Upstart: od svého vstupu na burzu před šesti měsíci zaznamenal tento fintech velký vzestup

Společnost Upstart Holdings (NASDAQ:UPST) ji od svého prosincového vstupu na burzu zdrtila. Tato společnost zabývající se úvěrovými technologiemi zaznamenala v roce 2020 první ziskový rok a v prvním čtvrtletí na tento růst navázala. Její nejnovější výhled navíc počítá se 150% růstem tržeb oproti loňským číslům. Investory tento bleskový veřejný debut fintechové společnosti povzbudil a také obohatil – za šest měsíců, kdy je společnost Upstart na veřejných trzích, se její akcie šestinásobně zhodnotily, takže tržní kapitalizace společnosti činí 12,3 miliardy dolarů.

Vzhledem k vynikajícímu růstu měla společnost Upstart mnoho zájemců, kteří její akcie ocenili na vysokou hodnotu. Dokáže vyhrávat i nadále?

Debut, který odhalil potenciál

Investoři nad Upstartem šílí, protože společnost tak brzy po vstupu na burzu vykazuje hvězdný růst a ziskovost. V roce 2020 společnost Upstart zaznamenala první ziskový rok s čistým ziskem téměř 6 milionů dolarů. V letošním prvním čtvrtletí pak fintech tato společnost tuto částku rozbila a vykázala čistý zisk ve výši 10 milionů dolarů. Společnost v tomto čtvrtletí poskytla 169 750 půjček v hodnotě 1,73 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek počtu půjček za stejné období předchozího roku. 

Společnost odvedla obrovský kus práce při oslovování milionů dlužníků, kteří zůstali mimo tradiční úvěrový systém kvůli žádné nebo malé úvěrové historii. Investory nejvíce vzrušuje její model půjčování pomocí umělé inteligence (AI). Podle odhadů Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů (Consumer Financial Protection Bureau) vedl model AI k poskytnutí o 27 % více půjček ve srovnání s kvalitním tradičním modelem. Cílem společnosti Upstart je přenést tento model do oblasti automobilového průmyslu, který nabízí obrovskou příležitost k růstu. 

Expanze do oblasti půjček pro automobilový průmysl by mohla být hnacím motorem velkého růstu

Společnost expanduje do oblasti půjčování automobilů poté, co získala společnost Prodigy Software, cloudového poskytovatele softwaru pro maloobchodní prodej automobilů. Tato akvizice pomáhá společnosti urychlit její snahu nabízet půjčky na automobily s využitím umělé inteligence prostřednictvím tisíců obchodů po celé zemi. Společnost považuje oblast automobilů za jednu z největších příležitostí, jak koupit hned a zaplatit později, a chce toho využít.

Generální ředitel společnosti Upstart Dave Girouard popisuje Prodigy jako „Shopify pro prodejce automobilů“. Software se prodává na bázi předplatného prodejcům, kteří chtějí modernizovat prodej aut. Prodigy pomohl společnosti Upstart v prvním čtvrtletí zvýšit počet dealerů o 45 % a software Prodigy v prvním čtvrtletí prodal vozidla za 800 milionů dolarů.

Finanční ředitel Sanjay Datta uvedl, že společnost se soustředí především na to, aby si software osvojili dealeři, aby se zvětšila její působnost s tímto softwarem a aby se zvýšily objemy transakcí. V konečném důsledku chce společnost Upstart prostřednictvím tohoto softwaru přinést své půjčky prodejcům automobilů po celé zemi a využít svou platformu pro poskytování půjček s umělou inteligencí k poskytování půjček obrovskému trhu kupců automobilů. Podle společnosti Mordor Intelligence byla velikost trhu s financováním automobilů v roce 2020 oceněna na 232 miliard USD. Očekává se, že toto odvětví poroste do roku 2026 6% složenou roční mírou růstu (CAGR) a bude mít hodnotu 394 miliard USD. 

Girouard se jasně vyjádřil, že neočekává, že by integrace Prodigy měla mít podstatný dopad na finanční výsledky společnosti v roce 2021. Nicméně vzhledem k tomu, že společnost Upstart buduje svou síť a zavádí možnosti automatického financování, je jisté, že na tomto trhu udělá velký rozruch.

Je vysoké ocenění společnosti Upstart zasloužené?

Investoři jsou ohledně budoucnosti společnosti Upstart velmi optimističtí, soudě podle jejího vysokého ocenění. Při středečních ranních cenách se akcie obchodují s poměrem ceny k zisku (P/E) kolem 600 a s poměrem ceny k hmotné účetní hodnotě (P/TBV) 38. V současné době se akcie společnosti obchodují na burze s cenou kolem 1,5 miliardy dolarů.

Společnost poskytla výhled tržeb ve výši 150 až 160 milionů USD a čistého zisku ve výši 8 až 12 milionů USD ve druhém čtvrtletí. Za celý rok očekává tržby ve výši 600 milionů dolarů, což je úprava směrem nahoru oproti očekávání vedení ve výši 500 milionů dolarů z počátku tohoto roku. Čistý zisk se zdá být pravděpodobný ve výši 40 až 50 milionů dolarů a analytici odhadují zisk na akcii (EPS) ve výši 0,62 dolaru v roce 2021 a 1,18 dolaru v roce 2022. Vzhledem k těmto vysokým odhadům růstu může být ocenění společnosti Upstart velmi dobře odůvodněné.

Růst společnosti Upstart je těžké ignorovat. Společnost ohromně realizuje své podnikání v oblasti půjček pro osobní potřebu a ještě se ani nepoškrábala na povrch příležitostí v oblasti půjček pro automobilový průmysl, které jsou obrovské. Upstart je skvělá společnost, kterou stojí za to vlastnit. Vzhledem k jejímu vysokému ocenění a volatilním cenovým pohybům by však mohlo být rozumné svou pozici časem vybudovat.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ