Jsou akcie Fordu nyní vhodné k nákupu? Automobilka našla podporu na klíčové úrovni uprostřed nárůstu prodeje elektromobilů

Společnost Ford Motor (F) zahájila nové desetiletí s optimismem, když se po zásadní přestavbě společnosti rozhodla konkurovat v éře chytrých vozidel a čisté energie. Automobilka intenzivně investuje do nových technologií, aby udržela krok s konkurencí na trzích autonomních vozidel, sdílení jízd a elektromobilů. Je však nyní vhodné akcie Fordu kupovat?

Představení Mustangu Mach-E v listopadu 2019 bylo klíčovým milníkem v obratu společnosti směrem k tomu, co nazvala „digitální budoucností“. Ford Mustang Mach-E, plně elektrický crossover, nedávno komerčně debutoval ve Spojených státech a brzy se začne dodávat i do Evropy. Ford zahajuje výrobu modelu Mach-E, konkurenta modelu Y společnosti Tesla (TSLA), také v Číně. A Ford nezůstal jen u elektrifikace crossoveru – nyní debutuje elektrická verze modelu F-150.

Součástí této nové budoucnosti je také klíčové technologické partnerství se společností Google vlastněnou společností Alphabet (GOOGL) a řada dalších nových vozidel. Mezi nimi je i vzkříšená značka Ford Bronco. Mezi další strategická partnerství patří Volkswagen (VWAGY), Rivian a Mahindra, která posílí globální přítomnost značky Ford.

Po dlouhém klesajícím trendu se akcie Fordu spolu s obdobnou společností General Motors (GM) dostaly z minimálních hodnot 202o na velké vzestupy. Pokud uvažujete o nákupu akcií společnosti Ford, je klíčové nejprve analyzovat fundamentální a technický obraz.

Mustang Mach-E se stal elektromobilem roku
Ford získal ocenění EV roku 2021 časopisu Car and Driver. Časopis, který každoročně vydává seznam nejlepších automobilů, vyzdvihl Mustang Mach-E jako nejlepší volbu v kategorii elektromobilů.

„Pro nové zájemce o elektromobily se pilotování modelu Mach-E příliš neliší od řízení SUV s benzinovým motorem,“ uvádí se v recenzi z 7. července časopisu Car and Driver. „Je to ten správný vůz, který řidiče provede tímto přelomovým okamžikem, kdy se elektromobily mění z výklenkové alternativy na novou normu.“

Přestože Ford Mach-E získal nejvyšší ocenění před konkurenční Teslou, akcie Fordu navzdory této zprávě klesly. Akcie nyní stahují zpět ke svému 50dennímu klouzavému průměru.

Ford investuje více peněz do elektrických vozidel
Ford na svém výročním investorském dni 26. května představil plány na zvýšení investic do elektromobilů. Automobilka také očekává, že náklady na baterie pro elektromobily prudce klesnou. Akcie společnosti Ford vzrostly.

Očekává se, že výdaje spojené s iniciativami v oblasti elektromobilů vzrostou do roku 2025 na více než 30 miliard USD. Automobilka dříve plánovala investice do vývoje EV ve výši 22 miliard dolarů. Ford očekává, že do roku 2030 bude téměř 40 % celosvětového objemu jeho vozidel tvořit elektrický pohon.

„Je to naše největší příležitost k růstu a vytváření hodnot od doby, kdy Henry Ford začal škálovat Model T, a my se jí chopíme oběma rukama,“ řekl 26. května investorům generální ředitel Jim Farley.

Akvizice startupu na nabíjení baterií
Ford 17. června oznámil akvizici společnosti Electriphi. Tento kalifornský startup poskytuje řešení pro správu a nabíjení baterií. Očekává se, že tato transakce posílí schopnosti Fordu v oblasti vývoje služeb nabíjení a správy baterií v souvislosti s rozšiřováním jeho snah o elektrifikaci. Akcie společnosti Ford mírně klesly.

„Díky stávajícímu pokročilému technologickému IP společnosti Electriphi v portfoliu elektromobilů a služeb Ford Pro zlepšíme služby pro komerční zákazníky a staneme se jediným zdrojem řešení pro nabíjení vozových parků,“ uvedl v prohlášení ze 17. června generální ředitel Ford Pro Ted Cannis.

Ford Pro předpokládá, že segment nabíjecích dep by se mohl do roku 2030 rozrůst na 600 000 vozidel a ve stejném časovém horizontu přinést dodatečné příjmy ve výši 1 miliardy dolarů.

Ford nezveřejnil, kolik za společnost se sídlem v San Francisku zaplatí. Vedení společnosti však uvedlo, že akvizice je součástí investic Fordu do elektrifikace ve výši 30 miliard dolarů. Očekává se, že transakce bude uzavřena do konce června.

Ford uvádí na trh elektromobil Lightning F-150
Ford 19. května oficiálně představil svůj elektrický pick-up F-150 Lightning. Jen o den dříve navštívil prezident Joe Biden továrnu Fordu v Michiganu, aby se pochlubil svým plánem na výrobu elektrických vozidel v hodnotě 174 miliard dolarů a vyzkoušel si elektrický nákladní vůz Ford.

Akcie společnosti Ford za týden vzrostly o 13 %, což signalizuje, že investoři mají optimistický postoj k prodejnímu potenciálu nejnovější verze oblíbeného modelu pick-upu.

„Jednou za čas se objeví nový vůz, který naruší status quo a změní pravidla hry… Model T, Mustang, Prius, Model 3. Nyní přichází F-150 Lightning,“ uvedl generální ředitel Farley v tiskové zprávě z 10. května.

Výroba nového modelu F-150 bude zahájena až v roce 2022. Nový model bude konkurovat rostoucí nabídce elektrických pick-upů na trhu. Kromě silně propagovaného modelu Cybertruck společnosti Tesla (TSLA) oznámily plány na uvedení elektrických verzí modelů nákladních vozů Hummer a Silverado také společnosti GMC a Chevy.

Pick-up Rivian EV bude uveden na trh v červnu a Hummer EV od GM ještě letos. Tesla Cybertruck by měl být uveden na trh někdy v roce 2022, ale není jasné, kdy.

Výnosy z akcií společnosti Ford
Zisky se začínají obracet k lepšímu, ale Ford naráží na překážku. Celosvětový nedostatek čipů nutí automobilku snížit výrobu ve druhém čtvrtletí o polovinu. Akcie Fordu se kvůli této zprávě na konci dubna propadly o 9,4 %, přestože společnost vykázala za první čtvrtletí zisk a tržby, které překonaly odhady.

Wall Street očekávala, že Ford vykáže zisk 14 centů na akcii při tržbách 32,63 miliardy USD. Silné zisky však byly kompenzovány zprávou, že Ford sníží objem výroby ve 2. čtvrtletí o 50 %. Současný generální ředitel James Farley naznačil, že nedostatek čipů se ještě zhorší, než se zlepší výhled.

„Domníváme se, že naše druhé čtvrtletí bude pro letošní rok koryto,“ řekl Farley v hovoru k výsledkům. „Máme co dělat, abychom naši průmyslovou stopu opět rozjeli na plné obrátky.“

Další čtvrtletní zpráva Fordu bude zveřejněna 28. července.

Vynutí si nedostatek čipů redesign?
Součástí hodnocení této průmyslové stopy je i potenciální změna designu automobilových komponent, aby se přešlo na dostupnější čipy. Celosvětový nedostatek omezil automobilový průmysl a vynutil si snížení výrobních kvót. Ford ve druhém čtvrtletí omezí výrobu na polovinu a minulý měsíc ve výsledcích hospodaření uvedl, že tento problém by mohl automobilku v letošním roce stát 2,6 miliardy dolarů.

Během výroční schůze akcionářů společnosti Ford 13. května generální ředitel Farley uvedl, že společnost zvažuje budoucí strategie, jak se vypořádat s problémy s čipy. Některé z těchto strategií zahrnují přepracování konstrukce součástí automobilů tak, aby fungovaly s dostupnějšími čipy, a uzavření dodavatelských smluv přímo se slévárnami čipů.

Prodej elektromobilů Ford zaznamenal nový rekord
Zaměření společnosti Ford na elektromobily se projevuje v nárůstu prodejů. Prodej elektromobilů se v červnu zvýšil o 117 % a dosáhl tak rekordní hodnoty za první pololetí. Mustang Mach-E poprvé překonal Mustang s benzinovým motorem a dosáhl celkového prodeje 12 975 kusů. Prodeje hybridního modelu F-150 PowerBoost dosáhly 17 039 vozů.

Rezervace nového plně elektrického modelu F-150 dosáhly podle údajů zveřejněných automobilkou 2. července hranice 100 000 kusů.

Rekordní prodeje elektromobilů pokračují v pozitivním trendu značky Ford, která v květnu překonala historický měsíční rekord. V tomto měsíci automobilka zaznamenala nárůst prodejů elektromobilů o 186 % a dosáhla tak měsíčního celkového počtu 11 172 vozů. Tato čísla byla podpořena popularitou nových produktů, jako je Mustang Mach-E a hybridní F-150.

Partnerství s Googlem zvedlo akcie Fordu
Součástí strategie Fordu jsou i klíčová technologická partnerství. Akcie Fordu posílily 1. února o 2,9 % poté, co generální ředitel Farley oznámil, že 117 let stará automobilka spolupracuje s technologickým gigantem Google. Michiganská automobilka a společnost vlastněná Alphabetem vytvoří novou skupinu pro spolupráci s názvem Team Upshift.

„Využijeme talent a aktiva obou společností, abychom posunuli hranice transformace společnosti Ford,“ napsal Ford Motor v příspěvku na firemním blogu. „Může jít o projekty od modernizace našich závodů prostřednictvím vizionářské umělé inteligence, přes vývoj nových maloobchodních zkušeností při nákupu vozidla, vytváření nových nabídek vlastnictví na základě dat z propojených vozidel a další.“

Kromě společného podniku se díky dohodě stane Google preferovanou cloudovou službou detroitské automobilky.

Nový generální ředitel společnosti Ford se ujímá vedení
Od 1. října převzal vedení společnosti Ford provozní ředitel James Farley. Jeho působení začalo obměnou klíčových vedoucích pozic. Ford oznámil, že Tim Stone opouští pozici finančního ředitele. Nahradil Johna Lawlera, který nedávno dohlížel na jednotku Ford pro autonomní vozidla.

Spolu s Farleyho novou pozicí přišel i nárůst záměru Fordu více investovat do nových technologií, včetně autonomních vozidel, elektromobilů a schopností softwaru jako služby. Investoři do akcií Fordu tyto změny přivítali a jejich akcie se od loňského října do začátku února téměř zdvojnásobily.

Farley nastoupil po neuspokojivých výsledcích Hackettovy tříleté snahy o přetvoření automobilky. Ústředním bodem Hackettova působení byl plán restrukturalizace v hodnotě 11 miliard dolarů. Tento plán narazil na velké překážky, když Ford zpackal redesign a uvedení oblíbeného SUV Explorer na trh v roce 2019.

Celkově se akcie Fordu během Hackettova působení ve funkci generálního ředitele propadly zhruba o 60 %.

Kromě změn ve vedení společnosti Ford loni v červenci oznámil, že vzkřísí svou ikonickou řadu SUV Ford Bronco. Výroba nové řady Bronco bude zahrnovat dvoudveřové a čtyřdveřové modely a také menší edici Bronco Sport. Některé z nových modelů Bronco, které se v showroomech objeví v květnu 2021, si nyní mohou zákazníci prohlédnout online.

Obnovení značky Bronco je součástí nové strategie
Obnovení prodeje SUV Bronco, jehož výroba byla ukončena v roce 1996, je součástí celkové strategické iniciativy společnosti Ford, jejímž cílem je využít ikonickou modelovou řadu značky ke zvýšení tržeb a zisků v USA.

Prezident Ford Americas & International Markets Group Kumar Galhotra loni v červenci pro CNBC uvedl, že očekává roční prodeje nové řady Ford Bronco „v řádu statisíců kusů“. Rodina SUV Bronco má přímo konkurovat populární značce Jeep, kterou vlastní koncern Fiat Chrysler (FCAU).

Oživení populárních modelů vozidel Bronco přišlo jen několik týdnů poté, co detroitská automobilka koncem června představila podrobnosti o nejnovější verzi svého nejprodávanějšího pick-upu Ford F-150. Nákladní vůz je prvním vozem značky Ford, který podporuje aktualizace softwaru přes vzduch, které poprvé zavedla společnost Tesla (TSLA) v roce 2012.

Fundamentální analýza akcií Ford
Pro určení, zda je nyní vhodné akcie Ford koupit, je klíčová fundamentální a technická analýza.

Nástroj IBD Stock Checkup ukazuje, že akcie Ford mají kompozitní hodnocení IBD 79 z 99 nejlepších možných. Toto hodnocení znamená, že akcie společnosti Ford jsou na tom v porovnání se všemi akciemi relativně dobře, ale ne výjimečně, pokud jde o nejdůležitější fundamentální a technická kritéria pro výběr akcií.

Akcie Ford mají hodnocení EPS Rating 70 z 99, které porovnává čtvrtletní a roční růst zisku na akcii se všemi ostatními akciemi. I když by toto skóre mohlo být lepší, od poslední čtvrtletní zprávy se zlepšilo. Společnost Ford má za sebou neuspokojivé výsledky v oblasti zisku, neboť v posledních deseti letech došlo v mnoha čtvrtletích k poklesu zisku. Výhledové odhady však ukazují na růst.

V žebříčku se automobilka umístila na 1. místě ve srovnání se svými kolegy z automobilového průmyslu. Skupina automobilek je podle IBD na posledním místě ze 197 průmyslových skupin, které IBD sleduje. Obecně je ideální zaměřit se na nejlepší akcie v horním kvartilu skupin IBD, ale letošní slabší výkonnost společnosti Tesla na trhu zkresluje pořadí.

Technická analýza akcií Ford
Akcie Ford se koncem května vymanily z ploché základny, během dvou týdnů dosáhly 20% ziskové zóny a začaly se spořádaně stahovat zpět.

Odraz od 21denního exponenciálního klouzavého průměru 21. června byl pro stávající akcionáře příležitostí k nákupu a doplnění pozic. Zatímco to bylo těžké udržet, další příležitost ke vstupu se naskytla, když akcie Ford 7. července testovaly podporu na 50denní linii a svůj předchozí nákupní bod 13,72.

Následující den akcie vyskočily o 3 % a rychle se odrazily od této klíčové úrovně. Investoři s nižší nákladovou základnou by mohli po tomto odrazu přidat do stávající pozice. Pro investory je to také příležitost k založení nové pozice. Ideální je vidět silný odraz od 50denní úrovně, protože nákup do síly pomáhá zvýšit šance na úspěch.

Na přelomu května a června se akcie Fordu oživily spolu s debutem elektromobilu F-150. Na konci května a začátkem června se akcie Fordu dostaly na vyšší úroveň. Zpráva, že automobilka hodlá do výroby elektromobilů vložit více peněz, poslala 26. května akcie o 8 % výše. Tento pohyb posunul akcie Ford nad nákupní bod 13,72.

Další 7% skok 3. června vynesl akcie Ford o 20 % nad bod obratu, čímž se pro investory, kteří zahájili pozice v tomto nákupním bodě 13,72, spustilo pravidlo osmitýdenního držení. Takto silné pohyby mohou signalizovat, že akcie mají větší šanci stát se velkým vítězem.

Když akcie tak rychle roste, někteří investoři se mohou rozhodnout vybrat zisky. To může způsobit, že se akcie stáhne zpět – někdy i prudce. Pravidlo osmitýdenního držení má investorům pomoci vydržet tento potenciální pokles, dokud se neobjeví jasný prodejní signál. Jedním z těchto prodejních signálů může být prolomení 21denní linie.

Ford přidán do žebříčku
Akcie Ford byly 26. května přidány do žebříčku Leaderboard IBD, když se vymanily z ploché základny. Akcie v tomto roce vzrostly o 72 %, protože společnost přechází na větší výrobu elektromobilů.

K proražení akcií Ford koncem května došlo po dvoudenním poklesu. Akcie se silně odrazily nad 50denní hranici, přičemž 20. května zaznamenaly 3% růst následovaný 7% skokem 21. května. Tento silný pohyb přerušil téměř dvouměsíční klesající trend akcií Ford.

Pokračující obavy z globálního nedostatku čipů se však shodovaly s poklesem akcií Ford. Prolomení pod 21denní linii je varovným signálem.

Důležité je také vzít v úvahu relativní cenovou výkonnost společnosti Ford. Linie relativní síly společnosti Ford – která měří cenovou výkonnost akcie ve srovnání s indexem S&P 500 – překonala svůj krátkodobý vrchol z poloviny března. Výzkum IBD ukazuje, že akcie s předními liniemi relativní síly, které vyklízejí správné nákupní body, jsou obvykle největšími vítězi na trhu. To podtrhuje býčí akci na akciích Ford v poslední době.

Akcie Fordu: Koupit nyní?
Na měsíčním grafu akcie Ford překonávají dlouhodobý klesající trend, který se datuje od roku 1999. Při pohledu na týdenní graf akcie zaznamenaly velký posun od minim z roku 2020. Koncem května akcie Ford překonaly plochou základnu a po klíčovém testu se odrážejí ode dna.

Co se týče fundamentálních ukazatelů, prodeje a zisky společnosti Ford se odrážejí ode dna. Společnost se také více zaměřuje na elektromobily. Na Ford a celý automobilový průmysl však doléhá nedostatek čipů.

Sečteno a podtrženo: Akcie Ford je nyní vhodné koupit. Akcie se po testu podpory nacházejí asi 1 % nad svým 10týdenním klouzavým průměrem. To sice představuje vstup s nízkým rizikem, ale nízký objem by mohl být důvodem k určité opatrnosti.

Investoři by také mohli před zahájením pozice počkat, až akcie Ford vykáží větší sílu. Pevný pohyb nad 21denní klouzavý průměr, který se shoduje s trendovou linií klesajících vrcholů, by akcie učinil akčními.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ