2 dlouhodobě oblíbené akcie známého investora Warrena Buffetta, které stojí za to koupit v červnu

Warren Buffett má rád společnosti s vynikajícími obchodními modely, které jsou přátelské k akcionářům. V průběhu let to dával jasně najevo. Jeho portfolio je plné společností, kterým zákazníci rádi odevzdávají své peníze a které vyplácejí zdravé dividendy nebo mají programy zpětného odkupu akcií.

Dvěma nejlepšími jsou Apple (NASDAQ:AAPL) a Mastercard (NYSE:MA). Možná to nejsou krátkodobě vzrušující investice, ale čas ukázal, že se jejich výhody umocňují. Každá ze společností má také atributy, které ji činí ještě silnější, než se zdá. Pokud plánujete nákup a držení, těžko najdete společnosti, které vám dávají větší šance na úspěch.

Apple

V tuto chvíli zná společnost Apple každý díky jejímu iPhonu. Nové modely a prodejní čísla za první víkend bývaly na Wall Streetu posedlostí. Dnes už vyhlídky technologického giganta nestoupají a neklesají s každým vydáním. Všudypřítomný přístroj je nejprodávanějším produktem společnosti a v posledním čtvrtletí dokonce zaznamenal 66% meziroční nárůst díky nové rodině iPhonů 12. Obchodní model se však mění.

Společnost byla dlouho známá svým elegantně navrženým hardwarem a intuitivními rozhraními, ale společnost s hodnotou 2,1 bilionu dolarů se stále více opírá o své vysoce ziskové služby. Ty mají pro akcionáře význam zejména díky ziskovosti. V posledním vykázaném čtvrtletí se služby pyšnily hrubou marží 70 % ve srovnání s 36 % v segmentu produktů. Jako samostatný podnik přinášejí služby by tento segment měl přibližně stejný zisk jako Berkshire Hathaway a v žebříčku Fortune 100 by se umístily na 53. místě, těsně před Boeingem.

Služby společnosti Apple jsou také klíčovou součástí jejího ekosystému. Právě integrace veškerého hardwaru, softwaru a služeb způsobuje, že si zákazníci jen těžko dovedou představit, že by si koupili něco jiného. To znamená, že společnost jen zřídka nahrazuje zákazníky, což usnadňuje její růst.

Dalším Buffettovým oblíbeným atributem je vstřícnost managementu k akcionářům. Tim Cook a jeho tým již několik let neustále snižují počet akcií a zvyšují dividendu. Od roku 2013 společnost vyřadila 34 % akcií v oběhu a zvýšila dividendu o 115 %. To vše v součtu znamená obrovské výnosy pro akcionáře. Investice 1 000 USD do společnosti Apple na začátku roku 2016 by dnes měla hodnotu 5 365 USD.

Když loni v únoru začínala pandemie, Buffett prohlásil, že Apple je pravděpodobně nejlepší firma na světě.

Mastercard

Většina lidí zná logo Mastercard na své kreditní nebo debetní kartě. Mnozí si možná neuvědomují, co představuje. Společnost sama karty nevydává ani nepůjčuje peníze. Provozuje globální platební síť. Pouze poskytuje infrastrukturu pro vzájemnou interakci bank a provádění transakcí. K tomu musí síť propojit držitele karty, vydavatele karty, obchodníka a banku obchodníka.

Je to skvělý byznys. V roce 2020 bylo v její síti zpracováno 6,3 bilionu transakcí. Společnost již desítky let těží z celosvětového trendu odklonu od hotovosti. Ve skutečnosti hrubý dolarový objem (GDV) v síti v roce 2020 vzrostl z 2 bilionů dolarů, když společnost v roce 2006 vstoupila na burzu. Loňský GDV byl ve srovnání s rokem 2019 zhruba stejný. V prvním čtvrtletí roku 2021 se meziročně zvýšil o 8 %.

Mít zavedenou platební infrastrukturu je trochu jako vlastnit železnici. Na rozdíl od železnice nevyžaduje platební síť Mastercardu mnoho peněz na provoz ani údržbu. To z ní dělá jeden z nejvýnosnějších podniků. Pro srovnání, její zisková marže je stejná jako u společnosti Adobe a téměř dvakrát vyšší než u společnosti Apple.

Tato ziskovost jí umožňuje vracet akcionářům spoustu peněz prostřednictvím zpětných odkupů a dividend. Během pandemie se výnosy téměř nezměnily, pouze loni na jaře došlo k dočasnému přerušení odkupu akcií.

Díky neustálému směřování k bezhotovostní společnosti a globální platební síti se jedná o neobvykle stabilní podnik. Pro každého, kdo chce získat expozici na akciovém trhu s omezeným rizikem, je Mastercard ideální volbou.

Jeho silná konkurenční pozice a působivý program návratnosti kapitálu přinášejí akcionářům stále dobré výsledky a zároveň jim umožňují v noci klidně spát. Díky tomu je každý měsíc vhodný pro přidání akcií společnosti Mastercard. To Buffetta jako investora s dlouhodobým smýšlením možná přitahuje nejvíce.Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ