Je nyní čas investovat do akcií obnovitelných zdrojů energie? Nebo je lepší vyčkat?

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své nedávné aktualizaci trhu s obnovitelnými zdroji energie pro rok 2021 uvedla, že obnovitelné zdroje energie byly jediným zdrojem energie, u kterého se v roce 2020 navzdory pandemii zvýšila poptávka. Agentura uvedla, že globální růst solární kapacity „bude i nadále lámat rekordy“, přičemž roční přírůstky solární výroby budou do příštího roku o 50 % vyšší než před pandemií.

Bidenova administrativa se snaží pomoci financovat obnovitelné zdroje energie prostřednictvím navrhovaného zákona o infrastruktuře. Několik oblastí Bidenova plánu se zaměřuje na přechod země k využívání ekologičtější energie v příštích osmi letech. Vzhledem k tomu, že nálada investorů se v poslední době přesunula od rizikovějších společností k hodnotovým a cyklickým společnostem, akcie společností těžících z růstu v oblasti obnovitelných zdrojů energie ustoupily, a proto je nyní vhodná doba pro investice do tohoto expandujícího odvětví.

Udržitelnost

Společnosti v široké škále průmyslových odvětví přidávají udržitelnost do svého firemního étosu. Stále více jich jedná v souladu s tímto posláním a podepisuje smlouvy o nákupu energie (PPA), aby mohly napájet své provozy a zajistit výrobu a prodej produktů udržitelným způsobem. Výrobci elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie z tohoto hnutí těží a rostou.

Společnosti jako Brookfield Renewable Partners (NYSE:BEP), Atlantica Sustainable Infrastructure (NASDAQ:AY) a NextEra Energy Partners (NYSE:NEP) mají rostoucí příležitosti k expanzi díky investicím do výroby větrné, solární a jiné obnovitelné energie. Aktiva společnosti Brookfield mají 85 % peněžních toků nasmlouvaných prostřednictvím DDD na průměrnou délku 14 let. Jejím cílem je také roční růst hotovosti určené k distribuci (CAFD) o 5 až 9 %.

Společnost NextEra Energy Partners nedávno oznámila akvizici větrných aktiv v hodnotě více než 700 milionů dolarů, jejíž dokončení očekává ve třetím čtvrtletí roku 2021. To zajistí 13 let známé CAFD prostřednictvím smluvních dohod. Společnost očekává, že její výplaty akcionářům porostou do roku 2024 o 12 až 15 % ročně. NextEra Energy Partners má díky aktivům své sesterské společnosti NextEra Energy Resources, na které se může zaměřit při svém růstu, další viditelnost.

Společnost Atlantica je nejmenší z této trojice, ale 100 % jejích aktiv je smluvně zajištěno nebo regulováno. Plánuje si ponechat část hotovosti pro růstové příležitosti, ale jejím cílem je vyplácet akcionářům 80 % vygenerované hotovosti. Společnost Atlantica stále předpokládá roční růst CAFD o 5 až 8 % do roku 2024. Každý z těchto obnovitelných podílů kombinuje příležitosti k růstu spolu se solidními dividendami, které při posledních cenách akcií vynášejí 3 % až 4,65 %.

Zásobování aktiv

Pro investory, kteří se chtějí dostat blíže k samotným dodavatelům zařízení, existují společnosti s vyšším rizikem, které potenciálně nabízejí vyšší výnosy. Společnosti Enphase Energy (NASDAQ:ENPH) a SunPower (NASDAQ:SPWR) dodávají solární řešení pro rezidenční a komerční využití, zatímco společnost TPI Composites (NASDAQ:TPIC) je dodavatelem lopatek větrných turbín.

Akcie společnosti Enphase v roce 2021 zatím poklesly o více než 20 %, což však neznamená, že by byly levné. Tříletý výnos činí neuvěřitelných 2 300 % a poměr ceny k zisku je na základě očekávání pro rok 2021 stále přibližně 70 %. To proto, že za poslední tři roky Enphase téměř ztrojnásobila tržby za posledních 12 měsíců (TTM) a zároveň zvýšila hrubou ziskovou marži na více než 44 %, což představuje zlepšení o zhruba 20 procentních bodů. Společnost těží z rychlého růstu v oblasti zavádění solárních panelů pro rezidenční a komerční využití. Ve své nedávno zveřejněné finanční zprávě za první čtvrtletí roku 2021 společnost Enphase uvedla, že dodala téměř 2,5 milionu mikroinvertorů – komponentů, které převádějí energii ze solárního panelu na energii potřebnou v domácnosti nebo podniku. To je srovnatelné s 2 miliony, které dodala v předchozím roce, kdy se růst zastavil, než prodeje ovlivnila pandemie.

Dodavatel řešení pro rezidenční a komerční využití a solárních úložišť SunPower je také v pozici, kdy může těžit z dynamiky trendu rostoucího využívání solární energie. Zatímco celkové tržby v nedávno oznámeném prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně vzrostly pouze o 5,5 %, její segment komerčních a průmyslových řešení zvýšil tržby o více než 20 % a výrobní kapacitu o 34 %. Za celý rok 2021 společnost vidí růst tržeb přibližně o 35 % a odhaduje růst upraveného zisku EBITDA v roce 2022 o více než 40 %. Akcie SunPower od začátku roku klesly o zhruba 11 %, ale jsou o více než 50 % pod únorovými maximy.

Akcie společnosti TPI Composites jsou za celý rok podobně níže o zhruba 15 %, ale více než 40 % pod nedávnými maximy. Společnost vykázala v roce 2020 rekordní roční tržby ve výši 1,7 miliardy USD. To představuje tříletý růst o téměř 75 %. V loňském roce společnost uvedla, že prodala přibližně třetinu všech světových pozemních a pobřežních větrných lopatek měřeno podle vyrobených megawattů, s výjimkou Číny. Růst by měl pokračovat s pomocí na domácím trhu. Bidenova administrativa si stanovila cíl vytvořit do roku 2030 v USA 30 gigawattů (GW) větrných elektráren na moři.

Ve své zprávě za první čtvrtletí roku 2021, která byla zveřejněna zhruba před měsícem, společnost potvrdila výhled na letošní rok, a to i přes rostoucí náklady na komodity a vstupy. Poté, co tržby v prvním čtvrtletí vzrostly o 13,5 %, stále vidí růst tržeb kolem 6 % v polovině svého celoročního rozpětí pro rok 2021.

Něco pro každého

Investoři do těchto akcií obnovitelných zdrojů energie se mohou zaměřit na výnosy nebo růst. Dokonce i hry s vlastním majetkem, které by měly poskytovat spolehlivý příjem, mají také růstovou složku. Akcie výrobců zařízení s vyšším růstem se pohybovaly výše, ale při nedávné rotaci od tohoto sektoru spíše klesaly.

Nyní je vhodná doba, aby se investoři začali podílet na tomto sektoru. Zdá se nevyhnutelné, že celosvětový trend zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů bude pokračovat. Pro každého investora se najde něco na různých úrovních rizika, ale všechny v poslední době klesly na ceně.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ