Je příliš pozdě na nákup akcií Teladoc Health?

Společnost Teladoc Health (NYSE:TDOC) se z jedné z nejžhavějších akcií v roce 2020 stala jednou z nejhorších akcií v oblasti zdravotní péče v roce 2021. Akcie se propadly o více než 50 % ze svých únorových maxim – a klesají. Investoři jsou stále skeptičtější ke schopnosti společnosti provozovat digitální konzultační platformu mimo podmínky pandemie — a nemají pravdu, když pochybují.

Humbuk kolem telezdravotnictví pomalu utichá – a společnosti poskytující individualizovanou virtuální primární péči odnášejí hlavní tíhu pádu. Zde je důvod, proč zlaté časy pro akcie Teladoc skončily.

Solidní finanční výsledky z minulosti, ale spousta rizik před námi

V prvním čtvrtletí vzrostly celkové tržby společnosti Teladoc meziročně o 183 % na 453,7 milionu dolarů, když zprostředkovala 4,28 milionu sezení, což je o 109 % více než před rokem. Nepodnikla však mnoho kroků ke zlepšení své ziskovosti a její čistá ztráta se prohloubila na 199,6 milionu USD ze ztráty 29,6 milionu USD v 1. čtvrtletí 2020. Za celý rok společnost očekává, že se její tržby zdvojnásobí na přibližně 2 miliardy dolarů a celkový počet návštěv vzroste na 13 milionů.

Bohužel vrcholné výkony má Teladoc pravděpodobně za sebou – a společnost může mít značné problémy s naplněním svých výhledů. Využívání telezdraví již kleslo o 37 % oproti pandemickému maximu.

Navíc v červnu vydala analytická společnost Trilliant Health, která se zabývá analýzou zdravotnických systémů, zprávu, v níž analyzovala 70 miliard žádostí pacientů a 309 milionů návštěv pacientů. Její závěr zní: V budoucnu bude poptávka po zdravotnických službách celkově stagnovat nebo klesat – s malým trvalým vlivem pandemie – a klesá zejména využívání telezdravotnických služeb.

Mnoho jevů se řídí pravidlem 80-20 a zdá se, že telehealth je jedním z nich. Výzkum například ukázal, že během pandemie využilo telemedicínské služby pouze 13 % Američanů. To je mnohem méně, než by odpovídalo celkovému počtu návštěv, a dává to smysl, protože malý zlomek uživatelů je zodpovědný za neúměrný podíl návštěv.

V této mezeře působí řada dalších hráčů, mimo jiné společnosti Amwell (NYSE:AMWL) a UpHealth (NYSE:UPH), ale vzhledem ke své velikosti a výdajům na fúze a akvizice může společnost Teladoc nejvíce ztratit, pokud bude poptávka nadále klesat. V loňském roce společnost utratila 18,5 miliardy dolarů za koupi společnosti Livongo Health, která se zabývá digitální péčí o chronicky nemocné. V té době společnost Livongo generovala tržby pouze ve výši 106,1 milionu dolarů za čtvrtletí.

Léčba chronických onemocnění však nepatří k nejoblíbenějším důvodům, proč pacienti využívají telezdravotnické služby. Naopak, na předních místech se umísťuje behaviorální zdraví, léčba poruch spojených s užíváním návykových látek a konzultace týkající se endokrinologických poruch.

Společnost Teladoc se z velké části zaměřuje na přímou primární péči – která se stále více stává komoditním trhem. V uplynulém roce odstartovaly značkové telemedicínské služby, jako je MeMD společnosti Walmart (NYSE:WMT) a Amazon (NASDAQ:AMZN) Care, což společnosti Teladoc a jejím kolegům ztěžuje získávání individuálních pacientů.

Verdikt

Domnívám se, že existuje velká šance, že společnost Teladoc nesplní svůj výhled na rok 2021. Pro příští dva roky očekávejte, že se její růst v hyperkonkurenčním, vysoce komoditizovaném odvětví zastaví. Navíc její strategie růstu počtu členů a návštěv se ztrátou nepomáhá její situaci v oblasti ziskovosti. Akcie se zdají být extrémně drahé na úrovni 11,8násobku tržeb. Investoři, kteří stále chtějí mít Teladoc ve svých portfoliích, by měli počkat, až se jeho ocenění ještě sníží, a teprve poté nakoupit tuto zdravotnickou akcii při poklesu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ