Je již pozdě na nákup akcií společnosti Biogen?

Společnosti Biogen (NASDAQ:BIIB) se v poslední době příliš nedaří získávat investory. Akcie této biotechnologické společnosti jsou v současné době oceněny na pouhý pětinásobek tržeb a devatenáctinásobek zisku a za poslední rok si připsaly pouhých 25 %, což je hluboko pod 40 % výnosem indexu S&P 500.

Navíc téměř všechny tyto zisky přišly v reakci na podmíněné schválení léku na Alzheimerovu chorobu Adulhelm americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tento katalyzátor se v posledních týdnech postupně otřásal. Je to akcie, na kterou se investoři mohou spolehnout?

Série nešťastných událostí

Dne 12. července zahájili úředníci systému Medicare přezkum přípravku Adulhelm, aby rozhodli, kdo jej může dostávat, na základě toho, zda je lék přiměřenou a nezbytnou léčbou. Právě první z těchto dvou kritérií způsobí problémy. V klinických studiích přípravek Adulhelm snižoval objem beta-amyloidních plaků v mozku pacientů; tyto plaky jsou podle teorie příčinou příznaků Alzheimerovy choroby. Klíčové slovo je však „teoreticky“, protože jejich snížení se neprojevilo žádným významným zlepšením poznávacích schopností pacientů.

Navzdory pochybné účinnosti by lék mohl stát program Medicare až 57 miliard dolarů ročně (při ceně 56 000 dolarů na pacienta ročně), pokud by byl dostupný všem pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou v USA. V tomto světle by bylo pochopitelné, kdyby strýček Sam s úhradou léku váhal. Kromě toho dočasná komisařka FDA Janet Woodcocková požaduje nezávislé vyšetřování schválení Adulhelmu agenturou. Úředníci FDA údajně pracovali „ruku v ruce“ se zástupci společnosti Biogen, aby lék schválili, přestože v klinických studiích nesplnil primární cílové hodnoty.

Když prší, tak prší

Zdá se, že špatné zprávy přicházejí vždy ve vlnách. V červnu loňského roku společnost Biogen prohrála patentový soudní spor o záchranu svého hitového léku na roztroušenou sklerózu Tecfidera před generickou konkurencí. V důsledku toho se v 1. čtvrtletí 2021 prodeje přípravku Tecfidera meziročně snížily o 56 % na 1,693 miliardy dolarů. Značkové léky obvykle ztrácejí 90 % svých tržeb poté, co na trh vstoupí generické verze.

Minulý měsíc navíc společnosti Biogen a Sage Therapeutics (NASDAQ:SAGE) předložily vlažnou zprávu ze studie fáze 3 svého kandidáta na antidepresivum Zuralone. Lék prokázal statisticky významné zlepšení, pokud jde o zmírnění depresivních příznaků, ale jeho účinky nebyly působivé ve srovnání s antidepresivy, která jsou již na trhu. Jednalo se o hlavní kandidátský přípravek společnosti Sage. Společnost Biogen investovala do přípravku Zuralone 1,5 miliardy dolarů v naději, že v klinických studiích dosáhne lepších výsledků.

Ještě není vše ztraceno

To je naštěstí pro Biogen z hlediska špatných zpráv vše. V tuto chvíli má společnost v přípravě sedm kandidátů v pozdní fázi, z nichž nejslibnější jsou biosimilars pro oční trháky Lucentis a Eylea. Biogen má také biologické přípravky ve fázi 3 zkoušek zaměřené na lupus, laterální sklerózu, choroiderémii a hemisférický infarkt.

Celkově společnost Biogen předpokládá, že za celý rok dosáhne příjmů ve výši až 10,75 miliardy USD a zisku na akcii (EPS) ve výši 19 USD. Tyto cíle představují značný pokles oproti tržbám ve výši 13,445 miliardy USD a zisku na akcii ve výši 33,70 USD, kterých dosáhla v roce 2020. Akcie společnosti však mají tyto negativní prvky do značné míry započítány. I kdyby prodeje přípravku Tecfidera klesly na nulu, Adulhelm se nepodařilo uvést na trh a prodeje přípravku Zuralonone se nikam neposunuly, stále má k dispozici silné přípravky v pozdní fázi vývoje, o které se může opřít. Proto si myslím, že akcie společnosti Biogen jsou při tomto poklesu dobrou koupí.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ