Spotřebitelské ceny v USA v květnu vzrostly nejvíce od léta 2008

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziročně zvýšily o pět procent, tedy více než se čekalo a nejvíce od srpna 2008. Meziměsíčně růst cen zpomalil na 0,6 z dubnových 0,8 procenta. Dnes to uvedlo americké ministerstvo práce. V dubnu byla inflace na 4,2 procenta, nejvýše od září 2008.

Analytici čekali, že se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýší o 4,7 procenta. U meziměsíční změny analytici předpokládali růst o 0,4 procenta.

Na květnovém růstu cen měla podíl rostoucí poptávka po zboží cestování, stravování venku a návštěvách zábavních podniků v rychle se otevírající americké ekonomice. Zájem spotřebitelů ale naráží na nedostatek součástek a surovin, což žene ceny vzhůru.

Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavější ceny energií a potravin, stoupla meziročně o 3,8 procenta, tedy nejvíce od roku 1992. V dubnu přidala tři procenta. V meziměsíčním srovnání se jádrová inflace, kterou americká centrální banka (Fed) považuje za důležitější ukazatel než klasický index spotřebitelských cen, zvýšila o 0,7 procenta, což je také více, než se čekalo.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ