2 růstové akcie, které mohou mít po skončení pandemie problémy, díky zpomalení některých trendů

Zdá se, že konec pandemie je konečně na dohled, protože počet nových případů COVIDu-19 v USA klesl na minimum, které nebylo zaznamenáno více než rok. A počty budou pravděpodobně klesat i nadále, protože se očkuje stále více lidí. Zatímco některým společnostem se nyní bude dařit lépe, protože se situace vrací do normálu, jiné by mohly mít problémy, protože trendy způsobené pandemií se zpomalují.

Mezi dvě akcie, které byste měli zvážit prodat dříve, než se tak stane, patří Hologic (NASDAQ:HOLX) a Costco (NASDAQ:COST).

Hologic

Pandemie vedla k prudkému nárůstu příjmů společnosti Hologic. Vzhledem k pravděpodobnému poklesu objemů testů na COVID-19 však investoři akcie této zdravotnické společnosti prodávají – v roce 2021 klesly o 16 %, zatímco index S&P 500 vzrostl o více než 12 %. Když společnost 28. dubna zveřejnila čísla za druhé čtvrtletí, tržby za období končící 27. březnem byly stále vysoké a činily 1,5 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek 756 milionů dolarů, které vykázala ve stejném čtvrtletí loňského roku. Tento růst však podporuje především segment molekulární diagnostiky, který zahrnuje testování COVIDu-19. Tato oblast podnikání vzrostla meziročně o 391 %. A to především díky testům na COVID-19, které společnost nabízí.

Společnost očekává pokles tržeb ve třetím čtvrtletí na maximálně 1,07 miliardy dolarů. Co je však znepokojivé, je to, že stále zahrnuje „významný výhled příjmů z testů na COVID-19“. Ačkoli skutečné číslo není uvedeno, naznačuje to, že společnost Hologic stále spoléhá na to, že jí objemy testů COVID-19 v příštím čtvrtletí výrazně pomohou. Ale i kdyby tomu tak bylo, dříve či později studna vyschne. A s tímto podnikem jsou poté spojeny vážné obavy, včetně toho, odkud bude pocházet jeho růst, přestože tržby z podnikání v oblasti zdraví prsu vzrostly ve druhém čtvrtletí o 9,3 % a tržby související s gynekologií se zvýšily o 8,4 %.

Ačkoli se jedná o slušná čísla, investoři by neměli ignorovat, že společnost Hologic byla na poli fúzí a akvizic velmi zaneprázdněna a akvizice pravděpodobně nafukují výsledky společnosti. Od srpna 2019 společnost dokončila osm akvizic. Nejenže by mohlo být náročné udržet náklady na nízké úrovni uprostřed všech těchto integrací, ale také je obtížné rozklíčovat, jak silný je organický růst společnosti Hologic.

Ačkoli se akcie obchodují za relativně skromný osminásobek zisku, máme obavy, že ziskovost nemusí být do budoucna zárukou. Před COVIDem-19 společnost Hologic utrpěla ztráty za fiskální roky 2018 a 2019 a bez objemů testování, které by pomohly posílit horní linii  by se společnost mohla opět propadnout do červených čísel.

S tolika otazníky kolem svého podnikání představuje Hologic akcii, která představuje značné riziko. Investoři se budou muset ujistit, že jsou si ho vědomi a že dokáží ustát poklesy, pokud jsou o akciích přesvědčeni.

Costco

Costco je solidní akcie pro dlouhodobé investory, ale její nadsazená hodnota ji činí náchylnou ke korekci. P/E 36 není na maloobchodní akcii levná hodnota; Walmart se obchoduje za 33 násobek svých zisků a Target je s násobkem 19 ještě levnější.

Společnost v uplynulém roce těžila z nárůstu nákupů souvisejících s pandemií a i ten začíná zpomalovat. Tržby z elektronického obchodování, které byly pro mnoho společností v době výluk silné, vzrostly za čtyřtýdenní období končící 30. května na srovnatelné bázi o 12 %. Před rokem to bylo více než 106 %.

Ačkoli jsou tržby v obchodech celkově stále vysoké a společnost Costco vykázala za 12 týdenní období končící 9. května tržby ve výši 45 miliard USD, které meziročně vzrostly o 21 %, mohly by se snížit, protože spotřebitelé mají nyní více možností, jak nakupovat, protože se zdá, že výluky a omezení jsou možná nadobro u konce.

Historicky Costco dosahuje mnohem skromnějších čísel růstu; tržby ve fiskálním roce 2019 činily 153 miliard USD a vzrostly jen o 7,9 %, což jsou čísla, která bychom očekávaly i do budoucna. Při takovémto typu růstu však investoři pravděpodobně nebudou mít k této akcii vřelý vztah.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ