Nedostatek DRAM by mohl Micron vytlačit na 120 dolarů

Celosvětový nedostatek dodávek čipů by mohl trvat déle, než se očekávalo, což by mohlo prodloužit zvyšování hrubé marže společnosti Micron (MU) do roku 2022. V letošním fiskálním roce dojde k rekordním dodávkám pamětí DRAM a trh pravděpodobně zůstane omezen v dodávkách ještě nejméně několik čtvrtletí. Micron je neuvěřitelně levný a potřebuje se obchodovat alespoň na 120 USD.

Proč je Micron při tomto ocenění neuvěřitelně výhodnou koupí?
Společnost Micron v předchozích hovorech k výsledkům zdůraznila, že trh s paměťmi DRAM je nedostatečně zásoben, což vede k příznivým cenám na koncových trzích. Trh s paměťmi DRAM bude pravděpodobně v silném nedostatku až do konce roku, ale možná ještě déle.

Celosvětový nedostatek čipů má svůj původ v pandemii COVID-19. Poptávka po polovodičích ze strany automobilového průmyslu se během pandemie odrazila rychleji, než se očekávalo, a shodovala se s rostoucí poptávkou ze strany průmyslu spotřební elektroniky, protože lidé kupovali více zařízení, jako jsou počítače, notebooky a tablety, aby mohli pracovat z domova. Zavádění nových 5G telefonů přispělo k nedostatku, který v určitém okamžiku dosáhl takové intenzity, že někteří výrobci OEM v automobilovém průmyslu zastavili výrobu a ve druhé polovině roku se řídili nižší produkcí.

Jak dlouho bude celosvětový nedostatek čipů trvat?

To je dobrá otázka a přijít s odpovědí na ni není snadné, protože čipový průmysl ovlivňuje tolik proměnných, včetně obecného ekonomického vývoje, cen waferů, inflace a sezónně se měnící poptávky.

Podle optimističtějších prognóz se nedostatek čipů zmírní v první polovině příštího roku a podle jiných prognóz, jako například podle generálního ředitele společnosti Intel, bude nedostatek čipů přetrvávat několik let. Pokud se podíváme na optimističtější prognózy, bude nedostatek dodávek trvat ještě 2-3 čtvrtletí s potenciálně silným protivětrem pro ceny DRAM… což by také naznačovalo alespoň 2-3 čtvrtletí zvyšování hrubé marže společnosti Micron, než trh DRAM dokončí svou rovnováhu.

Podle indexu Gartner Inventory Semiconductor Supply Chain Tracking zůstane trh polovodičů v letošním roce „silně poddimenzovaný“, než vyšší produkce sléváren začne zmírňovat nedostatek dodávek buď ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021, nebo v prvním čtvrtletí roku 2022.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ