Akcie NVIDIA by se mohly propadnout. Co byste měli udělat, pokud se tak stane?

Společnost NVIDIA (NASDAQ:NVDA) od začátku roku 2019 na burze prudce roste. Akcie grafického specialisty vyskočily za něco málo přes dva a půl roku o zhruba 500 % díky úžasnému růstu v oblasti videoher a datových center.

V největším byznysu společnosti NVIDIA, v oblasti videoher, se však objevují zlověstné náznaky, které by mohly investorům způsobit déjà vu a připomenout politováníhodné období v historii společnosti.

Ceny grafických karet klesají, protože těžaři se začínají zbavovat GPU

Ceny grafických procesorů (GPU) začaly v důsledku několika faktorů ustupovat ze svých astronomických maxim z poslední doby. Zdá se však, že největším motorem růstu, který stojí za korekcí, je nižší poptávka ze strany těžařů kryptoměn. To není překvapivé, protože podle společnosti Jon Peddie Research těžaři údajně v prvním čtvrtletí roku 2021 nakoupili čtvrtinu všech prodaných grafických karet určených k těžbě kryptoměn.

Ale pokles ceny Etherea (CRYPTO:ETH) a čínské zásahy proti Bitcoinu (CRYPTO:BTC) zbrzdily poptávku po grafických kartách používaných k těžbě. Etherscan, analytická platforma pro Ethereum, nedávno upozornila, že výkon grafických procesorů používaných k těžbě této kryptoměny se za poslední měsíc snížil o 19 %. Podle zprávy serveru PC Gamer proto těžaři kryptoměn v Číně vyřazují své výkonné grafické karty na trh s použitým zbožím.

Grafická karta NVIDIA RTX 3070 se v Číně údajně prodává za něco málo přes 400 dolarů. To je méně, než je cena karty na nálepce 499 dolarů. Za zmínku také stojí, že podle údajů o cenách na eBay, které shromáždil Tom’s Hardware, se RTX 3070 v první polovině června prodávala za 1300 dolarů. Na konci prvního červencového týdne se cena karty snížila na něco málo přes 1 080 USD.

Ceny grafických procesorů v Německu také klesaly závratným tempem. Podle zprávy třetí strany se cenový příplatek karet NVIDIA řady RTX 30 v prvním červencovém týdnu snížil na 153 % maloobchodní ceny doporučené výrobcem (MSRP), zatímco v polovině května činil neuvěřitelných 304 %.

Společnost NVIDIA byla v minulosti tvrdě zasažena

Společnost NVIDIA byla v roce 2018 velmi poškozena propadem cen grafických procesorů, jakmile se těžaři kryptoměn rozhodli vyložit své grafické karty na trhu s použitými kartami. Přebytečné zásoby grafických karet v důsledku krachu těžby kryptoměn spálily investory, protože společnosti NVIDIA se přestalo dařit.

Nedávná cenová korekce naznačuje, že se historie může opakovat a zničit hybnost společnosti NVIDIA. Koneckonců tržby výrobce čipů ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2019 za tři měsíce končící 27. lednem 2019 se po propadu těžby kryptoměn meziročně propadly o 24 %. Společnosti trvalo rok, než se z tohoto šoku vzpamatovala. Ve fiskálním roce 2020 se tržby společnosti NVIDIA propadly o 7 %, než se díky silné poptávce v segmentu videoher a datových center opět vzpamatovala.

Dlouhodobí investoři však nemají důvod k obavám, a to i přes tento vývoj, který společnosti NVIDIA v minulosti způsobil bolest. To proto, že poptávka po jejích nejnovějších kartách je tak silná, že se NVIDIA údajně rozhodla snížit výrobu grafických karet staré generace RTX 2060 na polovinu, aby zvýšila nabídku karet řady RTX 30. Kromě toho zprávy naznačují, že společnost NVIDIA již pracuje na zvýšení výroby agresivně ceněné karty RTX 3060, aby uspokojila silnou poptávku.

Takže i kdyby se herní nadšenci rozhodli koupit použitou grafickou kartu od těžařů – což není vždy dobrý nápad, protože mohla být vystavena dlouhému provozu a mohla by být náchylná k rychlejšímu opotřebení -, společnost NVIDIA bude mít stále dostatek poptávky na koncovém trhu, kterou bude moci uspokojit.

Vezměte si toto: Pouze 15 % ze 140 milionů instalovaných uživatelů grafických karet společnosti NVIDIA používá karty řady RTX. Krátkodobé narušení dynamiky poptávky a nabídky na trhu s grafickými procesory pravděpodobně dlouhodobý obraz nezmění. Společnost Jon Peddie Research odhaduje, že prodej diskrétních grafických procesorů by mohl do roku 2025 vygenerovat tržby ve výši 54 miliard dolarů, což je díky růstu videoher prudký skok oproti loňským tržbám ve výši 23,6 miliardy dolarů. NVIDIA ovládá 80 % tohoto trhu.

Prozíraví investoři by udělali dobře, kdyby zvážili nákup dalších akcií společnosti NVIDIA, pokud krach kryptoměn pošle její akcie do háje. Koneckonců analytici očekávají, že zisk společnosti NVIDIA poroste v příštích pěti letech o více než 26 % ročně, což naznačuje, že se jedná o špičkovou růstovou akcii, kterou se vyplatí kupovat při jejích vzácných poklesech.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ