Dodavatel optických síťových komponentů se potýkal s problémy, ale vypadá to, že už jsou téměř u konce

Akcie společnosti Ciena (NYSE:CIEN) koncem minulého měsíce skomíraly, ale po zprávě o výsledcích za 2. fiskální čtvrtletí, které byly lepší, než se očekávalo, a po důvěře vedení ve zlepšující se výhled hospodaření, se začaly zotavovat.

Dodavatel optických síťových komponentů se v uplynulém roce potýkal s problémy, protože pandemie koronaviru přiškrtila telekomunikační výdaje a významně snížila objednávky. Zdá se však, že dny, kdy se společnost Ciena potýkala s problémy, jsou téměř u konce. Podívejme se proč.

Pro společnost Ciena se začíná blýskat na lepší časy

Tržby společnosti Ciena v minulém čtvrtletí meziročně klesly o 6,7 % na 833,9 milionu USD, zatímco upravený zisk se snížil na 0,62 USD na akcii z 0,76 USD na akcii v předchozím období. Výsledky snadno překonaly očekávání Wall Streetu, protože analytici očekávali zisk pouze 0,48 USD na akcii při tržbách 829 milionů USD.

Meziroční pokles tržeb a zisku samozřejmě na první pohled vypadá jako červená vlajka, ale existuje několik známek obratu ve společnosti Ciena. Například tržby společnosti Ciena se mezičtvrtletně zvýšily o 10 %. Společnost také dosáhla ve čtvrtletí hrubé marže 49,5 %, což je o 3,3 procentního bodu více než v předchozím roce. Provozní marže se zvýšila o 1,7 procentního bodu na 16 %.

Zlepšený produktový mix, vyšší příspěvek softwarové divize a nové přírůstky kapacity ze strany zákazníků společnosti Ciena zvýšily její marže během čtvrtletí. Například příjmy společnosti Ciena z podnikání v oblasti softwaru a služeb se zvýšily z 6,7 % celkových příjmů v předchozím období na 9,7 % celkových příjmů v minulém čtvrtletí. A co je ještě důležitější, příjmy společnosti Ciena ze softwaru a služeb se meziročně zvýšily o působivých 34 % na 80,6 milionu USD.

Byl to však výhled společnosti, který investory přivedl do oslavné nálady. Společnost Ciena očekává v tomto čtvrtletí tržby ve výši 950 až 980 milionů dolarů, což by v polovině tohoto období znamenalo téměř stejnou hodnotu jako v předchozím roce. Společnost Ciena by se tedy mohla v tomto čtvrtletí vrátit k meziročnímu růstu tržeb, pokud se jí podaří dosáhnout horní hranice svého výhledového rozpětí. Dobré je, že se to společnosti Ciena může podařit, jak naznačuje nárůst objednávek.

Motory růstu se zahřívají

Vedení společnosti Ciena na posledním konferenčním hovoru k výsledkům zdůraznilo, že společnost zaznamenává prudký nárůst zakázek v důsledku silného oživení podnikatelského prostředí. Hodnota objednávek společnosti byla ve druhém čtvrtletí vyšší než její tržby. Počet nevyřízených zakázek se zvýšil jak v meziročním srovnání, tak v mezičtvrtletním srovnání.

Finanční ředitel James Moylan se vyjádřil, že „tok objednávek ve druhém čtvrtletí naznačuje návrat našich zákazníků z řad poskytovatelů služeb“. Společnost je nyní přesvědčena o tom, že ve druhém pololetí dosáhne dobrých výsledků, a očekává, že díky vyššímu profilu marží překročí svůj celoroční cíl zisku.

Analytici očekávají, že společnost Ciena ve druhé polovině roku 2021 výrazně šlápne na plyn. Očekává se, že tržby společnosti ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí, které končí v říjnu, meziročně vyskočí o téměř 27 %, zatímco zisk na akcii by mohl meziročně vzrůst o více než 50 % na 0,93 USD. Navíc se očekává, že růst nejvyššího příjmu společnosti Ciena se v příštím fiskálním roce zrychlí a její zisk vyskočí do středních desítek.

To vše není překvapivé: Díky budování sítí 5G a datových center, stejně jako díky zvyšování kapacity sítí na podporu datového boomu, je po produktech a řešeních společnosti Ciena vysoká poptávka. Společnost Ciena například zaznamenala 16 nových kontraktů pro svá vysokorychlostní optická transportní řešení, jako je WaveLogic 5 Extreme, a během čtvrtletí dodala 5 000 modemů WaveLogic 5e. Silná zůstala také poptávka po automatizačním softwaru Blue Planet, u kterého společnost zaznamenala „dosud největší čtvrtletní objednávku“.

Tyto příznivé faktory vysvětlují, proč akcie společnosti Ciena od zveřejnění poslední čtvrtletní zprávy šláply na plyn. A nově nalezená dynamika společnosti zde zůstane i nadále v prostředí oživení výdajů na sítě. Investoři, kteří chtějí do svých portfolií přidat růstovou akcii, by se proto měli na společnost Ciena důkladně podívat, než vyskočí výše, zejména s ohledem na to, že se obchoduje za méně než 19 násobek zisku.