Fairtrade vyjadřuje znepokojení nad poklesem cen kakaa z Pobřeží slonoviny a Ghany

Organizace Fairtrade vyjádřila zásadní obavy z „katastrofálního“ vývoje cen kakaa na klíčových západoafrických trzích v Pobřeží slonoviny a Ghaně, který může mít dopad na budoucí udržitelnost odvětví, informuje Neill Barston.

Je důležité, že úroveň produkce kakaa v obou klíčových producentských zemích zůstala vyšší než v předchozím kakaovém roce – ale vzhledem k relativně nízkým cenám hojná nabídka situaci nepomohla.

Jak jsme informovali minulý měsíc, orgán ICCO pro kakao uvedl, že v polovině sezóny, která začala v dubnu, vláda Pobřeží slonoviny snížila platby zemědělcům o 25 % na 1,35 USD za kg kakaa, přičemž objemy v roce 20/21 činily 1,78 milionu tun, což je o 2,8 % více. S tím souvisí i nejnovější zpráva ICCO, která zdůraznila, že na rozdíl od Evropy vykázaly údaje o mletí v prvním čtvrtletí roku 2021 meziroční nárůst v Severní Americe a jihovýchodní Asii, což odhaluje nerovnoměrné tržní struktury.

V důsledku toho, jak ukázaly studie ICCO, činil vývoz bobů v období od října 2020 do února 2021 882 852 tun, což je meziročně o 12 % méně, přičemž poslední údaje za duben odhalily, že ceny na burzovních futures v Londýně i New Yorku zaznamenaly pokles. To mělo další dopad na ceny a podle posledních údajů ICCO pro Pobřeží slonoviny se hodnota kakaa na Pobřeží slonoviny propadla o 4 % na 2 181 USD za tunu.

V návaznosti na to Jon Walker, hlavní poradce Fairtrade pro kakao, v exkluzivním videorozhovoru pro časopis Confectionery Production před Světovou konferencí o cukrovinkách upozornil na závažnost situace.

Řekl: „V této souvislosti je třeba zdůraznit, že se jedná o velmi závažný problém: „Jsme touto situací opravdu znepokojeni. Cena kakaa je naprostá katastrofa – je příliš nízká. Pokud očekáváme, že kakao bude udržitelné, je to jen naprostá fantazie bez toho, aby si zemědělci mohli vydělat na živobytí. Když jsme před několika lety naposledy prováděli výzkum v této oblasti, 52 % zemědělců na Pobřeží slonoviny žilo v extrémní chudobě. Tuto situaci musíme změnit – jedním ze způsobů, jak toho můžeme dosáhnout, je řešení otázky ceny.

„Většina příjmů zemědělců pochází z kakaa, takže stanovení ceny je rozhodující. Myslím, že se jako odvětví musíme odklonit od toho, že ceny určuje nabídka a poptávka. Skutečnost je taková, že pěstitelé kakaa, značky a prodejci jsou v dlouhodobých vztazích. Pojďme to tedy posunout, aby to nyní zahrnovalo dlouhodobé smlouvy, tvorbu cen a jistotu pro zemědělce, aby mohli plánovat do budoucna.“

Walker dodal, že pokud jde konkrétně o ceny, Fairtrade provozuje systém minimálních cen – dodává výkupní cenu ve výši 1340 USD za tunu, a pokud je v této výši, vyplácí se také další částka ve výši přibližně 318 USD jako přímý doplněk k příjmům zemědělců. Dodal, že jaro/začátek léta je pro produkci kakaa v regionu „lehkou sezónou“, což znamená, že se ve skutečnosti prodá jen málo certifikovaného kakaa ve srovnání s hlavními plodinami v pozdějším období roku.

Pokud jde o výkonnost trhu, nejnovější údaje ICCO ukázaly, že od začátku kakaové sezóny 2020/21 jsou kumulativní dodávky kakaových bobů na Pobřeží slonoviny meziročně vyšší. Kromě toho Conseil Café Cacao oznámila, že produkce kakaa v zemi v sezóně 2020/21 se očekává na úrovni 2,225 mil. tun.

K 16. květnu 2021 byl kumulativní příjezd do přístavů Pobřeží slonoviny stanoven na 1,916 milionu tun, což je o 7 % více než 1,790 milionu tun zaznamenaných o rok dříve – což dále vytváří tlak na trh.

V Ghaně byl k 29. dubnu 2021 vykázán nákup tříděného a zapečetěného kakaa od října 2021 ve výši 849 266 tun; což odpovídá meziročnímu nárůstu o 19,6 %. Dubnové údaje za první čtvrtletí roku 2021 zveřejněné hlavními regionálními kakaovými asociacemi navíc naznačily, že v Evropě došlo k poklesu mletí, zatímco v jihovýchodní Asii a Severní Americe byl zaznamenán nárůst.

Výsledky Evropské kakaové asociace (ECA) zveřejnily údaje, podle kterých došlo k meziročnímu poklesu mletí o 3 % z 368 934 tun na 357 815 tun. Asijská kakaová asociace (CAA) naopak oznámila meziroční nárůst o 3,14 % z 207 356 tun na 213 858 tun. Ve stejném duchu se v prvním čtvrtletí roku 2021 zlepšila zpracovatelská činnost v Severní Americe, kde Národní asociace cukrářů (NCA) ohlásila 2,05% nárůst ze 115 591 tun na 117 956 tun mletých kakaových bobů.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ