Investoři společnosti Philip Morris mají mnoho dobrých důvodů proč být optimističtí

Mnoho investorů považuje cigarety za velmi neetickou investici. Z etického hlediska existuje důvod k obezřetnosti vůči akciím tabákových společností a násobné ocenění společnosti Philip Morris (PM) to jistě odráží.

Kromě toho akcie cigaret v současné době bojují s řadou protivětrů. Rozhodnutí americké vlády by mohla způsobit, že vlastnictví cigaretových společností bude stejně nerentabilní jako možná neetické, a to se dlouhodobým investorům nelíbí. Nedávný vládní návrh na snížení množství nikotinu v cigaretách na úroveň, při které nebudou návykové, způsobil propad akcií cigaretových společností.

Navzdory těmto překážkám společnost Philip Morris v tomto obtížném období překonala své konkurenty. Zde jsou důvody.

Vynikající obchodní model a geografické zaměření

Společnost Philip Morris neprodává ani neuvádí na trh cigarety v USA, ale její portfolio značek, včetně cigaret Marlboro, se zaměřuje na rozvíjející se trhy, kde kouření klesá pomaleji než v USA.

Zdá se, že tento cílený strategický krok se společnosti vyplatil ve více ohledech. Akcie společnosti Philip Morris od vládního oznámení o snížení obsahu nikotinu výrazně vzrostly, zatímco její konkurenti v uplynulém měsíci výrazně zaostávali.

Kromě toho bylo nedávno oznámeno, že Philip Morris sleduje příležitosti v oblasti konopí. Odklon od škodlivých, návykových cigaret směrem k tomu, co mnozí považují za nezbytné a konstruktivní léčebné alternativy, dává mnoha investorům velký smysl.

Vzhledem k velikosti a rozsahu stávajících výrobních kapacit společnosti Philip Morris se zdá být přesun části výroby směrem ke konopným předbaleným cigaretám nebo jiným produktům s přidanou hodnotou praktický. Při správném partnerství a politickém pozadí (konopí zatím není podle federálních zákonů ve Spojených státech legální pro rekreační užívání, ale je tomu tak v rostoucím počtu zemí po celém světě) by se taková investice mohla v dlouhodobém horizontu bohatě vyplatit.

Akcie Philip Morris nejsou bez rizika

Přesto je stejně jako u každé investice důležité posoudit základní rizika spojená s akciemi PM. Základní profil společnosti Philip Morris ji totiž činí nedotknutelnou pro mnoho velkých institucionálních fondů a portfolio manažerů s etickým mandátem. Akcie PM zůstávají na okraji toho, co je dnes považováno za slušnou investici.

Kromě toho by Bidenova administrativa mohla svým návrhem na omezení množství nikotinu připravit půdu pro další země, které by ji mohly následovat. Takový krok by jistě ztížil vyhlídky společnosti Philip Morris na dlouhodobý růst. Investoři mají oprávněný důvod k tomu, aby kvůli tomuto oznámení v noci klidně spali.

Navíc vzhledem k převládajícímu negativnímu postoji k nikotinu mnozí považují potenciální přechod společnosti Philip Morris na konopí za zásadní dlouhodobý strategický posun, nikoliv za krátkodobou snahu o zvýšení zisků.

Co říkají analytici o akciích PM

Podle konsensu analytiků TipRanks jsou akcie PM hodnoceny jako silný nákup. Z 8 analytických hodnocení je 7 doporučení „Koupit“ a 1 „Držet“.

Pokud jde o cílové ceny, průměrná cílová cena analytiků pro akcie PM je 109,38 USD. Cílové ceny analytiků se pohybují od nejnižší 105,00 USD za akcii po nejvyšší 114,00 USD za akcii.

Spodní linie

Směr, kterým se společnost Philip Morris již vydala, aby se stala výhodnějším hráčem na trhu s cigaretami, je chvályhodný. V krátkodobém až střednědobém horizontu bude geografická pozice společnosti pravděpodobně poskytovat určitou ochranu proti poklesu.

V dlouhodobějším horizontu, pokud se společnosti Philip Morris podaří přechod k aktivitám zaměřeným na zdravotní konopí, mohou investoři tuto akcii vnímat příznivěji.

Je v pořádku, že se vám současný obchodní model společnosti Philip Morris nelíbí. Zdá se však, že aktivity společnosti za deset či dvacet let budou mít otevřenou sezónu. Investoři mají prostor pro to, aby byli nadšeni.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ