Seznamte se se sériovým podnikatelem, který buduje malé firmy pro řešení velkých problémů Willem Zellem

Zell Capital je nový typ fondu, do kterého se může zapojit téměř každý soukromý investor.

Will Zell rád řeší problémy. Nejnovější problém, který řeší: Nový rizikový fond, který zpřístupňuje investice do společností v rané fázi vývoje, které byly tradičně dostupné pouze bohatým jednotlivcům v USA.

V roce 2009, kdy vedl realitní společnost, Zell zvažoval, zda založit další podnik. Právníci mu řekli, že jeho nápad s fondem je nemožný kvůli regulačním problémům, a tak se zaměřil na jiné podniky. Nakonec se k problému vrátil v roce 2019 a začal pracovat na tom, co se stalo Zell Capital se sídlem v Columbusu v Ohiu, který zahájil činnost v červnu. Fond vyžaduje minimální investici pouhých 1 000 dolarů a není omezen na akreditované investory (obvykle ty, kteří mají čistý majetek vyšší než 1 milion dolarů nebo roční příjem 200 000 dolarů). Tato politika „je vlastně docela revoluční“, říká Elizabeth Yin, generální partnerka a spoluzakladatelka fondu Hustle Fund se sídlem v San Francisku.

Zell Capital je součástí snahy ve světě rizikového kapitálu zpřístupnit investování a vyhnout se překážce akreditovaných investorů a dalším právním problémům, dodává Yinová. Zell říká, že v podstatě „prošel uchem jehly“, aby obešel všechny požadavky a vytvořil něco, čemu říká přístupový fond. Zell Capital bude spravovat tuto síť investorů, kteří, jak Zell doufá, pomohou zakladatelům s podporou, mentoringem a bezplatným marketingem, a plánuje hledat podniky z celé země, až fond tento měsíc začne investovat.

„Když přemýšlím o svém životě a o tom, co s ním chci dělat, vše se redukuje na budování platformy, která pozitivně ovlivní komunity, v nichž se angažuji, a věci, kterým věřím,“ říká Zell.

Zell se začal snažit ovlivnit dění již v raném věku, když v 17 letech kandidoval do městské rady ve svém rodném městě Bellefontaine v Ohiu. Prohrál, ale říká, že mu kampaň pomohla rozvinout schopnosti a motivaci, které podnítily jeho podnikatelskou kariéru. Po vysoké škole pracoval v místním kostele a později si přivydělával v realitách převáděním domů, které postupně přerostlo v podnikání na plný úvazek.

V roce 2011 se zúčastnil konference o podnikání a tamní řečníci ho inspirovali. Napadlo ho: Kolik bych zaplatil za 30 minut osobního setkání s osobností, kterou obdivuji, například s takovým člověkem, který by mohl přednášet na konferenci? Následující rok spustil Huddlewoo, platformu, kde by uživatelé platili za konverzaci s celebritami.

V roce 2012 také spoluzaložil další podnik, aby zaútočil na to, co považoval za velký problém: neschopnost místních zpravodajských služeb konkurovat velkým platformám sociálních médií. Začal tím, že koupil a přejmenoval noviny v nedalekém Marysville ve státě Ohio na ConnectToHome, digitální platformu financovanou inzerenty, kde mohly komunitní organizace zveřejňovat pozitivní příběhy nebo oznámení. Investoři z Ohia tvrdili, že je příliš lokální na to, aby se rozšířil, zatímco investoři ze Silicon Valley by o něm uvažovali pouze v případě, že by se přestěhoval do Bay Area.

Nedostatek kapitálu nakonec donutil Zella ConnectToHome v roce 2014 zavřít. Následující rok z podobných důvodů částečně zavřel i Huddlewoo. V té době už také omezoval podnikání v oblasti nemovitostí, i když dodnes má několik nemovitostí k pronájmu. „Hodně bolesti z té doby je to, co mě pohání pro Zell Capital,“ říká.

Nakonec sériový podnikatel našel úspěch se společností Nikola Labs. Zell tuto společnost spoluzaložil koncem roku 2014 na Ohio State University s cílem poskytovat bezdrátovou energii pro nabíjení mobilních zařízení a průmyslových senzorů. Federální komunikační komise schválila první bezdrátové napájecí zařízení v roce 2017, ale Zell a jeho spoluzakladatelé se snažili vytvořit komerčně životaschopný produkt v rámci regulačního prostředí. Místo toho uvedli na trh jednu ze svých dalších inovací, senzor s mimořádně dlouhou výdrží baterie, který detekuje, kdy se stroje rozbijí, aby je bylo možné opravit bez narušení výrobních plánů. Podle Zella společnost v roce 2020 zvýšila své roční opakované příjmy jedenáctkrát a v roce 2021 je na cestě k šestinásobnému růstu.

Univerzita spojila Zella s Ikove Capital, „venture development company“ zaměřenou na podniky ze Středozápadu, která zase spojila Nikola Labs s investory. Zell říká, že více než 90 % financování společnosti přišlo prostřednictvím sítě této firmy.

Nikola Labs a Zell Capital sídlí v Columbusu, ale Zell stále žije nedaleko Bellefontaine. Jeho žena provozuje kavárnu a pekárnu, v nichž neformálně radí, a již léta se angažuje v úsilí o revitalizaci hlavních ulic. To je spousta podniků, ale Zell je neustále plný energie z podnikání.

„Všechno, co vidíte, začalo nápadem, který měl někdy v minulosti nějaký člověk a zhmotnil ho do reality,“ říká. „Pro mě není nic víc vzrušujícího než tento proces.“

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ