Je nyní čas pro nákup akcií společnosti Apple? Nebo proč se akcie potýkají s problémy

Do poloviny roku 2021 zbývá jen několik týdnů. Kdybyste někomu řekli, že technologický gigant Apple (AAPL) letos vykáže dva z největších zisků v dosavadní firemní historii, a přesto jeho akcie výrazně zaostanou za indexem NASDAQ, asi by vám nevěřil. Právě tam se však nyní nacházíme, akcie do pondělí poklesly o 5,1 %, a to navzdory pěkným ziskům indexu. Dnes bych se rád věnoval tomu, proč se podle mého názoru akciím v současné době nedaří, proč by se tyto medvědí body měly většinou diskontovat a jak se Apple může dostat zpět na historická maxima.

První věc, kterou mohu uvést jako důvod slabé výkonnosti, je vlastně překonání výkonnosti. Akcie společnosti Apple se za posledních pět let, před začátkem tohoto roku, dostaly z poloviny 20 dolarů (po odečtení dividend a rozdělení) na zhruba 132 dolarů za akcii. Akcie byly velkým vítězem, a tak očekávání šla stále výš a výš. Někteří investoři prostě nebyli ochotni vsadit na společnost v hodnotě něco málo přes 2 biliony dolarů a řada loňských vítězů se letos zatím potýká s problémy, jako například Tesla (TSLA) a Amazon (AMZN).

Ve svém posledním článku o společnosti Apple jsem se zabýval tím, jak se tato společnost stává obětí svého vlastního úspěchu. Protože dvě letošní zprávy o výsledcích hospodaření byly zatím tak skvělé, myšlenkový proces se přesunul k tomu, zda může být Apple někdy lepší? V tomto případě nemluvím o striktních dolarových částkách, ale o procentech růstu. Podívejte se na následující graf, který ukazuje, jakmile se dostaneme do prosincového čtvrtletí roku 2021 (1. fiskální čtvrtletí roku 2022), očekává se, že se míra růstu tržeb zhroutí.

Již dříve jsem uvedl, že jableční medvědi budou skákat po možnosti, že společnost Apple oznámí pokles tržeb za fiskální čtvrtletí březen 2022, i kdyby to bylo způsobeno tím, že předchozí rok byl jedním z nejlepších čtvrtletí, jaká jsme kdy viděli. Naštěstí celková trajektorie tržeb společnosti Apple zůstává silná a myslím si, že vedení má solidní plán. Stejně jako jsme to viděli u iPadu na začátku letošního roku, myslím, že nové možnosti ukládání dat u letošních iPhonů umožní zvýšení průměrné prodejní ceny, což vyváží některé obavy ze zpomalení prodejů v rámci supercyklu.

A také, přestože má Apple za sebou skvělý začátek roku, podíl Maců na trhu činil v prvním kalendářním čtvrtletí pouze 8 %, takže si představte, kolik prostoru pro růst je ještě v oblasti PC. Nemám obavy z občasného výkyvu tržeb, pokud dlouhodobá trajektorie stále směřuje k dalším rekordům, což je to, po čem většina očekávání v příštích letech volá.

Druhou položkou, které se podle mého názoru investoři trochu obávají, je možnost zvyšování daní. První částí by samozřejmě byly vyšší daně pro bohaté, zejména daně z kapitálových výnosů, které by mohly omezit investice do akcií. Pro Apple by však šlo o vyšší korporátní daně, které by samozřejmě ovlivnily monstrum zisku. Například rozdíl mezi celkovou daňovou sazbou 15 % a 18 % pro Apple ve fiskálním roce 2022 (na základě současných odhadů) činí zhruba 3 miliardy USD v čistém zisku, tedy téměř 20 centů na akcii. Kvartální protivítr v hodnotě pěti centů ztěžuje zapůsobení na investory, zvláště když máte za sebou nejlepší rok ve své historii.

Podobně se investoři pravděpodobně obávají potenciálního růstu úrokových sazeb a ukončení politiky snadných peněz po celém světě. Akcie se v důsledku toho dostaly na nová historická maxima, ale co se stane, až Fed začne snižovat úrokové sazby a ostatní centrální banky budou následovat jeho příkladu? Akcie společnosti Apple se dostaly na forwardové ocenění P/E na úrovni nízké až střední třicítky, což je výrazně nad hodnotou v polovině desítek, na které se nacházely ještě před několika lety.

Ale vzhledem k poklesu akcií z jejich maxim a zvýšení odhadů zisku na akcii po dvou velkých překonáních nyní platíte přibližně 24násobek očekávaného zisku na akcii za příštích dvanáct měsíců. To není nijak hrozná cena vzhledem k celkovému balíčku, včetně masivního zpětného odkupu, a průměrná cílová cena analytiků představuje více než 30dolarový nárůst oproti současným úrovním. Zajímavé je, že rostoucí úrokové sazby jsou ve skutečnosti dobré dále ve výsledovce Applu, protože jeho zhruba 80 miliard dolarů čisté hotovosti vygeneruje trochu úroků navíc.

V tuto chvíli se akcie společnosti Apple pohybují v obchodním rozpětí, jak ukazuje graf níže. Padesátidenní klouzavý průměr (fialová linie) tvoří rezistenci, zatímco dvousetdenní (oranžová linie) tvoří podporu. K dalšímu významnému pohybu může dojít, jakmile se společnosti Apple podaří z tohoto kanálu vystoupit, a investoři doufají, že to bude směrem vzhůru, což by mohlo vytvořit základnu, která by akcie dostala na nová maxima. Pokud akcie klesnou, 50denní by se mohl překřížit pod svým dlouhodobějším protějškem, což by znamenalo obávaný technický kříž smrti.

Zatímco Apple jako firma v poslední době šlape na plné obrátky, o jeho akciích se to říci nedá. Zdá se, že po masivní několikaleté rally se investoři obávají nadcházejících náročných srovnání růstu, rostoucích úrokových sazeb a vyšších korporátních daní. Ačkoli je třeba mít tyto obavy na paměti, ocenění jména se zlepšilo do té míry, že by měly být většinou stráveny. Nyní akcie pouze potřebují vymanit se z nedávného obchodního rozpětí a dostat se nad 50denní hodnotu by mohlo být katalyzátorem, který by název opět rozhýbal.Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ