Bankovní společnost JPMorgan a jejich akcie s nízkým rizikem jsou dlouhodobým vítězem

Akcie, které jsou považovány za nízkorizikové, mají několik specifických vlastností. Společnost, kterou reprezentuje, je obvykle velká a zavedená, lídr na trhu s trvalou konkurenční výhodou. Je to také typ podniku, který má velkou likviditu a je stavěný na to, aby přečkal i ty největší poklesy.

Právě jsme prošli jedním z nejtěžších poklesů v historii v počátečních fázích pandemie, takže investoři měli k dispozici ideální testovací půdu pro finanční stabilitu. Jednou ze společností, která obstála na výbornou, je JPMorgan Chase (NYSE:JPM), největší banka v zemi. Zde se dozvíte, proč jsou tyto nízkorizikové akcie dlouhodobým vítězem.

JPMorgan je nejlepší investiční bankou

Nemusíte hledat nic jiného než dlouhodobé výsledky společnosti JPMorgan, abyste pochopili, jak vyniká mezi svými konkurenty. V posledních několika letech je jednou z celkově nejvýkonnějších bankovních akcií a nejlepší mezi megabankami.

Důvody, proč JPMorgan Chase překonala konkurenci, jsou stejné, jako důvody, proč porazila ostatní banky během pandemie. V loňském roce, který byl pro banky nejhorší od Velké recese, JPMorgan Chase za celý rok klesla pouze o 5,5 %, zatímco všichni její velcí bankovní konkurenti zaznamenali dvouciferný pokles, někteří až o 40 %.

JPMorgan dosáhla lepších výsledků díky své efektivitě, solidní rozvaze a diverzifikaci příjmů. Použijeme-li dvě klíčová měřítka výkonnosti banky, pak se jedná o ukazatel efektivnosti 58 % a návratnost vlastního kapitálu 19 %, což jsou nejlepší hodnoty ze všech čtyř velkých bank.

Společnost je také známá svou pevnou rozvahou, která jí umožnila dosáhnout relativně lepších výsledků během posledních dvou velkých burzovních krachů. V prvním čtvrtletí měla k dispozici likviditu ve výši 1,5 bilionu dolarů, kmenový kapitál ve výši 206 miliard dolarů – což představuje poměr 13,7 %, který je mezi srovnatelnými bankami nejvyšší – a meziroční růst účetní hodnoty na akcii o 8 %. To vše jsou ukazatele kapitálové síly společnosti, která jí umožnila pokračovat v investicích a činnosti, zejména v těchto obtížných tržních obdobích.

Další výhodou společnosti JPMorgan jsou její rozmanité a silné zdroje příjmů. Je sice největší bankou, ale zároveň patří k lídrům v oblasti investičního bankovnictví, správy aktiv a majetku a komerčního bankovnictví. V letošním roce se tradiční spotřebitelské bankovnictví vrátilo do silných pozic, ale v loňském roce, kdy se spotřebitelské bankovnictví potýkalo s problémy, příjmy z investičního bankovnictví prudce vzrostly, protože volatilita trhu vedla k nárůstu obchodování i poradenských a upisovacích služeb.

Proč je JPMorgan Chase vítězem s nízkým rizikem

Všechny tyto faktory přispívají k tomu, že JPMorgan Chase je nízkorizikovou akcií. Jde o nespornou jedničku na trhu bankovních a finančních služeb s dlouhodobě lepšími výsledky. A v nejhorších časech ukázala svou sílu. Za posledních 15 let, počínaje rokem 2006, tedy před velkou recesí, zaznamenala průměrný roční nárůst zisku o téměř 12 %. Zatímco většina bank má tendenci být do jisté míry cyklická v závislosti na síle ekonomiky, JPMorgan Chase je díky svému zaměření na rozvahu a rozmanitost příjmů mnohem stabilnější než ostatní.

Dalším znakem této stability je její vynikající čtvrtletní dividenda ve výši 0,90 USD na akcii, která se zvyšovala v každém z posledních osmi let. Nabízí výnos 2,2 %, což je nadprůměrná hodnota, a výplatní poměr 27 %, což znamená, že její dividendy tvoří pouze 27 % zisku.

Cena akcií JPMorgan od počátku roku 2021 vzrostla o 30 %, a to díky oživení bank v důsledku rostoucí ekonomiky a peněžních stimulů. Stále však zůstává solidní hodnotou s poměrem ceny k zisku kolem 13 a poměrem ceny k účetní hodnotě kolem 2. Banky se pravděpodobně dostaly z nejhoršího období pandemie a měly by být obecně solidním sektorem i do budoucna, ale zejména JPMorgan je připravena patřit mezi lídry, jak tomu bylo již dlouho.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ