Stále čekáme na tu správnou korekci amerického akciového trhu? Anebo se nic nekoná?

Mnoho lidí se ptá: Kdy se dočkáme 10% korekce trhu, o které v posledních týdnech tak často mluví všichni ti analytici na CNBC a Fox Business?.

Odpověď zní: již jsme byli svědky mnoha nezbytných výprodejí v nadsazených částech trhu. Mnozí investoři byli znepokojeni příliš euforickým množstvím nákupů na páku (poháněných především novou vlnou retailových obchodníků/investorů) v nerentabilních/nově ziskových technologických akciích, SPAC a kryptoměnách.

Myslíme, že lze říci, že investoři a obchodníci v posledních třech měsících vyprázdnili některé z nejvíce nadceněných koutů trhu. Investoři a obchodníci hrají na tomto trhu racionálněji, než jim někteří přisuzují. V posledních 6 měsících jsme byli svědky rotace z růstu do hodnoty, snižování zadluženosti (např. imploze společnosti Archegos) a obrovských zisků za 1. čtvrtletí, které ospravedlnily velkou část 14měsíční strhující rallye indexu S&P 500. V posledních 6 měsících jsme se dočkali i dalších změn.

Deflace, kterou jsme potřebovali

Akcie s vysokým růstem zažily obrovský rozjezd od svých pandemických minim. Rekordně nízké úrokové sazby, inovativní technologie pro obchodování odkudkoli spolu s příliš horlivými maloobchodními obchodníky vyhnaly tyto vysoce růstové tituly na Měsíc, ale od poloviny února tyto akcie spadly zpět na zem, protože ekonomika se znovu otevírá a výnosy státních dluhopisů se pohybují výše. Tento růstový příběh nejlépe ilustruje fond Ark Innovation ETF Cathie Woodové (ARKK) , který od svého pandemického minima 16. února vyrostl o 385 % na své maximum, ale od té doby zaznamenal více než 30% pokles.

Mánie SPAC, kterou jsme viděli na konci roku 2020, se v prvních třech měsících roku 2021 téměř úplně vypařila, protože se rychle ukázala rizika spojená s investováním do těchto podniků s prázdným šekem. V letošním roce proběhlo IPO 451 společností a 72 % z nich byly SPAC. Stále existuje 422 těchto nejasných investičních nástrojů, které hledají soukromou společnost, jež by mohla vstoupit na burzu. Problém je v tom, že soukromých společností ochotných vstoupit na burzu prostřednictvím SPAC prostě není dost na to, aby se vyrovnaly nebývalému objemu podniků s prázdným šekem uvedených na burzu. Investoři a obchodníci rychle ztratili zájem o tuto rodící se třídu aktiv, což je vidět na indexu SPAC 50 společnosti CNBC, který od poloviny února ztratil 20 % své hodnoty.

Zdá se, že velké výprodeje na trhu s kryptoměnami v posledních několika týdnech bylo poslední kompresí snižování zadluženosti, kterou trh potřeboval, aby se vrátil na určitou úroveň parity. Některé kryptoobchody byly schopny získat na své pozice páku 100:1, což je naprosté šílenství. Toto pákové obchodování bylo hnací silou jak masivního růstu v posledních 6 měsících, tak jeho rychlé kapitulace v posledních 2 týdnech, což donutilo obchodníky pokrýt maržové výzvy a houfně opouštět své pozice.

Vezměte si z toho ponaučení

Tato 3 nejistá zákoutí trhu ztělesňovala euforii, které jsme se v souvislosti s krátkodobými riziky obávali nejvíce. Slepé nákupní šílenství, které jsme viděli na začátku roku, se z velké části rozplynulo a tyto nadměrně exponované segmenty se dostaly na mnohem umírněnější úroveň. Přesto je index S&P 500 jen 1 % pod svými historickými maximy a od pandemických minim si drží zhruba 75% anualizovanou míru návratnosti. Cyklická hodnotová rallye od začátku listopadu udržuje drive při životě.

Očekáváme, že v následujících měsících dojde ke konsolidaci a určitému osekání, což by nám mělo poskytnout několik krátkodobých příležitostí.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ