Obchodní partner Elona Muska v Číně už je bohatší než Jack Ma

Partner Elona Muska a zakladatel největšího světového výrobce baterií pro elektromobily překonal v bohatství majitele Alibaby Jacka Ma.

Říká se, že vše, čeho se Elon Musk dotkne, se promění ve zlato, což je podle čínského podnikatele Robina Zeng Yuquna zřejmě pravda. Zakladatel společnosti CATL, největšího světového výrobce baterií pro elektromobily, je nyní bohatší než Jack Ma, majitel společnosti Alibaba, uvádí agentura Bloomberg.

Ve svých 53 letech má Zeng Yuqun podle Forbes Billionaires Index čisté jmění ve výši 50 miliard dolarů, a to díky tomu, že akcie CATL letos prudce vzrostly. Naproti tomu majetek Jacka Ma se odhaduje na 45,4 miliardy dolarů, a to po jeho ztrátové sérii od roku 2020.

Čínský magnát, původem z malé vesnice v provincii Fujian, založil v roce 2011 společnost Contemporary Amperex Technology (CATL). Za necelých deset let se mu podařilo umístit ji jako největšího světového výrobce dobíjecích článků pro elektromobily.

Dne 26. června bylo oznámeno, že společnost CATL prodloužila smlouvu o spolupráci se společností Tesla do roku 2025 a dodává jí baterie pro její elektromobily, což činí i další společnosti, jako je Panasonic a LG.

Robin Zeng Yuqun se tímto krokem dostává do vybrané skupiny pěti nejbohatších lidí v Asii, kam patří Zhong Shanshan (Nongfu Spring a Beijing Wantai Biological Pharmacy), Ma Huateng (Tencent a WeChat), Jack Ma a Zhang Yimin (TikTok).

Čína se stále více angažuje v oblasti čisté energie
Podle specializovaných analytiků je růst akcií CATL a následný nárůst jmění Zeng Yuquna znamením, že zelená energie je v Číně na vzestupu. Díky tomuto trendu nová generace čínských magnátů hromadí obrovské majetky díky sázkám na čistou energii.

„Žebříčku miliardářů dříve dominovali realitní magnáti a později technologičtí podnikatelé, nyní se více objevují v nové energetice,“ říká Hao Gao, ředitel výzkumného centra na univerzitě Tsinghua.

Asijská země je lídrem na trhu s elektromobily. Jen v roce 2020 se maloobchodní prodej automobilů na obnovitelné zdroje energie v Číně zvýšil o 9,8 % na 1,11 milionu kusů.

Kromě toho země zavádí a dodržuje přísné environmentální politiky, aby do roku 2060 dosáhla uhlíkové neutrality. „Jako lídr v oblasti baterií pro elektromobily bude mít společnost CATL z cíle v oblasti emisí uhlíku největší prospěch,“ dodal Gao.

Zpráva společnosti SNE Research uvádí, že celosvětový prodej baterií pro elektromobily se v prvních čtyřech měsících roku 2021 ve srovnání s předchozím rokem více než zdvojnásobil. Z toho 32,5 % připadá na společnost CATL, což ji řadí na pozici společnosti s největším podílem na trhu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ