Vakcína Covid společnosti Novavax je skutečnou konkurencí pro společnosti Pfizer a Moderna

Společnost Novavax v pondělí ráno oznámila, že její vakcína proti Covid-19 prokázala 90% účinnost v prevenci onemocnění u velké studijní skupiny.

Ačkoli je úroveň účinnosti vakcíny Novavax (ticker: NVAX) o něco nižší než účinnost prokázaná u autorizovaných vakcín společnosti Moderna (MRNA) nebo týmu společností Pfizer (PFE) a BioNTech (BNTX), výrazně převyšuje třetí autorizovanou americkou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson (JNJ).

Vakcína Novavax byla navíc testována v době, kdy se v USA rozšířily infekčnější varianty viru SARS-CoV-2 – o to působivější jsou její téměř rovnocenné výsledky s vakcínami Moderna a Pfizer. Pondělní novinka staví Novavax do pozice silné alternativy k vakcínám těchto společností – a tedy prostředku pro cenovou konkurenci v rozvinutých zemích a nedostatečně zásobených oblastech světa, jako je Indie.

Akcie vakcín se v souvislosti s touto zprávou prodávaly: Včetně akcií Novavax. V pondělním ranním obchodování klesly akcie Novavax o 2,6 % na 204,30 USD, a to v prostředí bezvětří. V únoru se akcie vyšplhaly na téměř 330 dolarů, když tento začínající výrobce vakcín oznámil, že začal podávat údaje americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv za účelem mimořádného povolení. Obavy z nedostatku surovin v květnu stáhly akcie pod 120 USD. Pro historické srovnání, akcie Novavaxu klesaly pod 6 dolarů předtím, než pandemie změnila společnost, která se snažila vyvinout vakcínu proti chřipce, v jednoho z lídrů celosvětového úsilí o nalezení očkovací látky Covid.

Akcie společnosti Moderna reagovaly na zprávu o Novavaxu pondělním poklesem o 6 % na 205,30 USD. Akcie společnosti Pfizer klesly o 1,3 % na 39,60 USD, zatímco akcie společnosti BioNTech oslabily o 8 % na 218,90 USD. Akcie společnosti J&J klesly o 0,5 % na 164,50 USD. Kupodivu akcie německého startupu CureVac (CVAC) vzrostly o 1 % na 98,90 USD, přestože společnost je v klinických testech svých očkovacích látek dále než Novavax.

Společnost Novavax uvedla, že testovala své očkování dvěma injekcemi mezi téměř 30 000 osobami staršími 18 let v USA a Mexiku. Třetina z nich dostala placebo injekce, zatímco zbytek dostal kombinaci umělých bílkovin napodobujících charakteristické hroty viru s přídavkem látky zvyšující tvorbu protilátek od společnosti. Jedná se o jinou technologii než u injekcí společnosti Pfizer-BioNTech a Moderna, které byly použity na základě metody messenger-RNA. To by mohlo usnadnit distribuci produktu Novavax oproti vakcínám s mRNA, které vyžadují speciální skladování v chladu.

Ve studii Novavax se u 63 členů placebo skupiny objevily příznaky Covid ve srovnání se 14 členy skupiny s vakcínou – míra prevence činila 90,4 %. Pro srovnání, vakcína společnosti Pfizer byla ve své velké studii účinná v 95 %, vakcína společnosti Moderna v 94,1 % a jednorázový režim společnosti J&J v 72 %. Zatímco vzácné nežádoucí účinky nakrátko pozastavily používání injekce společnosti J&J, ve studii Novavax se neobjevily žádné závažné bezpečnostní problémy.

V pondělním ranním konferenčním hovoru byli vedoucí představitelé společnosti Novavax obzvláště hrdí na výkonnost svého produktu proti novějším kmenům viru SARS-CoV-2. Očkování společností Pfizer a Moderna bylo testováno v létě 2020. Společnost Novavax provedla v loňském roce rozsáhlé zkoušky v Jihoafrické republice a ve Velké Británii, ale velkou severoamerickou zkoušku zahájila až koncem prosince.

„Období hodnocení účinnosti jsme prováděli v době, kdy se v USA objevily varianty,“ řekl posluchačům hlavní lékař Filip Dubovský. Jisté je, že mezi případy Covid, jejichž virus byl geneticky sekvenován, byly dvě třetiny z nových variant, které se týkaly. Skutečnost, že se u žádného z případů Covid neobjevily více než mírné příznaky, tak byla dalším úspěchem technologie Novavax.

Zdá se, že společnost Novavax překonává výrobní problémy, před kterými varovala v květnu. V zářijovém čtvrtletí očekává, že dokončí požadované žádosti o povolení ve svých osmi globálních závodech, a to v USA, Velké Británii, Evropě, Indii a Koreji.

„Naším cílem je dosáhnout do konce čtvrtého čtvrtletí kapacity kolem 100 milionů dávek měsíčně,“ řekl v pondělním hovoru generální ředitel Stan Erck, „a do konce čtvrtého čtvrtletí 150 milionů dávek měsíčně.“

Zdá se, že ve Spojených státech, kde jsou ceny vysoké, nabídka vakcín dohání poptávku. Pozdní příchod autorizovaného produktu Novavax tak vedl analytiky z Wall Street k tomu, že v roce 2021 předpovídají další rok ztrát, přičemž průměrná prognóza společnosti FactSet předpovídá roční ztrátu ve výši přibližně 6,40 USD na akcii (bez nepeněžních a jednorázových nákladů). V roce 2021 však konsenzuální prognóza počítá se ziskem 35 USD na akcii. Většina těch, kteří akcie společnosti Novavax sledují, je hodnotí jako nákupní s cílovými cenami, které se v průměru pohybují kolem 240 USD. To představuje přibližně 18% nárůst oproti dnešní ceně.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ