Ropa klesá, protože začátek letní řidičské sezóny v USA nezvýšil poptávku po pohonných hmotách

Ceny ropy ve čtvrtek klesly, protože údaje o zásobách ve Spojených státech, které jsou největším světovým spotřebitelem ropy, ukázaly nárůst zásob benzínu, což naznačuje slabší než očekávanou poptávku po pohonných hmotách na začátku léta, které je v zemi hlavní motoristickou sezónou.

Futures na ropu Brent do 0651 GMT klesly o 36 centů, tj. 0,5 %, na 71,86 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu se snížily o 35 centů, tj. 0,5 %, na 69,61 USD za barel.

„Trhy byly optimistické, pokud jde o poptávku v souvislosti se vstupem USA do vrcholící letní řidičské sezóny,“ uvedli ve čtvrtek analytici společnosti ANZ Research.

„Zrychlení očkování proti (koronaviru) a rostoucí počet dopravních cest jsou plusem pro poptávku po pohonných hmotách v dopravě. Tyto údaje však zdůrazňují, že cesta zpět k oživení nebude hladká.“

Zásoby ropy v USA, které zahrnují i strategické ropné rezervy (SPR), klesaly jedenáctý týden v řadě, protože rafinérie zvýšily těžbu, ale zásoby pohonných hmot prudce vzrostly kvůli slabé spotřebitelské poptávce, uvedl ve středu Úřad pro energetické informace (EIA).

Zásoby ropy, které nezahrnují SPR, se v týdnu do 4. června snížily o 5,2 milionu barelů na 474 milionů barelů, což představuje třetí týdenní pokles v řadě. Zásoby pohonných hmot však výrazně vzrostly, přičemž zásoby produktů klesly na 17,7 mil. barelů denně oproti 19,1 mil. barelů v předchozím týdnu.

Implikovaná poptávka po benzinu v týdnu do 4. června klesla na 8,48 mil. barelů denně, což je méně než 9,15 mil. barelů denně v předchozím týdnu, ale více než 7,9 mil. barelů denně před rokem, jak ukázaly údaje EIA.

Další událostí, která ovlivnila ceny, je, že libyjská společnost Waha Oil Co. se ve čtvrtek hodlá vrátit k normálnímu těžebnímu provozu poté, co opravila netěsnost na ropovodu, která snížila produkci společnosti o více než polovinu, uvedl zdroj z terminálu pro vývoz ropy Es Sider.

V Indii, která je třetím největším spotřebitelem ropy na světě, se poptávka po pohonných hmotách v květnu propadla na nejnižší úroveň od srpna loňského roku, přičemž druhá vlna COVID-19 zastavila mobilitu a utlumila ekonomickou aktivitu v zemi, která je třetím největším spotřebitelem ropy na světě.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ