2 nejlepší farmaceutické akcie k nákupu právě teď

Farmaceutický průmysl je skvělým místem pro hledání společností, které dokážou přežít těžké ekonomické časy a vyjít z nich možná potlučené a pohmožděné, ale přesto vcelku. Lidé přece potřebují léky v dobrých i zlých časech. Proto mnoho špičkových hráčů v tomto odvětví existuje již desítky let, přežilo několik ekonomických a tržních poklesů a pravděpodobně bude fungovat i v příštích desetiletích.

Mezi mnoha farmaceutickými akciemi na trhu jsou podle mého názoru dvě, které jsou v současné době obzvláště silným tipem, a to Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) a Merck (NYSE:MRK). Obě společnosti pocítily dopady pandemie koronaviru a jejich akcie v posledních měsících zaostávaly za širším trhem. Obě však mají také nástroje k tomu, aby se v dlouhodobém horizontu zotavily.

  1. Johnson & Johnson

Společnost Johnson & Johnson je s tržní kapitalizací 445,62 miliardy USD (k datu psaní tohoto článku) jednou z největších zdravotnických společností na světě. Bylo by však chybou myslet si, že dny jejího růstu jsou již za ní. Za prvé, díky své hluboce diverzifikované činnosti může i nadále trvale zvyšovat tržby a zisky.

Největším segmentem společnosti Johnson & Johnson je její farmaceutický byznys. Může se pochlubit širokou škálou léků a vakcín pro léčbu nebo prevenci několika forem rakoviny, zánětlivých onemocnění, infekčních chorob a dalších. V prvním čtvrtletí vykázala farmaceutická divize tržby ve výši 12,2 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 9,6 %. Několik léčebných postupů společnosti Johnson & Johnson získalo v prvním čtvrtletí také schválení regulačních orgánů.

Díky impozantnímu portfoliu s desítkami klinických programů výrobce léků běžně přidává nové zdroje příjmů.

Dále je tu divize společnosti Johnson & Johnson zaměřená na spotřebitelskou zdravotní péči, která vlastní řadu známých volně prodejných zdravotnických značek, jako jsou Neutrogena, Aveeno, Tylenol a další. V prvním čtvrtletí její tržby v tomto segmentu meziročně klesly o 2,3 % na 3,5 miliardy dolarů.

Tento pokles byl způsoben tím, že koncem prvního čtvrtletí roku 2020 se zákazníci před výlukami zásobili volně prodejnými produkty, protože COVID-19 začínal působit spoušť. To přineslo tržbám za čtvrtletí neobvyklý jednorázový nárůst. Srovnatelného poklesu v letošním roce se proto není třeba obávat.

A konečně je tu obchod se zdravotnickými prostředky. Ze tří segmentů společnosti Johnson & Johnson byl tento pravděpodobně nejvíce postižen pandemií. Zdá se však, že se situace vrací do normálu. V prvním čtvrtletí vzrostly tržby z prodeje zdravotnických prostředků o 10,9 % na 6,6 miliardy USD. Diverzifikace podnikání společnosti Johnson & Johnson je její velkou předností – když v jednom segmentu klesnou tržby, ostatní dva segmenty to mohou ustát.

Zdravotnický gigant je také geograficky diverzifikovaný, protože zhruba polovinu svých příjmů generuje mimo USA. A nezapomínejme, že Johnson & Johnson je dividendovým králem, který každoročně zvyšuje výplatu dividend již více než 50 let po sobě. To z této akcie činí stabilní zdroj pasivního příjmu, který si investoři mohou vzít do banky. Když to všechno sečteme dohromady, má Johnson & Johnson dobrou pozici k tomu, aby si dlouhodobě udržel vysokou výkonnost. A po nedostatečné výkonnosti akcií v uplynulém roce to může být pro nové investory vynikající vstupní bod.

  1. Merck

Společnost Merck nadále trpí negativními dopady pandemie. V prvním čtvrtletí se její tržby ve výši 12,1 miliardy USD meziročně víceméně nezměnily, zatímco zisk na akcii podle GAAP klesl o 1 % na 1,26 USD.

Finanční výsledky společnosti Merck za čtvrté čtvrtletí roku 2020 byly rovněž zklamáním, ale i tak existují důvody k optimismu. Především je tu nejprodávanější lék farmaceutického giganta, Keytruda. Je schválen pro léčbu mnoha různých forem rakoviny a společnost se stále snaží přidávat do jeho označení nové indikace. Keytruda má nakročeno k tomu, aby se během několika příštích let stala nejprodávanějším lékem na předpis na světě.

Podle výzkumné společnosti Grand View Research zaujme Keytruda do roku 2026 první místo – s předpokládaným ročním obratem téměř 25 miliard dolarů. V loňském roce Keytruda dosáhla tržeb ve výši 14,4 miliardy dolarů.

Tržby společnosti Merck v oblasti zdraví zvířat rostou ještě rychleji než tržby ve farmaceutickém segmentu, v prvním čtvrtletí se meziročně zvýšily o 17 % na 1,4 miliardy dolarů. Dlouhodobé trendy, včetně růstu populace a rostoucí poptávky po bílkovinách (což znamená vyšší poptávku po zdravotnických produktech pro hospodářská zvířata), budou pro Merck a jeho kolegy v tomto odvětví znamenat další růst.

Společnost Merck se také může pochlubit silným potenciálem, včetně partnerství v oblasti výzkumu a vývoje s dalšími významnými společnostmi. Například v březnu výrobce léků oznámil spolupráci na vývoji léků proti HIV s biotechnologickým gigantem Gilead Sciences.

Přinejmenším některé z programů společnosti Merck by se měly osvědčit a poskytnout nové zdroje příjmů. Celkově má Merck nástroje, které bude potřebovat k tomu, aby se zotavil ze špatných výsledků na burze v uplynulém roce. Investoři, kteří chtějí být trpěliví, by udělali dobře, kdyby akcie této farmaceutické společnosti přidali do svých portfolií dříve, než k tomuto zotavení dojde.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ