Velký příběh kryptoměny Dogecoin: Jak se stal z vtipného memu populární kryptoměnou

Nadšenci do kryptoměn a příznivci blockchainu vidí v nejlepších tokenech, jako je Bitcoin a Ethereum, velký potenciál, který by mohl narušit tradiční finanční systémy a ovlivnit celou řadu odvětví.

Na Dogecoinu (CRYPTO:DOGE), takzvané „meme“ minci, která byla inspirována memem psa plemene shiba inu, však není téměř nic vážného. Vlastně je tu jeden vážný detail: cenové zisky, které Dogecoin v roce 2021 zatím zaznamenal. Dogecoin začínal rok na méně než jednom centu za minci, než koncem ledna prudce vzrostl jako vedlejší produkt trendu meme akcií, který ovlivnil společnosti GameStop, AMC a další.

Dogecoin však neustoupil: v květnu dosáhl uprostřed posledního býčího běhu maxima nad 0,73 USD. V současné době je sice na pozadí širšího poklesu kryptoměnového trhu o více než 50 % pod touto hranicí, ale cena Dogecoinu je stále přibližně 60 krát vyšší než 1. ledna a má vysoce postavené zastánce, kteří ho postrkují kupředu. Zde je stručný pohled na to, jak se z Dogecoinu stalo mnohem víc než jen meme.

Nové plemeno

Původ Dogecoinu je vtip. Softwarový inženýr společnosti Adobe Jackson Palmer se v roce 2013 inspiroval slavným memem Doge a počátečním vzestupem rodícího se Bitcoinu a myšlenku Dogecoinu pojal jako satiru. Palmerův nápad byl realizován, když brzy poté navázal spolupráci se softwarovým inženýrem IBM Billym Markusem, přičemž kód Dogecoinu vycházel z existující kryptoměny Litecoin.

Investoři do Dogecoinu přijali netradiční původ této mince, přičemž členové komunity vybrali peníze na sponzorování vozidla NASCAR a vyslání jamajského bobového týmu na zimní olympijské hry v roce 2014. V následujících letech Dogecoin z velké části živořil na okraji kryptotrhu s cenou na úrovni zlomku centu. Koneckonců byl navržen jako vtip. Nikdy přece neměl mít žádnou cenu, ne?

V létě 2020 si Dogecoin začal získávat větší pozornost na sociálních sítích, včetně generálního ředitele společností Tesla a SpaceX Elona Muska a také hvězdy platformy YouTube Jakea Paula. Pokusy vypumpovat cenu až na 1 dolar za minci nevyšly, ale ke konci roku se cena začala postupně plíživě zvyšovat.

Psí dny končí

Uprostřed lednového vzrůstu, kdy nákupní horečky vedené sociálními médii způsobily prudký nárůst cen akcií společností GameStop, AMC a dalších, se investoři začali poohlížet po dalším titulu, který by mohli levně koupit a pokusit se ho vypumpovat do překvapivých výšin. Během pouhého týdne cena Dogecoinu vyskočila z necelého centu na téměř 0,08 dolaru za minci, než se na většinu jara ustálila kolem 0,05 dolaru.

Poté už se věci vyvíjely divočeji. V dubnu Dogecoin vyskočil až na 0,40 dolaru za minci, pak se stáhl, ale na začátku května opět vyskočil na historické maximum 0,73 dolaru. Od té doby širší trh s kryptoměnami klesá, částečně kvůli tomu, že Tesla zastavila platby bitcoiny za svá auta kvůli dopadu těžby kryptoměn na životní prostředí. I při zhruba poloviční ceně oproti historickému maximu Dogecoin od začátku roku vzrostl o zhruba 6 000 %, což mu dává tržní kapitalizaci kolem 44 miliard dolarů.

Dogecoin má stále své pochybovače a zdá se, že je náchylnější k rozmarům nálad na sociálních sítích a vlivných osobností než jiné, méně volatilní kryptoměny. Má však také více pravých věřících než kdykoli předtím, včetně Muska, který spolupracuje s vývojáři Dogecoinu, a miliardáře Marka Cubana, jehož tým NBA Dallas Mavericks přijímá DOGE za nákupy zboží.

I tak je ale navzdory výraznému a rychlému růstu ceny těžké označit Dogecoin za seriózní investici. Je to spíše jako horská dráha: připoutejte se, užijte si jízdu a modlete se, aby vám na konci nebylo špatně.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ