Kde bude společnost Microsoft a jejich akcie za 5 let? Vše, co musí investoři vědět

Jsou akcie společnosti Microsoft vhodné k nákupu?

Společnost Microsoft (MSFT) se v roce 2000 proměnila z technologického zapadákova na růstový stroj cloud computingu v roce 2010. Kromě toho Microsoft stabilně vydělává peníze z dalších oblastí podnikání, včetně Windows, Microsoft Office a her. Během této cesty akcie vzrostly více než 10x plus dividendy. Člověk nemusí být génius, aby věděl, že dnešní Microsoft provozuje skvělý byznys. Po nárůstu akcií je nyní otázkou, zda jejich ocenění dává smysl a zda vyhlídky na budoucí růst společnosti MSFT nabízejí dostatečnou kompenzaci, aby bylo nutné vzdát se jiných investičních příležitostí. Celkově si myslím, že akcie Microsoftu budou při současných cenách pravděpodobně dobrou investicí, ale ne skvělou.

Zisky společnosti Microsoft stabilně rostou, ale cena akcií roste rychleji než zisky, protože investoři do akcií započítali budoucí růst. To je zřejmé, když se podíváte na poměr P/E společnosti Microsoft v čase.

Jak můžete vidět zde, zisky společnosti Microsoft v posledních deseti letech mírně rostly a klesaly, ale většinou rostly. Vývoj zisků společnosti Microsoft je ve skutečnosti plynulejší, než se zdá, například kvůli některým jednorázovým daňovým poplatkům v roce 2018 za repatriační daň.

Pokud se podíváte na poměr P/E, můžete v podstatě nakreslit trendovou čáru od roku 2011 do roku 2021 a uvidíte, že trh je ochoten zaplatit rostoucí částku za každý dolar zisku společnosti Microsoft. Ještě v roce 2011 Wall Street akcie Microsoftu nenáviděla. Postupem času se však trendová čára P/E zvýšila z méně než 10násobku na 15násobek, pak na 20násobek, pak na 25násobek a nyní po COVID na více než 30násobek zisku. Ať už to stojí, co to stojí, podobný nárůst ocenění za posledních 10 let zaznamenala i společnost Apple (NASDAQ:AAPL). Otázka, kterou byste si jako investoři měli vždy položit, když to vidíte, je, zda to dává smysl.

V případě společnosti Microsoft má nárůst poměru P/E určitý smysl. Společnost MSFT vydělávala v podstatě všechny své peníze na systémech Windows, Microsoft Office a Xbox. Dnes nebyla očekávání ohledně růstu zisků společnosti MSFT nikdy vyšší a důvodem je, že Microsoft získává stále větší část svých příjmů z cloud computingu.

Jak velký je očekávaný růst společnosti Microsoft?

Před 10 lety nebylo zcela jasné, odkud bude Microsoft získávat růst. Pak se Microsoft znovu objevil v oblasti cloud computingu se službou Azure a dosáhl pomalu se blížícího homerunu. Azure zcela změnil obchodní model Microsoftu a vedení Microsoftu jej následovalo, když byl Satya Nadella (který vedl cloudové operace Microsoftu) v roce 2014 povýšen na generálního ředitele. Mimochodem, když v roce 2021 odcházel Jeff Bezos ze společnosti Amazon (NASDAQ:AMZN), společnost AMZN si vzala příklad z Microsoftu a povýšila svého šéfa cloud computingu (Andyho Jassyho) na generálního ředitele.

Stejně jako poskytovatelé veřejných služeb, i poskytovatelé cloud computingu investují do infrastruktury a poté prodávají svůj produkt (výpočetní techniku) zákazníkům. Investice do infrastruktury jsou většinou fixní, zatímco zákazníci mohou platit za tolik, kolik potřebují. Vzhledem k tomu, že náklady jsou většinou fixní, neustálý růst datových potřeb podniků přinesl úspěšné cloudové společnosti, jako jsou Amazon AWS a Microsoft Azure, smrtící zisk. Například společnost Google (NASDAQ:GOOG) (NASDAQ:GOOGL) nyní konkuruje na trhu cloud computingu a stále ztrácí miliardy ve snaze dostat svůj cloudový byznys na vyšší úroveň.

Cloud computing je obvykle výhodný pro zákazníky i poskytovatele, protože pro obě strany je výhodnější sdílet výpočetní výkon než do něj investovat individuálně. Úspory z rozsahu a síťové efekty zajistily, že na trhu typu „vítěz bere vše“ se zisky hromadí u prvních účastníků. Dnes analytici Wall Street dávají Microsoftu za jeho novou růstovou trajektorii spoustu lásky: v roce 2021 by měl MSFT vydělat 7,77 dolaru na akcii, v roce 2022 8,28 dolaru a v roce 2023 9,53 dolaru.

Společnost Microsoft má několik různých oblastí podnikání, o kterých hovořila během svého posledního konferenčního hovoru k výsledkům, ale růst v oblasti cloud computingu je tím, co pravděpodobně rozhodne o tom, zda se akcie společnosti rozpadnou. Dosavadní čísla jsou skvělá, jen v posledním čtvrtletí dosáhl provozní zisk 6,43 miliardy dolarů a rychle roste (zhruba 1/3 celkových příjmů a zisku společnosti Microsoft).

Obecně platí, že žádný podnik nemůže růst o 30 % ročně věčně. To činí investování do růstových akcií složitým, když za ně zaplatíte vysoký násobek, musíte provést značný handicap, abyste zjistili, zda přeplácíte, nebo ne.

Microsoft není výjimkou, jeho cloudový segment nebude moci růst tempem 30 procent ročně věčně. Otázkou je, jak velký může být jeho růst, než se zpomalí. Moje intuice je taková, že pandemie táhla zavádění cloudu firmami dopředu v čase, protože práce z domova donutila společnosti investovat do své technologické infrastruktury. Čím rychleji podnik roste, tím složitější je obecně jeho ocenění, ale budu předpokládat, že Azure může v příštích pěti letech růst o 20 procent ročně a poté o 5 procent.

Provozní zisk Azure/Cloud za poslední čtvrtletí zaokrouhleme na 6,4 miliardy dolarů. Microsoft obvykle přeměňuje zhruba 75 % provozního zisku na čistý zisk, zbytek jde na položky jako odměny za akcie (naprosto nezbytné náklady), odpisy a amortizace (budu předpokládat, že ty se dlouhodobě rovnají investičním nákladům Azure) a spoustu dalších různých položek. Tím se dostáváme k odhadu současného ročního zisku cloudového segmentu Microsoftu ve výši 19,2 miliardy dolarů, tedy asi 2,56 dolaru na akcii.

Podle odhadů analytiků vydělá Microsoft letos ze všech ostatních zdrojů dalších 5,21 USD. Řekněme, že příjmy z cloudu v příštích pěti letech vzrostou o 20 %, čímž získáme příjem z cloudu ve výši 6,37 USD na akcii. Nyní předpokládejme, že ostatní jejich příjmy porostou o 5 % ročně, což je podle mého názoru pro dlouhodobý odhad spravedlivé. Zbytek podnikání společnosti Microsoft by v roce 2026 vydělal přibližně 6,65 dolaru na akcii. Když je sečteme, měl by Microsoft v příštích pěti letech vydělávat zhruba 13,02 dolaru na akcii před započtením zpětných odkupů. MSFT loni odkoupil zpět asi 1 % svých akcií v oběhu, pokud předpokládáme, že během příštích 5 let odkoupí 5 % akcií, pak zvýšíme zisk na akcii na ~13,70 USD.

Prognóza akcií MSFT

Domnívám se, že společnost MSFT by se měla v příštích 5 letech přiblížit zdvojnásobení zisku na akcii. Jak jsem však poznamenal dříve, cloudový byznys nebude růst tímto tempem věčně a cena akcií rostla v posledních deseti letech mnohem rychleji než zisky, což v podstatě zapříčinilo, že se část tohoto růstu zapekla do akcií.

Pro rok 2026 považuji za spravedlivé předpokládat, že se násobek pro MSFT sníží na 25x zisků z 32x, zatímco růst zisků se nakonec zpomalí. Tím se dostáváme k prognóze akcií Microsoftu v roce 2026 na úrovni 342 USD plus dividendy. Někteří čtenáři si možná myslí, že jsem na Microsoft příliš přísný. Zjistil jsem, že ocenění technologických společností s velkou tržní kapitalizací je po roce 2020 poměrně vysoké a toto vysoké ocenění ubírá z budoucího růstu.

Celkově včetně dividend moje cílová cena znamená, že akcionářům Microsoftu předpovídám zhruba 7procentní roční výnos. Podobné výnosy předpokládám i pro Apple, Amazon a další populární technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací. Je možné, že jsem ve svých projekcích příliš konzervativní, ale nelze popřít, že většina nárůstu hodnoty populárních technologických akcií pochází z nárůstu ocenění a jednorázového zvýšení zisků v důsledku snížení korporátních daní. Do budoucna budou výnosy NASDAQ pravděpodobně podstatně nižší než v minulosti, a to včetně společnosti Microsoft.

Na závěr tohoto článku uvedu deset největších akcií NASDAQ podle tržní kapitalizace v roce 1999.

  1. Microsoft
  2. Cisco (NASDAQ:CSCO)
  3. Qualcomm (NASDAQ:QCOM)
  4. Intel (NASDAQ:INTC)
  5. WorldCom
  6. Oracle (NYSE:ORCL)
  7. Dell (NYSE:DELL)
  8. Sun Microsystems
  9. Yahoo
  10. JDS Uniphase

I když očekávám, že se Microsoftu bude jako firmě i nadále dařit, současné ocenění, i když není tak šílené jako v roce 1999, omezuje vyhlídky jeho akcií. V mých prognózách se také objevují duchové minulosti NASDAQ a myslím si, že 7procentní roční výnos pro akcionáře Microsoftu zní vzhledem k jeho vyhlídkám na růst, ocenění a konkurenčnímu postavení na trhu zhruba správně.Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ