Libra se dostala na pětiměsíční minimum vůči dolaru

Libra se v úterý ráno v Londýně dostala na pětiměsíční minimum vůči dolaru, které následovalo po dni plném neklidu na finančních trzích.

V 9 hodin ráno se libra šterlinků (GBPUSD=X) vůči dolaru obchodovala za 1,3642 USD, což znamenalo pětiměsíční minimum. Libra se vůči euru (GBPEUR=X) propadla na několikatýdenní minimum a obchodovala se za 1,1586 EURCZK.

Tlak byl vyvolán posilujícím dolarem a na pozadí obav z uvolnění omezení COVID-19 ze strany Spojeného království.

V pondělí bylo v Anglii poprvé po více než roce povoleno otevřít noční kluby a byly zmírněny požadavky na nošení masek. Stalo se tak i v době, kdy počet nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojeném království dosáhl 50 000 denně. „Pingdemie“ lidí, kterým aplikace NHS COVID nařídila, aby se sami izolovali, také vyvolala obavy z hromadného nedostatku personálu a z ekonomických dopadů, které by to mohlo mít.

Libra se v posledních šesti měsících nacházela na vítězné vlně v návaznosti na dobře hodnocený program zavádění vakcín ve Velké Británii. Optimismus ohledně budoucích vyhlídek však v posledních týdnech slábne.

„Vakcinační euforie“, tedy naděje, že vakcína ukončí pandemii a brzy se vrátíme k normálnímu stavu, vyprchává,“ řekl Marshall Gittler, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti BDSwiss Holding.

„Naopak, návrat k normálu může být mnohem vzdálenější, než si lidé mysleli, zejména pokud bude problém pokračovat i v zimě, kdy lidé na severní polokouli tráví více času uvnitř a virus má větší šanci se šířit.“

Gittler uvedl, že po „bezpečných přístavních“ měnách, jako je americký dolar, švýcarský frank a japonský jen, je poptávka, protože investoři se snaží chránit – spíše než zvyšovat – své bohatství.

Neil Wilson, hlavní tržní analytik společnosti Markets.com, uvedl, že libra by mohla dále klesat.

„Je to další příběh klouzavých průměrů na FX, přičemž kabel klesl pod svou 200denní linii,“ řekl Wilson. „Pod 100denní a 200denní SMA [jednoduchý klouzavý průměr] se neobchodoval od června 2020. Níže se nenachází hromada podpory a nelze vyloučit rychlý pohyb zpět k úrovni 1,350.“

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ