Měli by investoři uvítat dohodu společnosti Zoom v hodnotě 14,7 miliardy dolarů?

Společnost Zoom Video Communications (NASDAQ:ZM) minulou neděli oznámila definitivní dohodu o převzetí společnosti Five9 (NASDAQ:FIVN), která se specializuje na kontaktní centra, v rámci transakce v hodnotě 14,7 miliardy dolarů.

Měli by investoři tak velkou transakci uvítat? Podívejme se na ni blíže.

Není to překvapení

Vstup společnosti Zoom do kontaktních center by investory neměl překvapit. Během posledního hovoru k výsledkům společnosti se generální ředitel Eric Yuan vyjádřil k potenciálnímu novému vývoji v oblasti kontaktních center. Společnost totiž může rozvíjet synergie a příležitosti ke křížovému prodeji s funkcemi call centra, které může nabídnout podnikovým zákazníkům.

Společnost Zoom dosud spolupracovala s různými dodavateli kontaktních center, včetně společnosti Five9, aby vylepšila své služby a umožnila podnikům lépe řídit komunikaci se svými zákazníky.

Na rozdíl od starších lokálních řešení, která vyžadují, aby klienti hostovali a spravovali vlastní infrastrukturu call-centra, poskytuje Five9 tyto možnosti prostřednictvím cloudu. To dává uživatelům mnohem větší flexibilitu při správě a rozšiřování této části jejich podnikání. A protože je hostována v cloudu, je nabídka společnosti Five9 přirozeným doplňkem platformy Zoom.

Během březnového konferenčního hovoru Yuan dokonce zdůraznil bezproblémové spojení produktů Five9 a Zoom založených na cloudu, takže tato dohoda dává smysl. Zoom nyní může zákazníkům poskytnout integrované řešení.

Podle vedení společnosti navíc akvizice rozšíří oslovitelný trh Zoomu z 62 miliard dolarů na nejméně 86 miliard dolarů. Přestože byste tyto přesné odhady měli brát s rezervou, je jasné, že možnosti růstu společnosti Zoom se budou dále rozšiřovat.

Co se týče ceny…

Nicméně s cenou 14,7 miliardy dolarů, která představuje přibližně 31násobek obratu společnosti Five9 za posledních 12 měsíců, zaplatil Zoom příliš mnoho?

Je pravda, že společnost Five9 nedávno vykázala působivé výsledky. Například příjmy se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 45 % na 138 milionů dolarů, protože podniky migrují svá starší lokální kontaktní centra do cloudu. A vedení společnosti zvýšilo svůj celoroční výhled tržeb na 550 milionů dolarů (v polovině), což odpovídá 26% růstu oproti roku 2020.

Dohodnutá dohoda však již počítá s takovými výsledky v průběhu mnoha let. Navíc díky zvýšeným investicím na podporu svého růstu zaznamenala společnost Five9 v posledním čtvrtletí čistou ztrátu 12,3 milionu USD oproti 7,4 milionu USD v předchozím roce.

Zajímavé je, že Zoom k financování transakce nevyužil svou solidní rozvahu (ke konci prvního čtvrtletí fiskálního roku 2022 nashromáždil 4,7 miliardy dolarů v hotovosti a ekvivalentech). Namísto toho se společnosti dohodly na transakci výhradně v akciích, což je pro společnost Zoom chytrá volba, neboť využívá silné měny, kterou její akcie představují.

Díky fenomenálnímu výkonu společnosti v posledních několika čtvrtletích, podpořenému potřebou vzdálené komunikace během výluk způsobených koronavirem, totiž akcie Zoom od začátku loňského roku vzrostly o více než 400 %. V současné době se obchodují za podobně vysoký poměr ceny k tržbám, který činí 32.

Výhled do budoucna

Uvidíme, jak se tato kombinace osvědčí u společnosti Five9 a stávajících partnerů společnosti Zoom. Yuan ve svém blogovém příspěvku uvedl, že Zoom bude i nadále podporovat jiná řešení kontaktních center, a v tom nevidím žádný problém.

Naopak integrace produktů Five9 s jinými komunikačními platformami může být ohrožena, protože konkurenti by se mohli chtít vyhnout tomu, aby podpořili růst společnosti Zoom. Například společnost Microsoft by mohla upřednostnit podporu jiných poskytovatelů kontaktních center pro svou platformu Microsoft Teams.

V každém případě by investoři měli vzhledem k historii dobré realizace společnosti Zoom uvítat transakci, která by měla být uzavřena v první polovině příštího roku (s výhradou různých schválení ze strany akcionářů a regulačních orgánů). Tato kombinace by měla výrazně podpořit dlouhodobý růstový potenciál společnosti Zoom.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ