Startup Aurora Innovation vstupuje na burzu: Je to výhodná investice?

Společnost Aurora Innovation 15. července oznámila, že se dohodla na vstupu na burzu prostřednictvím fúze se společností Reinvent Technology Partners Y (NASDAQ:RTPY), účelovou akviziční společností (SPAC), v rámci transakce, která oceňuje spojenou společnost na 13 miliard USD.

Investoři, kteří sledují oblast samořízených vozidel, mají pravděpodobně společnost Aurora na svých radarech již delší dobu. Partnerství společnosti s Uber Technologies (NYSE:UBER) a výrobci těžkých nákladních automobilů Volvo AB (OTC:VLVL.Y)(OTC:VOLV.F) a PACCAR (NASDAQ:PCAR) – všichni investují do této transakce – jí pomohlo vyniknout v přeplněném poli.

Měli bychom však do této transakce investovat? Podívejme se na to blíže.

Vstup společnosti Aurora Innovation na burzu

Tato transakce následuje vzor, který byl nastaven jinými transakcemi SPAC, které jsme viděli v posledních několika letech. Samotný SPAC přináší hotovost získanou při IPO spolu s fondem zvaným PIPE (private investment in public equity), který zahrnuje několik investorů z řad třetích stran.

Zde jsou klíčové body transakce.

  • Dohoda oceňuje společnost Aurora Innovation (v dnešní podobě před fúzí) na 11 miliard USD.
  • Společnost po fúzi, která si ponechá název Aurora Innovation, bude mít přibližně 2,5 miliardy dolarů v hotovosti, včetně téměř 2 miliard dolarů v hotovosti z této transakce (před započtením nákladů).
  • Společnost Reinvest Technology Partners Y přispěje 977,5 milionu dolarů v hotovosti ze svého svěřeneckého účtu.
  • PIPE přispěje další miliardou dolarů, a to od investorů, mezi něž patří Baillie Gifford, Sequoia Capital a fondy a účty, které spravují společnosti T. Rowe Price a Fidelity, a dále společnosti PACCAR, Uber a Volvo AB.
  • Doba „uzamčení“ – doba, po kterou budou muset někteří klíčoví představitelé společnosti Aurora a SPAC čekat, než budou moci prodat své akcie – je čtyři roky, což je neobvykle dlouhá doba.
  • Stávající akcionáři společnosti Aurora budou vlastnit přibližně 84 % kombinované společnosti.
  • Z toho všeho mi vyplývají dva závěry: Zaprvé, na poměry SPAC jde o poměrně velkou transakci a zadruhé, dlouhá doba uzamčení má zřejmě potenciálním investorům ukázat, že technologie je životaschopná (nebo jinak řečeno, že nejde jen o rychlé zbohatnutí účastníků).

Co je Aurora Innovation?

Produkt společnosti Aurora, nazvaný Aurora Driver, je vyvíjen jako systém autonomního řízení 4. úrovně, který může fungovat s různými vozidly, od osobních sedanů až po tahače s návěsy. (Systém 4. úrovně je plně samořídicí, ale pouze za určitých podmínek – například při provozu v pečlivě zmapované oblasti). Společnost Aurora chce svůj systém začít nasazovat v roce 2023. Společnost založená v roce 2017 má přibližně 1 600 zaměstnanců.

Jak jsem již zmínil výše, Aurora má několik důležitých partnerství: PACCAR, výrobce těžkých nákladních automobilů Peterbilt a Kenworth, Volvo AB, výrobce těžkých nákladních automobilů Volvo (nikoli však Volvo Cars, což je samostatná společnost), Uber, který loni prodal společnosti Aurora svou samořídící jednotku, a Toyota (NYSE:TM) v rámci dohody oznámené v únoru.

Spoluzakladatelé společnosti Aurora jsou těžké osobnosti v oblasti samořízených vozidel: Generální ředitel Chris Urmson byl jedním z prvních vedoucích pracovníků původního projektu samořízeného auta společnosti Google, z něhož se stala společnost Waymo; produktový ředitel Sterling Anderson kdysi řídil program Autopilot společnosti Tesla a technický ředitel Drew Bagnell je docentem na proslulém Institutu robotiky Carnegie Mellon University, kde získalo vzdělání mnoho vedoucích pracovníků v této oblasti.

Co je Reinvent Technology Partners Y?

Reinvent Technology Partners je skupina vedená vedoucími pracovníky, mezi něž patří spoluzakladatel LinkedIn Reid Hoffman a zakladatel společnosti Zynga Mark Pincus. Skupina, která se označuje za dlouhodobé investory, má tři fondy SPAC, včetně jednoho, který je v současné době v procesu vstupu začínajícího podniku Joby Aviation zabývajícího se létajícími taxíky na burzu.

Jsou akcie vhodnou koupí?

Technologie společnosti Aurora je obecně považována za poměrně dobrou, ne-li (zatím) nejlepší ve své třídě. Analytická společnost Guidehouse Insights, která tyto věci sleduje, hodnotí Auroru jako „uchazeče“ v oblasti samořízených vozidel, spolu s těžkými váhami, jako je Mobileye a Cruise od General Motors – ale o stupeň za „lídry“, včetně Waymo, Nvidia a Argo AI.

Můj názor je, že ocenění po fúzi ve výši 13 miliard dolarů je možná ambiciózní, ale vzhledem k některým jiným oceněním v této oblasti není přehnané. Pokud věříte (stejně jako já), že technologie samořízení 4. úrovně je v příštích několika letech dosažitelná a že městské taxíky a těžké nákladní automobily budou pravděpodobně těmi oblastmi, kde se prosadí, pak by možná stálo za to, abyste nyní získali malý podíl ve společnosti Aurora (nebo prozatím SPAC) a zjistili, jak se věci vyvinou.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ