Moje 3 oblíbené akcie

Investování do akcií začíná výběrem správných společností. Nezapomeňte, že najít další meme akcie předtím, než jejich cena vyletí, a prodat je na vrcholu, je bez stroje času prakticky nemožné.

Místo toho rád nakupuji akcie vysoce kvalitních společností se silnou pozicí na trhu, které mají konkurenční výhody, jež se nedají snadno zopakovat. Uznávám, že se to snáze řekne, než udělá, ale tyto společnosti tomuto popisu odpovídají.

  1. Amazon
    Amazon (NASDAQ:AMZN) se stal synonymem pro elektronický obchod, ale tato společnost je mnohem víc než to. Podařilo se jí to díky tomu, že se drží svých zásad, mezi které patří zaměření na zákazníka, inovace a dlouhodobé plánování. To je vidět na její populární předplatitelské službě Amazon Prime, která zahrnuje poplatky za doručení, a hardwarových zařízeních, jako jsou Alexa a Kindle. Existuje také její rychle rostoucí a vysoce ziskové podnikání Amazon Web Services (AWS), které poskytuje služby cloud computingu.

Její přítomnost je natolik dominantní, že když se Amazon rozhodne vstoupit do boje, zcela změní dynamiku odvětví. To proto, že často nabízí nízké ceny a rychlé dodání – což je přesvědčivá nabídka. To se stalo například tehdy, když se více prosadil v oblasti prodeje potravin a oděvů. Společnost se také dále posouvá v nabídce léků na předpis.

Dlouhodobé zaměření sice znamená, že Amazon je ochoten vzdát se krátkodobých zisků, ale společnost je nesmírně zisková. Její provozní zisk vzrostl z 4,2 miliardy dolarů v roce 2016 na 22,9 miliardy dolarů v loňském roce. V prvním čtvrtletí se zisk společnosti více než zdvojnásobil ze 4 miliard na 8,8 miliardy dolarů.

  1. Costco
    Společnost Costco Wholesale (NASDAQ:COST) vytvořila značný nákupní zážitek. Je známá svými širokými uličkami, volně loženým zbožím a bezplatnými vzorky, díky čemuž si vybudovala loajální a rostoucí počet členů.

Jednoduchý vzorec společnosti Costco je těžké napodobit: Zaměřuje se na vysoce kvalitní zboží a služby a prodává je za nízké jednotkové ceny. Počet placených členů společnosti Costco vzrostl ze 47,6 milionu v roce 2016 na 58,1 milionu v loňském roce (fiskální rok končí 30. června). Mezitím se jeho míra udržení členů pohybuje kolem 90 %.

Zaměřuje se na potřeby zákazníků, a proto má dokonce velkorysou politiku vracení zboží, aby členové měli důvěru ve své nákupy.

Vedení společnosti také dbá na zlepšování výsledků. Již řadu let vykazuje kladné tržby ve stejných prodejnách (comps), včetně 9% nárůstu v loňském roce po vyloučení vlivu změn cen benzínu a přepočtu měnových kurzů. Provozní zisk vzrostl za posledních pět let z 3,7 miliardy dolarů na 5,4 miliardy dolarů.

Nedávné výsledky jsou také povzbuzením, že vedení společnosti pokračuje v realizaci. Tržby se za první tři čtvrtletí roku 2021 zvýšily o 15,2 % a provozní výnosy vzrostly o více než 26 % na 4,4 miliardy USD.

Investoři do výnosů sice mohou najít vyšší výnosy než 0,8 % Costco, ale společnost má za sebou historii každoročního zvyšování dividend. Patří mezi ně i zvýšení květnové výplaty na 0,79 USD z předchozích 0,70 USD za předchozí čtvrtletí. Ještě lepší však je, že představenstvo společnosti vyhlašuje každých několik let vysoké mimořádné dividendy. Naposledy to byla výplata 10 USD v prosinci loňského roku.

  1. Walmart
    Společnost Walmart (NYSE:WMT) se vypracovala na největšího maloobchodního prodejce na světě, který každý týden obslouží více než 240 milionů zákazníků. Společnost, která otevřela svůj první diskontní obchod před téměř šesti desetiletími, stlačuje náklady a tyto úspory přenáší na zákazníky. Díky tomu může Walmart nabízet nejnižší ceny svého zboží, takže je pro konkurenty obtížné s ním držet krok.

Společnost také nezahálí. Drží krok s online konkurenty, jmenovitě se společností Amazon, a investuje do technologií, aby svým zákazníkům poskytl bezproblémový všesměrový zážitek. To zahrnuje spuštění předplacené služby Walmart+, která poskytuje doručení, slevy na benzín a rychlejší odbavení v jeho obchodech.

V loňském roce vzrostly jeho upravené tržby o 7,7 % na 564,2 miliardy USD, což zvýšilo provozní zisk o 9,3 % na 23,4 miliardy USD. V prvním čtvrtletí činil nárůst tržeb přibližně 2 % a vedení společnosti očekává za celý rok nízký jednociferný procentní nárůst. Jeho výhled počítá s vyrovnaným provozním ziskem.

Ačkoli tento výhled některé investory nepochybně zklamal, nemám z něj obavy. Vedení společnosti sleduje dlouhodobý výhled a investuje do technologií, aby mohlo lépe sloužit svým zákazníkům a zůstat dominantním maloobchodním prodejcem.

Walmart také nabízí výnos 1,6 % a od zahájení výplaty v roce 1974 každoročně zvyšuje čtvrtletní dividendu. Již nyní patří mezi dividendové aristokraty, a až tato série dosáhne 50 let, stane se dividendovým králem.

Ačkoli se jedná o tři různé společnosti v různých fázích vývoje, každá z nich je silným doplňkem vašeho portfolia. Jejich přidáním získáte akcie s vysokým růstem, stabilně rostoucí společnost, která má tendenci vyplácet velké dividendy každých několik let, a dominantního maloobchodního prodejce, který stále roste a pravidelně zvyšuje výplaty akcionářům.

To je vítězná kombinace, která by měla z těchto klíčových akcií učinit skvělý doplněk vašeho portfolia.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ