřená na spotřební zboží v posledních třech letech agresivně skupovala franšízové prodejny a vynaložila 466 milionů USD na získání 24 franšízantů a téměř 470 provozoven po celém světě. Společnost Krispy Kreme tvrdí, že tato strategie urychlí růst tržeb do budoucna. Společnost Krispy Kreme tvrdí, že nákupem franšízových provozoven může efektivněji zavádět svůj model vícekanálového prodeje. Firemní prodejny nyní představují 84 % značkových prodejů v Severní Americe.

„V porovnání s franšízovými prodejnami, z nichž zpravidla získáváme pouze licenční poplatky a poplatky založené na procentech z prodeje a prodeje směsi na koblihy a dalších zásob, vykazujeme podstatně vyšší tržby za prodejnu vlastněnou společností,“ píše společnost Krispy Kreme v prohlášení.

To vše mělo za následek čistou ztrátu ve výši 60,9 milionu dolarů v minulém fiskálním roce. Společnost rovněž vykázala tržby ve výši 321,8 milionu dolarů a čistou ztrátu 3,1 milionu dolarů za první čtvrtletí.

JAB si ponechá kontrolu

Společnost očekává, že JAB si po nabídce akcií zachová svůj kontrolní podíl, protože konglomerát bude stále držet většinu všech akcií v oběhu. Veřejní investoři by si měli být vědomi toho, že nebudou mít žádný vliv na řízení společnosti Krispy Kreme a že většina ředitelů společnosti nebude klasifikována jako nezávislá.

Společnost JAB uzavřela dohodu o právech investorů, která jí fakticky umožní udržet si kontrolu nad kapitálovou strukturou i po IPO.

Dluh narůstá

Společnost Krispy Kreme je také zatížena značným množstvím dluhů. Na konci prvního čtvrtletí měla společnost celkový dluh ve výši 1,2 miliardy dolarů. Přibližně 350 milionů dolarů z toho je dluh vůči společnosti JAB a splacení dluhu je podle podání jedním z hlavních cílů získání hotovosti prostřednictvím IPO.

„Hlavním účelem této nabídky je poskytnout nám dodatečný kapitál, včetně toho, abychom mohli snížit zadluženost, vytvořit veřejný trh pro naše kmenové akcie a umožnit nám a našim akcionářům přístup na veřejné akciové trhy,“ píše společnost. „Čistý výtěžek, který získáme z této nabídky, hodláme použít na splacení nesplaceného zadlužení v rámci části revolvingového úvěru 2019 Credit Facility a dluhopisů spřízněných stran, přičemž zbytek bude použit na obecné firemní účely.“

Není jasné, kolik chce společnost Krispy Kreme získat celkem. V podání se uvádí, že společnost může získat až 100 milionů USD, ale tento údaj je pravděpodobně prozatímní v první verzi, která bude aktualizována v dalších dodatcích.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ