Akcie Starbucks jsou na rekordních hodnotách: Může optimismus z opětovného otevření trhu posunout akcie ještě výš?

Akcie mezinárodního kávového gigantu Starbucks (NASDAQ:SBUX) od začátku roku vzrostly o 12 %, což je dostatečný nárůst na rekordní hodnoty. Společnost těží z vlny znovuotevření kaváren po celém světě.

Stále však existuje prostor pro její další růst, protože svět ještě zdaleka nemá pandemii za sebou. Mnoho lidí stále pracuje a učí se z domova. Navíc zatímco ve vyspělých zemích je očkování proti koronaviru v plném proudu, v chudších zemích se teprve rozbíhá.

Odražení se ode dna

Zajímavé je, že více než 60 % z 32 943 provozoven společnosti Starbucks se nachází v USA a Číně. Tyto země jsou na špičce mezi národy, pokud jde o očkování obyvatelstva proti viru COVID-19. Díky tomu mohly zmírnit obchodní omezení a umožnit lidem více aktivit mimo domov.

K 28. březnu se prodeje společnosti Starbucks v USA vrátily na úroveň před pandemií. A ve druhém fiskálním čtvrtletí se tržby v Číně oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku zvedly o 91 %. Není překvapením, že se ekonomické oživení shoduje s růstem tržeb společnosti Starbucks.

Generální ředitel Kevin Johnson se podělil o svůj optimismus: „Jsem velmi spokojen s naším dosavadním pokrokem ve fiskálním roce 2021, protože naše výsledky za druhé čtvrtletí prokázaly působivou dynamiku podnikání s plným oživením prodeje v USA.“ Naše dobré výsledky potvrzují naši schopnost přizpůsobit se změnám v našem prostředí a potřebám našich zákazníků.“

Tak daleko ještě nejsme

Přesto je před světem ještě dlouhá cesta, než bude mít COVID-19 za sebou. A přestože bylo zrušeno mnoho obchodních a cestovních omezení, několik jich stále platí. Naštěstí se zrychluje výroba a podávání vakcín, což omezuje šíření viru.

S pokračujícím zaváděním vakcín bude jedním z příjemců i společnost Starbucks. S větším počtem očkovaných lidí začnou podniky volat své zaměstnance zpět do kanceláří. Možná se lidé cestou do práce zastaví ve Starbucksu pro šálek kávy. To je část podnikání, která se ještě musí vzpamatovat.

Dále se po více než roce dálkového studia vrátí koncem tohoto roku miliony studentů do univerzitních kampusů. V mnoha kampusech se nachází pobočka Starbucks. Při učení na zkoušky vám jistě pomůže šálek espressa.

Závěr pro investory

Ačkoli Starbucks již nyní těží z ekonomického znovuotevření, stále má prostor k růstu. Další fáze oživení pravděpodobně přijde díky tomu, že se lidé vrátí do kanceláří, alespoň na část pracovního týdne, a studenti se vrátí do kampusů. Kromě toho bude dalším přínosem zrušení omezení mezinárodního cestování.

Důležité je, že společnost provedla během pandemie úpravy, které budou mít pozitivní dopady ještě dlouho poté. Například vylepšila svůj program odměn pro členy Starbucks tak, aby všichni členové měli privilegium získávat body, nejen ti, kteří si přednabíjejí karty. A Starbucks změnil rovnováhu svých mezinárodních prodejen a přesunul větší procento provozoven do zámoří, kde dosahuje větší provozní ziskové marže na úrovni prodejen.

Přestože akcie v červenci dosáhly rekordních hodnot, mohou jít ještě výše. Stále však existuje riziko, že varianty koronaviru jsou odolné vůči vakcínám a státy musí zavést další výluky. Pokud se tak nestane, zdá se, že Starbucks postupně získává zpět ztracené pozice.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ